Ми готові запропонувати Вам найкраще!
ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
(044) 233-09-03,  (096) 445-02-80,  ...показати всі контакти...     info@realexpert.ua
Коли немає зв'язку, пишіть на вайбер або телеграм! Посилання у Контактах.
Меню
ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ



Оцінка акцій

Український прапор на тлі котирувань цінних паперів

Неможливо вказати середню вартість робіт щодо експертної оцінки акцій. Кожне підприємство унікальне, та має цілий ряд показників впливаючих на його вартість. Тому вартість роботи визначається індивідуально з урахуванням особливостей кожного випадку. Наша компанія регулярно проводить оцінку пакетів акцій у повній відповідності до вимог Національної комісії з цінних паперів й фондового ринку.

Експертна оцінка акцій є окремим видом незалежної оцінки корпоративних прав і проводиться найчастіше для:

  • Для цілей додаткової емісії. В цьому випадку підприємство оцінюється із зазначенням вартості 100% капіталу та однієї акції.
  • З метою викупу міноритарних пакетів у акціонерів.
  • Оцінка акцій третіх компаній, яки знаходяться на балансі підприємства.
  • Для пред’явлення у суді.

Підходи, за допомогою яких відбувається визначення вартості цього виду цінних паперів, обирають з огляду на:

  • наявність та вид діяльності підприємства;
  • його фінансові результаті (прибуток чи збиток);
  • інформацію щодо котирувань акцій на біржах;
  • кількість та типи активів, які обліковуються на балансі.

Ринкова вартість та номінал акцій

Будь ласка, враховуйте, що не існує прямого зв’язку між номінальної вартістю акцій з їхньою ринковою оцінкою!

Номінальна вартість акцій – це всього лише історичний факт. Колись при створенні підприємства засновники сформували статутний капітал і розділили його на певну кількість акцій, визначивши їх «номінал».

Залежно від успішності ведення господарської діяльності, вартість підприємства та його акцій постійно змінюється як в більшу, так і в меншу сторони. Проте «номінал» залишається незмінним. Якщо компанія показує прибуток, який до того ж щорічно зростає, то і вартість її акцій буде підвищуватися. Або зворотна ситуація – за фінансовими результатами компанія показує збитки, ще й набрала кредитів. Тоді вартість компанії може бути навіть негативною, а ринкова оцінка таких акцій буде наближатись до нуля.

Оцінка акцій

На цій сторінці зібрана коротка інформація, що стосується процедури проведення експертної оцінки акцій. Важливо розуміти, що між визначенням вартості контрольного пакета акцій (або вартості однієї акції в істотному пакеті) і розрахунком цінності міноритарного пакету існує величезна різниця. Власне кажучи, в більшості випадків це дві зовсім не схожі між собою послуги, які об’єднує між собою тільки їх назва «оцінка акцій».

Оцінка контрольних пакетів з виділенням вартості однієї акції

Основна особливість при проведенні переговорів перед початком цієї роботи полягає в тому, що до того, як замовник надасть баланс і звіт про фінансові результати, абсолютно не зрозумілим є обсяг роботи, а відповідно й вартість та строк проведення оцінки. Така особливість обумовлена тим, що при оцінці акцій (так само, як і при визначенні вартості корпоративних прав підприємства) в більшості випадків проходить переоцінка активів і зобов’язань емітента. Зрозуміло, що вартість послуг оцінювача для підприємства, у якого на балансі обліковується тільки комп’ютер і стіл для нього, буде в рази або десятки разів нижче, ніж вартість оцінки підприємства, у якого на балансі перебувають, наприклад, кілька нафтобаз, розкиданих по всій Україні.

Після отримання балансу ми попросимо Вас надіслати розшифровки деяких його рядків. Яких саме також стане зрозуміло лише після вивчення конкретного звіту. Тільки після цього ми зможемо вийти до Вас із комерційною пропозицією, що містить вартість експертної оцінки акцій та термінів виконання цієї роботи.

