На кухні з крана постійно капає? Змішувач у ванній непривабливо виглядає? Набридло регулярно викликати сантехніка? Необхідно замінити старий змішувач на новий? Але як же правильно вибрати змішувач, щоб він не тільки мав презентабельний вигляд, відповідав загальному інтер’єру ванної кімнати, але і був функціональним, надійним і міг довго прослужити?
Спробуємо Вам допомогти зрозуміти пристрій і принцип роботи змішувача, щоб вибір ваш був правильним і нескладним. Отже, змішувач – це пристрій, в якому змішується холодна і гаряча вода в тій пропорції, яка необхідна споживачеві. Використовуючи спеціальні маховики, тобто ті коліщатка, які ми крутимо, щоб потекла вода. Споживач встановлює той температурний режим води і ту потужність, які йому більше подобаються. Головний елемент в змішувачі – це два запірних механізми.
Корпус крана має порожнину з отвором внизу, цей отвір з’єднується з водопроводом. З боку, протилежного від водопроводу, в отвір вставляється бронзовий циліндр, званий кран-букса. Циліндр має різьблення, в яку, в свою чергу, встановлюється шток. При обертанні штока він зміщується щодо осі циліндра. Один кінець штока, який звернений в сторону порожнини крана, має металеве гніздо, в яке встановлюють прокладки. Другий кінець штока має певну форму, що дозволяє прикріпити до цієї сторони штока маховик. При обертанні маховика за годинниковою стрілкою, шток повинен опускатися, прокладка клапана закривати отвір для надходження води. А якщо обертати маховик проти годинникової стрілки відбувається інша картина: шток піднімається, а прокладка відкриває отвір, в результаті з крана тече вода.
Ще зовсім недавно гумові прокладки так часто виходили з ладу через неякісну води, велику кількості хлору та інших домішок, що були основним головним болем для домогосподарок. Сьогодні використовуються керамічні циліндри, або кран-букси, замість бронзових. Їх пристрій простий та оригінальний. Усередині циліндра знаходяться дві круглі керамічні пластини, одна з яких має спеціальні зачіпочки для міцного зчеплення з корпусом. Інша платівка зчіплюється з обертовим штоком, завдяки чому вона обертається щодо першої платівки. Обидві пластинки мають по два отвори круглої або, рідше, овальної форми. Внизу циліндра встановлюють гумові або полімерні прокладки, які при обертанні як би «обжимають» отвір, через який надходить вода. На верхній стороні штока встановлюється маховик. Якщо вертіти маховик за годинниковою стрілкою, одна пластинка перекриває іншу, в результаті вода не тече з крана. Якщо ж крутити маховик проти годинникової стрілки, то отвори пластинок збігаються, що дозволяє воді витікати з крана або змішувача.
При цьому при всій уявній простоті «механізму подачі води», його створення вимагає використання високих технологій. Пластинки ідеально відшліфовані та добре притерті одна до іншої. Додатково вони ще мають особливий мікрорельєф, невидимий неозброєному оку. Мікрорельєф пластинок заповнений спеціальним мастилом, яке не вимивається водою і продовжує термін служби самих пластинок. При цьому керамічні кран-букси не мають якихось специфічних особливостей, що ускладнюють їх використання. Навпаки, якщо ви вирішили замінити старі бронзові кран-букси на керамічні, це не складе особливих труднощів. І не зажадає додаткових витрат. Єдине, що потрібно – це взяти старі кран-букси з собою в магазин, щоб більш точно підібрати нові.
При покупці нового змішувача зверніть увагу на те, як обертається маховик. Якщо він обертається тільки на 180 градусів, значить, на ньому встановлені кран-букси з кераміки. Якщо ж маховик без праці провертається на повний оборот, і не один, то це змішувач старого зразка. Купуючи керамічні кран-букси, ви не тільки надовго забуваєте про ремонт змішувача і капає крані, але і економите свої гроші, час і нерви.
Не менш широке поширення отримав ще один простий в пристрої замикаючий механізм-кульовий. Усередині порожнини циліндра в полімерній оболонці розташовується металева куля з наскрізним отвором циліндричної форми по центру кулі. Коли отвір кулі збігається з отвором, що підводить воду, вода тече з крана. Коли ці отвори не збігаються, вода, відповідно, не тече. Цей кульовий механізм вважається більш надійним і міцним в порівнянні з керамічним, але використовується він головним чином тільки в кранах, в змішувачах такий механізм поки не застосовують.
Картриджні змішувачі
Крім розглянутих двовентильних змішувачів в магазині можна також зустріти і змішувачі з одним вентилем, їх ще називають катриджними. Такі змішувачі мають один картридж (звідси і назва), або один запірний механізм, який однаково працює і для холодної, і для гарячої води. Картридж має такий же принцип пристрою, як і керамічний кран-букс, правда, отвори в ньому трохи більше. При цьому нерухома пластинка має три різних отвори: два овальних призначені для гарячої та холодної води, і одне кругле – для води змішаної. А рухома пластинка має в центрі овальний отвір, з більш широкою стороною на тій ділянці, яка примикає до отвору нерухомої пластинки для змішаної води.
Повертаючи важіль катриджного змішувача, шток зміщує верхню пластину таким чином, що її отвори не збігаються з отворами іншої пластини. В результаті вода не надходить з крана. Якщо ж важіль при повороті встановити в середнє положення, то отвори пластинок частково збігаються. В результаті чого вода виходить через отвір, призначений для змішаної води. Повертаючи важіль в ту чи іншу сторону, в змішувачі буде переважати або гаряча, або холодна вода, в залежності від того, які отвори перекриваються, а які відкриваються. Приблизно за такою ж схемою працюють і одноважільні змішувачі з кульовим замикаючим механізмом. Надходження води залежить від збігу або розбіжності отворів всередині кулі з отворами, що подають воду. Застосування кульового механізму вважається найнадійнішим.
Якщо тиск води невеликий, то використання одновентильних змішувачів недоцільно, оскліьки, збільшуючи один потік води, автоматично при цьому зменшується інший.