
Вибір матеріалу покрівлі для даху – один з найважливіших етапів при будівництві будь-якого приватного житлового або дачного будинку. Останні років десять все більше людей віддають перевагу використанню для облаштування покрівлі різних видів черепиці. У цій статті ми коротко відзначимо переваги та недоліки шести різних видів цього матеріалу:
Керамічна черепиця.
Найбільш класичний варіант облаштування покрівлі. Таке покриття використовувалося при будівництві будинків зокрема в Європі протягом як мінімум останніх кількох сотень років.
Переваги. По-перше, потрібно відзначити, що це самий екологічно чистий варіант покрівлі. Адже по суті керамічна черепиця – це просто глина після термічної обробки. По-друге, це варіант облаштування даху, перевірений часом. Виробники обіцяють мінімальний термін служби 100 років. Але, на прикладі європейських будинків, ми бачимо, що керамічна черепиця може виконувати свої функції століттями. За умови, звичайно, проведення дрібних поточних ремонтів. І саме ремонтопридатність можна відзначити, як третю перевагу саме керамічної покрівлі. У разі необхідності досить замінити тільки окремі елементи, не перекриваючи всю поверхню даху або її велику ділянку. Матеріал стійкий до перепадів температур, має хорошу звукоізоляцію і відмінну водонепроникність.
Недоліки. Основними недоліками керамічної черепиці є дві її особливості: вартість та вага. Вартість цього виду матеріалу вище, ніж у інших, описаних нижче. Це пов’язано як з високою собівартістю виробництва, так і з крихкістю матеріалу і, відповідно, дорогим транспортуванням і роботами по монтажу. Також до недоліків можна віднести і значну вагу металу, що вимагає будівництва кроквяних конструкцій даху підвищеної міцності.
Цементно-піщана черепиця.
За своїми властивостями практично не відрізняється від керамічної черепиці, описаної вище. Основна відмінність – використання при виробництві в складі матеріалу піску, барвників та цементу.
Переваги. Характеризується всіма перевагами керамічної черепиці. До того ж має підвищену міцність, що скорочує витрати на транспортування та монтаж. Собівартість виробництва цементно-піщаних виробів також нижче.
Недоліки. Основним відносним недоліком є велика вага такого варіанту покрівлі. Що в свою чергу пред’являє до конструкції даху підвищені вимоги по міцності.
Полімерпіщана черепиця.
Виробляється пресуванням при високих температурах полімерних матеріалів, піску та барвників.
Переваги. Собівартість як виробництва, так і транспортування відносно низька. Має практично всі переваги керамічної черепиці.
Недоліки. Явних недоліків матеріал, на наш погляд не має. Однак, потрібно звернути увагу, що виробники визначають мінімальний термін служби в 50 років на відміну від 100 років для двох попередніх видів черепиці. Ну і, звичайно, використання полімерів не є ідеальним з точки зору екологічності матеріалу.
Бітумна черепиця.
Не дивлячись на згадку в назві матеріалу слова «черепиця», на наш погляд, такий матеріал далекий як за своїм виглядом, так і за складом від класичної черепиці. До складу такого виду покрівлі входять бітум, скло, полімери.
Переваги. Легка вага, достатня міцність. Хороша звукоізоляція і низька теплопровідність. Зручність монтажу, особливо проявляється на дахах складної форми. Низька ціна самого матеріалу та невисокі витрати на його транспортування. Добра ремонтопридатність.
Недоліки. З огляду на її склад, назвати бітумну черепиці екологічно чистим будівельним матеріалом, очевидно, не можна. Також до недоліків можна віднести відносну недовговічність цього виду покрівлі – до 20 років.
Металочерепиця.
Тут все просто. Сталевий лист, вигнутий в специфічну форму, плюс цинкове та полімерне покриття для захисту металу від корозії.
Переваги. Низька вартість виробництва і транспортування. Невелика вага та простий монтаж. Довговічність близько 50 років.
Недоліки. Основними недоліками металочерепиці ми б назвали практично повну відсутність звукової та теплової ізоляції. Відповідно, для вирішення цих проблем, металевий дах в житловому будинку вимагає проведення робіт по додатковій звуко – і теплоізоляції внутрішньої поверхні даху.
Композитна черепиця.
На відміну від металочерепиці зовнішня поверхня листа додатково обробляється захисним покриттям з натурального каменю. Таке покриття забезпечує додатковий захист від зовнішніх впливів.
Переваги. Шумоізоляція краща в порівнянні зі звичайною металочерепицею. Базальтове напилення робить вигляд даху значно “багатшим”. Додатковий захист металу продовжує потенційний термін корисної експлуатації.
Недоліки. Основним недоліком даного виду черепиці можна назвати високу вартість матеріалу.