Найчастіше замовляють оцінку акцій для цілей додаткової емісії, при цьому оцінка проходить узгодження в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку. Ще одним поширеним застосуванням наших звітів є їх використання в рамках процедури викупу цінних паперів у міноритарних акціонерів. Для цієї мети ми рекомендуємо особливо ретельно підходити до питання вибору оціночної компанії-підрядника, оскільки є велика ймовірність появі претензій з боку інших акціонерів, а, значить, оцінювач акцій повинен зуміти захистити свій звіт, якщо справа дійде до суду. Ми накопичили великий досвід виконання подібних робіт, тому будемо раді бути корисними для Вас. Будь ласка, телефонуйте та надсилайте баланс і звіт про фінансові результати. Будемо розбиратися.

Оцінка акцій у міноритарних пакетах

В даному випадку ситуація часто є більш складною у порівнянні з оцінкою контрольних пакетів. Це пов’язано з тим, що в більшості випадків міноритарний акціонер не має доступу до бухгалтерії підприємства-емітента, а, як відомо, бухгалтера діляться інформацією вкрай неохоче. Іноді необхідні вихідні дані для розрахунків можна знайти у відкритих джерелах, іноді міноритарію все ж вдається отримати інформацію безпосередньо від бухгалтерії. Але це швидше виняток, аніж правило. Тим більше, що тут у оцінювача виникає ще одна проблема – правильно врахувати дисконти, пов’язані з розмірами пакету: низька ліквідність і відсутність прав контролю.

Теоретично, оцінку акцій у міноритарному пакеті можна провести, ґрунтуючись на біржових чи позабіржових котируваннях або іншої інформації про фактичні операції з цими цінними паперами на фондовому ринку. Однак, на практиці це зробити практично неможливо, оскільки навіть якщо продажі акцій і є, то вони як правило представлені в недостатніх обсягах і мають дуже великий розкид в цінах, щоб дозволити оцінювачу зробити обґрунтований висновок про їхню ринкову вартість.

Виходячи з цього, для проведення предметних переговорів з визначення вартості міноритарних пакетів акцій, ми просимо замовників надіслати інформацію про підприємство-емітента та про розмір пакета. Найпростіше таку інформацію передати, відправивши нам виписку з рахунку цінних паперів.

Вихідні дані для визначення вартості

Щодо контрольних пакетів. Основним джерелом інформації яка використовуються для експертної оцінки акцій є баланс підприємства та фінансовий звіт за останній звітній період. Для розуміння об’єму та, відповідно, строків виконання роботи, окрім балансу ми попросимо Вас надати розшифровки деяких його строк. Зазвичай необхідно надати розшифровку (тобто на етапі переговорів просто перелік) основних засобів, але оскільки кожне підприємство та його фінансова звітність є унікальними, можливо, для визначення ринкової вартості саме Ваших акцій потрібна буде додаткова інформація. В будь-якому випадку, перемовини можуть бути предметними лише після надання оцінювачам балансу підприємства. Без надання цього документа ми будемо мати змогу проконсультувати Вас лише із загальних питань.

Вартість робіт з оцінки міноритарних пакетів акцій також розраховується індивідуально. Особливістю таких робіт є те, що у замовника досить часто немає доступу до бухгалтерської документації. В такому разі для формування вартості робіт нам потрібна інформація щодо назви, коду ЄДРПОУ емітента та розміру пакета.

Також на вартість та строки виконання нашої роботи може впливати і те, чи є в достатньому об’ємі інформація про актуальні угоди купівлі-продажу цінних паперів того ж емітента на фондових біржах.

Наша компанія проводить оцінку акцій на підставі сертифікату суб’єкта оціночної діяльності з відкритим напрямком «Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів», виданого Фондом державного майна України, та має досвід роботи з різноманітними емітентами, зокрема з банками, страховими компаніями, агрохолдингами тощо.

Ми будемо раді зробити Вам найвигіднішу пропозицію. Дзвоніть!

 

ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