Пиломатеріалами називається різноманітна продукція, що отримується при обробці деревини. Пиломатеріали можна розділити за розмірами, якістю та по області їхнього використання. До найбільш популярних видів можна віднести дошку, брусок і брус.
Тип пиломатеріалу, використовувана деревна порода, якість обробки – всі ці моменти визначають велику різноманітність як по виду, так і за ціною та якістю.
Здавалося б, чисто професійні терміни пересічному споживачеві ні до чого. Однак грамотний продавець де-небудь на будбазі або будринку, як правило, ці терміни вживає, а тому певний словниковий мінімум тут вкрай необхідний. Не будуть зайвими знання термінів і для швидкого пошуку потрібного типу пиломатеріалів в Інтернеті
Види пиломатеріалів.
1. За сортиментом. Сортимент – специфічний термін, який використовується у виробництві лісоматеріалів і позначає колотий або круглий матеріал спецпризначення, який відповідає ДСТУ або ТУ:
- Брус.
- Дошка.
- Горбиль (залишається після отримання бруса).
2. За обробкою крайок пиломатеріали ділять на:
Специфічні терміни:
Пласть – поздовжня широка сторона пиломатеріалів, а також будь-яка сторона пиломатеріалів квадратного перетину.
Обзол – частина бічної поверхні колоди, що збереглася на пиломатеріалі або іншої дерев’яної деталі після розпилювання.
- Обрізні – з крайками, які зрізані перпендикулярно пластям, при цьому із обзолом, який не перевищує параметри регламентовані відповідним ДСТУ.
- Односторонньо-обрізні – з однією кромкою, яка обпиляна перпендикулярно пластям, обзол якої не перевищує допустимі показники в обрізних матеріалах.
- Необрізні – з частково обрізаними або неопіленними крайками, обзол може перевищувати нормативи для обрізних матеріалів.
- Стругані – мають обробку струганням однієї пласті або обох кромок.
- Калібровані – висушені та оброблені відповідно до заданих розмірів.
3. За обробкою торців пиломатеріали бувають:
- Торцовані (оброблені з боку торця).
- Не торцовані.
4. За типом розпилювання:
Тут виділяються два основні типи та один додатковий:
- Радіальне. Розпилювання колод або брусів з характерним переважним напрямком пропилів, близьким до показників радіусів річних шарів деревини.
- Тангентальне. Розпилювання лісоматеріалів круглої форми при переважному напрямку пропилів уздовж дотичній до річних шару деревини.
- Рустикал. Змішаний тип.
5. За обробкою поверхні пиломатеріали бувають:
- Стругані (оброблена вся поверхня пиломатеріалу).
- Нестругані (широка грань не оброблена).
6. За формою виробу:
Після розпилювання колод на пилорамах отримують різні пиломатеріали: пластини, четвертини, дошки, бруски, бруси.
Пластини отримують за рахунок розпилюванні на дві частини уздовж колоди; четвертини – те ж саме, тільки на чотири рівні частини. Дошки – це результат розпилювання вздовж довжини колоди по декількох паралельних між собою площинах.
Дошки діляться на необрізні, напівобрізні та обрізні. Необрізні дошки отримують з не обпиляної колоди. А обрізні та напівобрізні – з обпиляної з двох сторін колоди, з якої зрізані бічні частини або горбилі. Обрізні дошки мають однакову ширину по всій довжині з рівними крайками, а напівобрізні неоднакову по довжині ширину (один з кінців більш вузький).
Брус володіє набором переваг у порівнянні із звичайними (тобто більш тонкими) дошками. При сушінні саме брус всихає значно (зазвичай вдвічі) менше порівняно із дошками (3% проти 6%). Також під час сушіння він меншою мірою схильний до розтріскування. При зміні вологості навколишнього середовища (зокрема при використанні для незахищених конструкцій) брус більш стабільний. Якщо підлогу зробити з брусу, вона буде майже вічною: міцність висока, а знос мінімальний.
При пилянні брусу вихід корисного продукту з колоди на 20% нижчий. Швидкість його виробництва також набагато нижча порівняно із дошками. Він вимагає часу сушіння на 15% більше. Брус всихає по товщині в 2 рази більше, ніж вузькі дошки. Гострі сучки, які залишаються в брусі, на відміну від круглих сучків в дошках, сильно знижують міцність матеріалу.
