Сьогодні в сфері заміського житлового будівництва не припиняється бум. І це незважаючи на те, що багато будматеріалів мають тенденцію до подорожчання, часом досить значного. Але наші забудовники навіть в цих умовах розуміють, що заміський будинок обійдеться дешевше, ніж житло в місті. І супутні можливості проживання за містом дуже сильно переважують недоліки, пов’язані з вартістю будівельних матеріалів.
Однак термін «побудувати свій будинок» вельми розтяжний, причому розтяжний дуже сильно. Є два варіанти, за допомогою яких можна роздобути заміське житло – це побудувати будинок, і купити його. Перший варіант можна розбити ще на два питання, збільшивши таким чином список варіантів до трьох – будувати будинок самостійно, або довіритися фірмі? Це дуже важливі моменти, тому розглянемо їх більш прискіпливо.
В принципі, покупка будинку теж ділиться на варіанти, тому що існує два ринки, які пропонують будинки на продаж – первинний і вторинний. Ось саме з розгляду можливості покупки і почнемо.
Перший варіант – купівля готового будинку
Цей варіант майже всім гарний, коли треба отримати житло швидше. В принципі, він кращій за інші два по більшості параметрів. Однак він поганий в головному – ви не знаєте, хто будував цей будинок і навіщо. Якщо ви не розбираєтеся в будівництві, то ви ніколи не дізнаєтеся його якість. Навіть якщо ви запросите для консультації досвідченого оцінювача, то він не в змозі заглянути в стіни або залізти під фундамент. Так що цей будинок для вас залишиться загадкою, поки не посиплеться штукатурка або не провалиться підлога.
Навіть якщо продавець будував будинок для себе, ви також ніколи не дізнаєтеся – правду він говорить, чи ні. Обдурити навіть досвідченого будівельника простіше простого, якщо ви досвідчений продавець або займаєтеся оцінкою заміської нерухомості: індивідуальних житлових будинків і земельних ділянок. Але, якщо навіть продавець чесний і будував будинок самостійно, то є величезний ризик того, що він його побудував хоч і для себе, але неправильно. Варіант? Варіант. Не будівельник не може бути професійним будівельником, навіть якщо він сам собі побудував будинок p>
І це якщо не говорити про такий клас продавців, як девелопери. Девелопери – це спекулянти, які спеціально будують будинки на продаж, запрошуючи будівельників, які працюють за найменшу оплату праці. Повірте – девелопер ніколи не стане будувати якісний будинок з якісних матеріалів. Тому що інакше він йому в стільки стане, що і за століття не можна буде продати. На девелоперів клюють тільки ті, кому взагалі начхати і на себе, і на свою сім’ю. Головне – рік прожити, а там хоч потоп.
Загалом, варіант з покупкою будинку – це не варіант, якщо не хочете отримати геморой з його ремонтом, причому відразу з капітальним.
Другий варіант – будувати самому
На перший погляд прекрасна ідея, але її теж можна покритикувати-якщо людина не будівельник, то що вона може побудувати? Нічого хорошого. На будівельника треба вчитися дуже довго, а не за три дні до початку будівництва. Навіть якщо ви будете будувати по інструкціям з Інтернету, то у вас все одно не вийде побудувати так, як треба. Навіть для того, щоб викопати траншею правильно під фундамент, потрібен досвід. Але на риття фундаменту можна запросити фахівця з лопатою або на екскаваторі. Хоча навіть в цьому випадку ви не будете знати, наскільки хороший цей фахівець і чи так він розкопав землю, як треба?
Коротше, не варто далі розсусолювати цей варіант. Навіть якщо ви такий розумний як Ейнштейн і продуктивний, як Робокоп, у вас все одно не вийде побудувати хороший будинок. Тому що Ейнштейн не побудував у своєму житті жодного будинку. А Робокоп не викопав жодної траншеї. В якості більш-менш переконливого доказу можна привести заголовки величезної кількості публікацій про будівництво, які складаються приблизно з таких слів: «побудував собі будинок. Трильйон помилок, які я не допустив би, якби знав про них». Слово «будинок» тут треба взяти в лапки.
Третій варіант – найняти фірму
Теж варіант не фонтан, але він за всіма параметрами краще, ніж перші два, причому набагато. Звичайно, якщо ви не вмієте вибирати фірму, якій можна довірити побудувати собі будинок, то і цей варіант не годиться. Відомо, що в Америці та Німеччині тільки фірми вдома і будують, і вони потім стоять по 100 років. І в них з комфортом можна прожити до старості своїх онуків.
Однак у нас – це не у них. У нас знайти фірму, яка могла б побудувати будинок чітко за проектом з використанням якісних матеріалів важко.
Але важко – це не означає, що неможливо. Є у нас, звичайно, контори, укомплектовані досвідченими фахівцями, які отримують свої грошики не дарма. Ось якраз такі контори і можуть побудувати вам відмінне житло без всяких фокусів. Але, як я вказав вище, хороше будівництво повинно стимулюватися хорошою оплатою праці. А це означає, що хороший будинок дешевим не буває. При цьому навіть враховуючи той факт, що хороша фірма має можливість закуповувати оптом матеріали набагато дешевше за їхню ринкову вартість.
Але справа тут знову-таки не в дешевих будматеріалах, а в тому, як ними розпорядяться будівельники. Ось так ми знову повертаємося до ціни питання. Чим краще виходить об’єкт нерухомості, тим вищою є експертна оцінка цього будинку. І це закон джунглів, тут вже нічого не поробиш.
В якості резюме слід написати ось що. Всі три варіанти отримання «на руки» заміського житла мають свої недоліки. Але якщо перші два варіанти взагалі нікуди не годяться в сенсі якості, то варіант третій – це єдиний придатний з усіх, які придумало людство. Спеціально для халявщиків слід повторити – хороший будинок не буває дешевим. А ось для того, щоб дорогий будинок був ще й якісно побудований, потрібно добре попрацювати в пошуках хороших підрядників.