У першій частині статті ми звернули увагу на особливості проживання в будинку в селі. Відзначили особливості оцінки земельних ділянок під город, а саме їхню витягнуту форму. Також згадали про відмінності міського та сільського ритму життя. Ну і торкнулися питання оцінки комунікацій, зокрема подачі електроенергії до будинку.
Якщо в першій частині основний акцент був спрямований на будинки в селі, в даному матеріалі ми загостримо нашу увагу на особливостях проживання на дачах. Тим більше, що якщо ще кілька років тому у більшості випадків дачі використовувалися виключно в якості літніх будиночків, то зараз все більше і більше людей розглядає цей вид нерухомості в якості постійного житла на цілий рік.
Ще кілька років тому принципова відмінність дачного будиночка від сільського полягала в тому, що на дачі не можна було зареєструватися («прописатися») з усіма незручностями, пов’язаними з цим фактом. Не будемо заглиблюватися в подробиці, скажемо лише про те, що зараз «дачна прописка» не є чимось проблемним або рідкісним.
Електрика – проблема номер один!
Всі незручності проживання в дачних кооперативах як правило, так чи інакше пов’язані з електрикою. По-перше, вона часто не якісна: напруга виходить за допустимі межі; спостерігаються перебої з електропостачанням. По-друге, тариф на енергопостачання з об’єктивних причин для дачників вище, ніж для жителів сільської місцевості. Це пов’язано з тим, що для функціонування системи електропостачання дачникам необхідно за власний рахунок підтримувати працездатність інженерних комунікацій (трансформатора та ліній електропередач), оплачувати послуги електрика, а також компенсувати час членів правління садівничого товариства, який вони витрачають на громадську роботу.
Трансформатор
Якщо ви плануєте придбати дачну ділянку, обов’язково наведіть довідки про те, в яка ситуація склалася з трансформатором. Якщо дачі відносно сучасні, проблем може і не бути. А от якщо мова йде про селища 1980х-90х років, потрібно бути особливо уважними!
- Потрібно дізнатися, яка максимальна потужність виділяється на один будинок. Про це зокрема можна дізнатися, подивившись на номінал автоматичних вимикачів, які встановлені біля лічильника енергії. Якщо підключення однофазне, для розуміння максимальної потужності досить номінал автомата помножити на 220В. Наприклад, якщо стоїть вхідний автомат на 20 ампер, то максимальна потужність складе 220*20=4,4 кВт. Такої потужності повинно вистачити для того, щоб користуватися побутовою технікою, проте явно недостатньо, щоб опалювати будинок більше 100 кв. м. електрикою взимку.
- Також необхідно уточнити, чи дозволяється в кооперативі трифазне підключення. Якщо так – це велика перевага. По-перше, при тих же параметрах вхідних автоматів можна отримати в три рази більшу потужність. Наприклад, для установки того ж опалювального електричного котла. По-друге, з’являється можливість використовувати автоматичні перемикачі фаз, щоб споживачі в будинку залишалися завжди підключеними саме до тієї фази, параметри якої зараз найбільш близькі до номінальних.
- Для постійного проживання дуже зручно, якщо облік витрат електроенергії відбувається за допомогою двотарифного лічильника. Оскільки нічний тариф (з 23:00 до 07:00) в два рази нижче за денний, при нинішній вартості кіловата за допомогою такого лічильника можна серйозно економити. Достатньо навіть ті ж бойлери включати тільки вночі за допомогою найпростішого таймера – і економія буде відчутна відразу. На жаль, далеко не у всіх садівничих товариствах дозволяється установка двохтарифних лічильників.
Садівниче товариство («дачний кооператив»)
Оскільки трансформатор знаходиться не на балансі обленерго, а є власністю кооперативу, дачники змушені підтримувати його своїми силами та за власний рахунок. Крім того, оплата в дачних селищах відбувається не безпосередньо на рахунок постачальника електроенергії, а на рахунок садівничого товариства у прогресивних дачників, або готівкою у більш «ретроградних».
Тому електроенергія для кожного садівника обходиться дорожче, ніж для сільського жителя. Тут і витрати на електрика, і на адміністрацію кооперативу. Крім того, існують об’єктивні втрати електроенергії в лініях, а також випадки крадіжки енергії. Зрозуміло, всі перераховані вище витрати лягають на дачника через членські внески та більш високі порівняно з сільськими тарифи на кіловати.
Що в підсумку?
Виходячи з написаного вище, можна прийти до наступного висновку. Обидва варіанти проживання (село і дача) мають як свої переваги, так і недоліки. Причому в кожному конкретно взятому населеному пункті умови можуть кардинально відрізнятися. Десь явно комфортніше жити в селі, а десь, навпаки, приємніше і веселіше – на дачі. Намагайтеся більше спілкуватися з місцевими жителями перед прийняттям рішення щодо придбання нерухомості. Це дозволить зробити максимально правильний і найбільш якісний вибір саме для Вас!