Брус
Основні стандартні розміри пиляного вітчизняного бруса: 100х100 мм, 100х150 мм, 150х150 мм. Зазвичай пилорами видають шестиметровий брус. Проект, де використовуються прольоти більшої довжини, раціональним і демократичним вже не назвеш — в цьому випадку доведеться оформляти індивідуальне замовлення на такий пиломатеріал. Ширина і товщина бруса також можуть бути змінені. При цьому будь-який відступ від стандартних розмірів тягне за собою певне подорожчання матеріалу. Дорожче обійдеться і профільований брус, поверхні якого обробляються за більш високим класом чистоти.
Брусок
Будівельний пиломатеріал, який застосовується для обрешітки стін і для кріплення до нього різних виробів з дерева. Такі популярні будівельні матеріали як блок-хаус і вагонка можна кріпити за допомогою бруска перетином 30х30 мм. А для кріплення таких матеріалів, як широкі дерев’яні панелі або імітація бруса використовується брусок струганий 50х50 мм.
Вагонка
Обшивальна дошка – широко поширений матеріал для внутрішнього та зовнішнього оздоблення поверхонь деревом. Сучасна вагонка помітно відрізняється від старої за технологією виробництва, формою та якістю. Розміри звичайної вагонки встановлені від 12 до 25 мм, шириною до 150 мм, довжиною до 6000 мм. Для зовнішньої обшивки поверхонь застосовується вагонка хвойних порід і осика, для внутрішньої обшивки вагонка хвойних і листяних порід. Євровагонка має стандартні розміри по товщині 13, 16 і 19 мм, при ширині 80, 100, 110 і 120 мм, довжиною до 6000 мм. Стандартами встановлюється вологість євровагонки в районі 10-15%. Профілі євровагонки можуть відрізнятися, але її характерними елементами є більш глибоке пазогребневе з’єднання і вибірка з внутрішньої сторони дошки.
Блок-хаус
Це різновид євровагонки з імітацією поверхні оциліндрованих колод. При обшивці стін цією дошкою в результаті виходить поверхня стіни дерев’яного рубаного будинку. Цей вид євровагонки має різні розміри, може бути використаний як зовні, так і всередині приміщень.
Дошка підлоги
Підлогові дошки вже протягом декількох десятків років є найпростішим і надійним способом створення підлог в приміщеннях будь-яких типів. Являє собою рівно обрізаний зверху і знизу виріб, з боків якого є паз і, відповідно, гребінь. Саме завдяки цьому, монтаж підлогових дощок це справа, яка не потребує спеціальних будівельних навичок та інструментів. Гребінь однієї дошки акуратно і рівно входить у паз сусідньої, утворюючи готову підлогу з практично непомітними зазорами. Дошка для підлоги може з успіхом використовуватися як в житлових будівлях, так і в підсобних приміщеннях. Виділяється також «паркетна дошка». Це матеріал високої обробки, часто він зроблений з декількох (до 4-х) шарів (планок). Паркетна дошка є набагато витонченим, легким матеріалом, ніж складальний або штучний паркет. Крім цього, вона відрізняється цілком прийнятною ціною.
Погонаж
Дошки та бруски стандартної довжини із заструганими за певним профілем сторонами. Їх також випускають деревообробні заводи. До погонажу відносяться шпунтовані та фальцьовані дошки, що застосовуються для настилання підлог, збивання щитів, оббивки зовнішніх дерев’яних стін тощо. А також бруски з профільним фігурним поперечним перерізом вони використовуються для плінтусів підлог, наличників вікон і дверей, поручнів для сходів.
Обрізна дошка
Дошка, вирізана з колоди та обпиляна по краях так, що вона не містить кори на бічних крайках. У обрізної дошки ширина, як правило, більше подвійної товщини. Обрізний пиломатеріал більш затребуваний на будівельному ринку, ніж необрізний. Спектр сфер його застосування є значно ширшим. Це і зовнішні роботи, і внутрішнє оздоблення будинків, і багато іншого.
Необрізна дошка
Дошка, у якій не обпиляні або частково обпиляні кромки. Такі вироби знайшли свій варіант експлуатації для виготовлення різних тимчасових будівельних конструкцій, різноманітних настилів, настилів, обшивки, обрешітки даху, елементів несучих конструкцій та інших робіт, де немає особливих вимог до зовнішнього вигляду.
До речі, всі знають, що існують великі металобази, де можна замовити великі партії металу, а також суттєво зекономити, звернувшись туди навіть із невеликим замовленням. Аналогічна ситуація з пиломатеріалами, придбати ділову деревину можна на організованих біржових торгах, наприклад тут: https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/pridbati-dilovu-derevinu-na-organizovanih-birzhovih-tor-93521515/. Якщо ви професійно займаєтесь будівництвом, такий варіант закупівлі пиломатеріалів допоможе суттєво зекономити.