Ремонт в будинку або квартирі може бути як приємним і радісною подією, так і справжнім жахом. У будь-якому випадку цей процес завжди досить відповідальний, пов’язаний з безліччю проблем і може відняти багато часу і сил. До цього слід підготуватися досить грунтовно і серйозно, незалежно від того, яких масштабів ремонт планується.
В першу чергу потрібно визначитися з обсягом передбачуваних робіт і змін, а також розрахувати бюджет, який можна вкласти в ремонт. Після етапу попереднього планування можна починати вибирати необхідні будматеріали. У сучасних будівельних гіпермаркетах можна знайти всі необхідні товари для повноцінного ремонту будинку.
Існують два види будматеріалів: штучні і натуральні. Немає ніяких сумнівів в тому, що саме натуральні, природні матеріали набагато корисніші, а часто й красивіші. Однак, якщо бюджет невеликий, то найчастіше доводиться купувати синтетичні будматеріали.
Звичайно, сучасні технології пропонують величезний вибір штучних матеріалів для будівництва. Багато з таких матеріалів можуть бути не тільки більш надійними, але і коштують набагато дешевше, ніж природні. Проте варто розуміти, що синтетичні будматеріали іноді можуть нести певну небезпеку для здоров’я і навіть життя людини. Тому до вибору варто підходити обережно і з розумом, уважно вивчаючи склад. Окремі компоненти, які входять до складу будматеріалів, можуть бути високотоксичними і їх варто уникати.
Небезпечна теплоізоляція
Нерідко для теплоізоляції приміщень використовується пінополістирол або поліуретан. Ці матеріали прекрасно зберігають тепло всередині будівель, до того ж їх вартість досить низька. При цьому, щоб їх закріпити, не потрібні особливі навички та вміння. Однак в цих матеріалах міститься високотоксичний стирол. Це дуже небезпечний компонент, який негативно впливає не тільки на здоров’я людей, але і на навколишнє середовище.
Полімери мають властивість окислюватися і розкладатися під впливом багатьох факторів: сонячного світла, тепла, рідини, повітря. Наприклад, навіть при стандартній кімнатній температурі простий пінопласт може виділяти токсичні речовини, які можуть впливати на весь організм людини.
Окремо варто сказати про те, що токсичність теплоізоляційних матеріалів підвищується в десятки разів при горінні. У разі пожежі токсичний дим моментально заповнює все приміщення, а це може привести не просто до негативних, але навіть і трагічних наслідків.
Дешеві лакофарбові матеріали
Нерідко ми намагаємося заощадити, особливо під час такого витратного процесу як ремонт. Але такі дії можуть згубно позначитися на здоров’ї. Наприклад, в більшості дешевих лаків і фарб можуть міститися небезпечні речовини, такі як ртуть або свинець.
До складу лакофарбових матеріалів входить безліч компонентів, включаючи: спирт, ацетон, розчинники, бензин. Для здешевлення виробництва багато виробників можуть додавати в фарбу різні відходи, які залишилися від промислового виробництва інших товарів. Шкідливі та токсичні речовини проникають в організм людини при диханні, споживанні їжі або просто через контакт з поверхнею. У перший час сильних наслідків не спостерігається, крім поганого самопочуття. Однак негативний ефект даних речовин має властивість накопичуватися, в зв’язку з чим виникає серйозна загроза здоров’ю. Необхідно звернути увагу на те, що неякісні лакофарбові вироби небезпечні не тільки в процесі їх безпосереднього нанесення, але і після висихання. Адже вони продовжують і далі виділяти токсичні речовини.
Також слід зазначити, що багато видів подібних матеріалів є легкозаймистими. При покупці лакофарбових матеріалів, емалі та розчинників слід детально вивчати їх склад, радитися з продавцем, а також довіряти тільки перевіреним і компаніям-виробникам, які гарно себе зарекомендували. Необхідно сказати про те, що слід вибирати матеріали, виходячи з безпосередніх завдань. Наприклад, не потрібно використовувати фарбу для зовнішніх робіт всередині приміщення, навіть якщо подібне рішення радять недобросовісні продавці.
Найбільш безпечним варіантом є використання фарби на водній основі. А працювати з іншими видами фарб потрібно обережно. Використовувати захист органів дихання, а після закінчення робіт слід добре провітрити приміщення.
ПВХ в складі лінолеуму і шпалер
В наші дні з полівінілхлориду (ПВХ) робиться вкрай багато матеріалів: підлогове покриття, вікна, плінтуси, труби, шпалери тощо. Одночасно з цим сам матеріал є повністю безпечним. Однак при розкладанні ПВХ утворюються хімічні речовини, які можуть становити загрозу здоров’ю людини. Вкрай токсичний цей матеріал і при загорянні. ПВХ при впливі вогню виділяє фталати, кадмій, діоксини і навіть формальдегід, а також багато інших токсичних сполук.
Слід звернути увагу на вінілові шпалери, які зараз стали дуже популярними. Насправді їх роблять з ПВХ. Звичайно, такі шпалери дуже зручні в повсякденному використанні. Вони щільні, їх можна мити мокрою ганчіркою, адже вони не бояться впливу вологи. Проте, такі шпалери не слід клеїти в дитячій кімнаті, на кухні, а також в погано вентильованих приміщеннях. Якщо висока вологість зберігається протягом тривалого часу, такий матеріал починає руйнуватися, внаслідок чого виділяються токсичні компоненти.
Навіть при несильному і короткому впливі високої температури, такі шпалери починають виділяти таку речовину як вінілхлорид. Воно вкрай небезпечно для людей. Дізнатися про те, що речовина виділяється можна за характерним «гумовим» запахом. Крім цього, шпалери з ПВХ і аналогічного матеріалу дуже погано пропускають кисень, тому не слід використовувати їх у великій кількості.