В процесі установки системи автономного водопостачання, багато хто задається питанням: яке насосне обладнання краще вибрати? Основним завданням даного обладнання є транспортування води зі свердловини і забезпечення необхідного рівня напору в системі. Вибирати доводиться між установкою глибинного (так званого погружного або занурювального) насоса прямо в свердловину або насосною станцією. Зараз на ринку представлена величезна кількість насосного обладнання, тому визначитися часом буває непросто.
Для того, щоб вибрати відповідне обладнання, слід порівняти всі розглянуті варіанти, оцінити їх плюси і мінуси. А також чітко розуміти, що саме потрібно для виконання необхідних завдань саме в конкретному випадку.
Насосна станція
Даний вид насосного обладнання призначений для подачі води практично з будь-якого джерела. При використанні цієї системи глибина джерела з водою не повинна перевищувати восьми метрів. Станцію слід встановлювати в місці, яке захищене від низької температури. Наприклад, в кесоні, окремому технічному приміщенні або у підвалі.
Дане обладнання влаштовано вкрай просто. Станція складається з поверхневого електричного насоса і гідроакумулятора, а також манометра і датчика тиску. Щоб здійснювався забір води, до насоса підключається з’єднувальна труба, що йде в свердловину, з клапаном зворотного тиску і фільтром, який перешкоджає попаданню сміття в систему.
Робота насоса виглядає наступним чином: вода надходить в гідроакумулятор до тих пір, поки не буде досягнуто граничний тиск, потім насос вимикається. Коли в будинку використовують воду, тиск починає поступово падати до нижньої межі, а потім насос знову включається і починає накачувати воду.
Серед основних переваг використання насосної станції слід зазначити:
- компактний розмір;
- можна встановити і демонтувати дуже швидко;
- тривалий термін експлуатації;
- простота в обслуговуванні, тим більше, що купити будь-які запчастини для насосів зараз не проблема;
- невибагливість в роботі;
- невисока вартість.
Однак у даного обладнання є і свої мінуси, серед яких важливо звернути увагу на наступні:
- працює тільки з джерелами води, які розташовані не глибше восьми метрів;
- під час роботи шумить;
- служить менше, ніж глибинне насосне обладнання.
Глибинні (погружні або занурювальні) насоси
Дана техніка призначена для того, щоб здійснювати транспортування води з свердловин, глибина яких може бути до двохсот метрів. Свердловинні насоси використовуються для того, щоб подавати ґрунтові води у водопровідну систему. Можуть бути встановлені:
- в заміських будинках;
- на промислових водопровідних станціях;
- для систем поливу і зрошення.
Глибинний насос нагнітає воду, використовуючи особливий механізм з лопатями, за допомогою яких формуються відцентрова сила. В результаті цього вода надходить в агрегат, а звідти в спеціальну камеру, де формується високий тиск. Завдяки цьому вода піднімається вгору по трубах і надходить у водопровідну систему. Занурювальні насоси можна встановлювати в будь-якому положенні (не тільки у вертикальному).
Серед основних переваг глибинних насосів варто відзначити:
- вкрай тривалий термін експлуатації. Такі насоси рідко потребують ремонту або заміни;
- при роботі насос не створює ніякого шуму;
- подача води з джерел, глибина яких може досягати двохсот метрів;
- широкий вибір моделей. Завдяки цьому можна підібрати насос, який буде повною мірою відповідати покладеним на нього завданням.
Але глибинні насоси мають і певні недоліки, включаючи:
- Якщо необхідно техобслуговування, то буде потрібно вузькоспеціалізований майстер, адже самостійно провести ремонт такого насоса вкрай складно;
- свердловинні насоси коштують дорожче, ніж звичайні.
Який насос вибрати?
Насос слід вибирати, виходячи з особливостей і сфери його використання. Якщо свердловина неглибока, то можна встановити насосну станцію. Однак, якщо вода залягає на великій глибині, то доведеться брати занурювальну систему.
Крім цього глибинні насоси відрізняються високою ефективністю і більшою надійністю. Вони використовуються там, де немає можливості захистити станцію від мінусових температур. Практично всі такі насоси призначені для роботи зі свердловинами, діаметр яких перевищує 110 мм. При цьому водний стовп повинен бути не менший за 1,5 метра.
Одночасно з цим насосні станції можна швидко встановити практично скрізь і при будь-яких умовах. Основною умовою є застосування проточного реле або поплавкового датчика, які забезпечать захист насоса від «сухого ходу». Для коректної роботи слід облаштувати систему вентиляції і захист від холоду в місці установки насоса.