МФО або мікрофінансова організація – це небанківська фінансова компанія, яка займається видачею кредитів (мікропозик). Найчастіше в таких установах люди беруть невеликі суми на короткий термін. Подібні компанії можна дізнатися за такими слоганами, як «швидкий кредит», «гроші до зарплати» або ж «позики готівкою для всіх».
МФО з позиції Закону України
Подібні організації в нашій країні почали з’являтися не так давно. Саме з цієї причини в даний час ще немає єдиної законодавчої бази, яка регулювала б дану сферу діяльності. Одночасно з цим МФО діють в рамках таких нормативно-правових актів:
- Цивільний Кодекс;
- Закон «Про фінансові послуги та держрегулювання у сфері фінансових послуг»;
- Закон Про захист прав споживачів тощо.
Діяльність мікрофінансових компаній, які видають позики онлайн, регулюється в рамках чинного Закону «Про електронну комерцію».
Відповідно до даних Держфінпослуг України, зараз такі компанії є фінансовими організаціями, хоча до 2017 р. вони класифікувалися в якості «інших кредитних організацій».
У чому різниця між банками і МФО?
Отримати кредит в будь-якій банківській установі можна тільки після того, як співробітники даної компанії видадуть відповідний дозвіл. Який ґрунтується на кредитній історії, щомісячному доході, майні. А також виходячи з багатьох інших факторів. Нерідко банку може знадобитися довідка про доходи, закордонний паспорт, інші документи.
Одночасно з цим, щоб отримати позику в МФО необхідно просто надати український паспорт. Найчастіше не потрібно підтвердження офіційного працевлаштування, довідки про доходи або майно. Крім цього МФО зазвичай не вимагають наявність поручителя або застави. Позичальник може використовувати отримані кошти в будь-яких цілях. Однак слід зазначити, що процентна ставка по виплаті кредиту в МФО набагато вище, ніж в банку.
Що вибрати: ломбард або МФО?
Отримати кредит під заставу майна можна в ломбарді, проте такий варіант багатьох не влаштовує. У кращому випадку ломбард видає половину фактичної вартості застави. Саме тому багато хто воліє брати мікропозики в різних МФО.
У мікрофінансовій компанії не потрібна застава для отримання кредиту. Крім цього нерідко такі компанії йдуть назустріч клієнтам і дають відстрочку по виплаті.
Хто може взяти кредит в МФО
Отримати позику в МФО може практично кожна людина, яка по ряду причин не бажає звертатися в звичайний банк. Це може бути пов’язано з поганою кредитною історією, адміністративними правопорушеннями, відсутністю офіційного працевлаштування тощо. Отримати кредит в МФО можуть майже всі.
Як отримати позику в МФО
Щоб отримати позику, необхідно заповнити анкету на сайті мікрофінансової компанії або в одному з її фізичних відділень. МФО проводять поверхневу перевірку позичальників, а фінансові кошти можна отримати в термін до півгодини на карту будь-якого українського банку.
Особливості МФО
Процес отримання позики в МФО володіє багатьма перевагами:
- потрібно мінімум документів;
- швидко і зручно;
- безпечно;
- можна отримати кредит онлайн;
- позика видається безробітним, студентам і пенсіонерам;
- зрозумілі умови виплати.
Варто відзначити, що багато МФО першу позику видають лише на невелику суму, проте відсоток за користування кредитними коштами не перевищує 0,01%. Таким чином можна поліпшити свою кредитну репутацію.
Однак у процесу отримання кредиту в таких організаціях є і мінуси, наприклад:
- досить висока процентна ставка;
- великі штрафи за несвоєчасну виплату.
Виходячи з цього можна стверджувати, що брати кредит в МФО можна тільки в тому випадку, якщо ви будете твердо впевнені у своєчасній оплаті боргу.