Процедура проходження сертифікації автомобіля та його технічний огляд часто виглядають просто як фікція або торгівля папірцями. На що варто звернути увагу?
Що таке сертифікація автомобілів? Із цією обов’язковою процедурою стикаються всі громадяни, які купують транспортний засіб за кордоном України. Сюди ж відносяться й автосалони – постачальники нових або вживаних автівок (детальніше тут).
Щодо обов’язкового технічного контролю. Зараз із цією процедурою стикаються власники всіх типів вантажних транспортних засобів (включаючи й вантажні мікроавтобуси). А також кермувальники автобусів для перевезення пасажирів. Проте вже не перший рік поширюються чутки щодо повернення проходження обов’язкового технічного огляду для всіх типів транспортних засобів, зокрема й легкових автомобілів.
Чи варто повертати техогляд
Повернення обов’язку проходити регулярний технічний огляд з одного боку виглядає як позитивна ініціатива уряду. Це має зменшити кількість дорожно-транспортних пригод та просто виходу з ладу автомобілів. А також має добре вплинути на екологію за рахунок зменшення шкідливих викидів. Всі знають, що така проблема існує, проте за останні роки жодних спроб її вирішити ми не бачимо.
З іншого боку, багато хто пам’ятає, як водії раніше проходили технічний огляд до його відміни. Вся процедура полягала в тому, щоб передати хабар одному з багаточисленних «рішал» та отримати талон ТО на лобове скло. Тому якщо підхід до контролю та проходження процедур обов’язкової сертифікації та технічного контролю транспортних засобів радикально не зміниться, всі ці ініціативи призведуть лише до поповнення кишень корупціонерів.
Зараз процедури як сертифікації, так і проходження ТО передали до приватних спеціалізованих станцій технічного огляду, які за результатами перевірок видають необхідні документи. Проте притаманне нашим людям бажання зекономити гроші та час перетворюють все це на звичайну фікцію. Але для одних ця фікція є просто зайвими тратами коштів, а для інших – стабільним джерелом неправомірної вигоди. Також не варто пояснювати, що левова частина всього цього грошового обігу осідає у кишенях ділків та корупціонерів, а до державного бюджету доходять лише копійки.
Якщо проаналізувати діяльність спеціалізованих підприємств, які надають послуги із проходження сертифікації або обов’язкового технічного контролю транспортних засобів, можна зробити дивні висновки. Деякі такі фірми звітують про проходження такої кількості автомобілів за кожен місяць роботи, яка виглядає просто фантастично.
У цій ситуації людей можна зрозуміти. Їм, звісно, простіше заплатити хабар, ніж приводити до ладу свій транспортний засіб.
Якщо повертати обов’язковий технічний огляд, треба розробити механізми контролю за його якісним проходженням. В іншому випадку це буде лише викачуванням грошей з людей та поповнення коштами кишень корупціонерів.
Пройдіть ТО без хабарів!
Не варто забувати, що окрім морального аспекту забезпечення безпеки пасажирів зокрема та загалом безпеки дорожнього руху, існує й ще одна важлива деталь. Якщо автомобіль перебуває у несправному стані, його не пропустять за кордон. І ніякий «ліповий» технічний огляд або сертифікація тут не допоможуть. При цьому у випадку тонування передніх бокових вікон проблему можна вирішити на місці, просто видалив плівку (хоча це й не так просто, як багатьом здається). А от дим із глушника навряд чи вдасться сховати під час проїзду державного кордону.
Якщо за вимогами законодавства ваш транспортний засіб має пройти обов’язкову процедуру сертифікації або технічний огляд, – пройдіть їх, як треба, а не тільки на папері. Адже це гарна нагода перевірити надійність автомобіля та за необхідністю усунути недоліки.
Ну і звісно, для цього потрібно вибирати станції технічного огляду, які дійсно можуть якісно перевірити стан авто. У таких підприємств завжди багато гарних відгуків, а знайти їх можна просто в інтернеті за запитом «техогляд». Як і в інших багатьох галузях бізнесу, ті компанії, які посідають перші позиції у інтернет-пошуку, є лідерами ринку. Прикладом такої компанії є «Центр Авто», на сайті якої можна знайти вичерпну інформацію щодо проходження як сертифікації, так і техогляду автомобілів.
Що і як перевіряють
Зверніть увагу на те, що ви маєте право бути присутнім при проведення технічного контролю вашого транспортного засобу. Це надає вам можливість впевнитись у тому, що майстри дійсно провели діагностику автомобіля:
- Тестування роботи гальмівної системи.
- Вимірювання кількості диму.
- Аналіз вмісту окису вуглецю з вихлопної труби.
- Перевірка світлових приладів.
Завжди пам’ятайте про те, що обов’язкові процедури сертифікації та технічного контролю транспортних засобів мають на меті забезпечити безпеку дорожнього руху. Тому не варто нехтувати цим та, тим більше, годувати хабарями корупціонерів.