Викрутка – це один з найважливіших, найбільш затребуваних, найбільш незамінних інструментів для виконання ремонтних робіт. Хоч викрутка і має простакуватий, якщо так можна висловитися, вид і нескладну конструкцію, але, тим не менш, в попередні 15-20 років у виробництві подібного інструменту трапилися цілком важливі зміни.
Зміна форми і розмірів стрижня і ручки забезпечило зручність і якість роботи. Був час, коли викрутка призначалася для одного виду діяльності – відкручування і закручування (відвертання і загортання), але з розвитком технологій став змінюватися і цей інструмент. Однак в один тип викрутки всі функції впровадити (тобто зробити його універсальним) не вийшло. І тому конструкторам довелося піти по шляху поділу викрутки на безліч самих різних, але окремих видів і типів.
Основна робоча частина викрутки – це її лезо. Лезо тієї чи іншої викрутки призначається до роботи з різними матеріалами. І тому основний поділ за типами пішов саме цим шляхом. Існує, правда, поділ і за способами роботи, наприклад електричні викрутки, або викрутки зі змінними лезами. Але це вже чисто допоміжні види, що допомагають поліпшити тільки швидкість роботи або її якість. Якщо ділити викрутки за типами лез, то утворюються 3 основних види:
- прямошлицеві, або по-іншому – плоскі;
- хрестові;
- спеціалізовані (використовуються для складних шліців);
Отже, тепер хотілося б розібрати докладніше різні типи інструментів і умови їх застосування:
Плоскі викрутки.
На подібний тип викруток (з плоским, прямим шліцом) попит буде існувати ще довгий час. Цей попит обумовлений випуском кріплення з прямим шліцом. Існують різні розміри подібної Викрутки, довжина лез яких коливається від 40 до 250 мм, ширина кінчиків дорівнює ширині леза або ж має лезо, яке розширюється, а потім звужується. Головний параметр даного типу викрутки – розмір жала, задається він тільки двома показниками, наприклад, 0,5х4. Тобто 0,5 мм – товщина жала з шириною 4 мм.
Для кожного розміру головки або шліца, як правило, є своя, індивідуальна викрутка. Зараз випускається величезна кількість плоских викруток з безліччю «наворотів», що істотно полегшують роботу (зі спеціальними насічками, з алмазним покриттям, а також з намагніченою робочою частиною).
Коли вибираєте викрутку подібного типу, зверніть увагу на те, щоб лезо не було занадто розширеним. Оскільки це може привести до регулярного зісковзування леза зі шліца.
Існують також викрутки з кабінетним лезом (лезо не розширюється). Вони зроблені спеціально для того, щоб можна було загвинтити маленькі шурупи, а також шурупи, що мають потаємну головку, і не пошкодити поверхню.
Хрестові Викрутки.
Хрестова викрутка Philips (PH).
На голівках шурупа зі шліцами у вигляді хреста використовуються леза Philips (хрестові леза). Розміри лез даного типу коливаються від 0 до 4.
Переваги цього виду в тому, що він фіксує викрутку в шліці, і виключає можливість зісковзнути, а, отже, пошкодити поверхню. Він не дає шліцу «зірватися» і порушити антикорозійне покриття кріплення. Особливість даного типу-площа взаємодії між поверхнею «хрестика» і викруткою в два рази більше, ніж при прямому шліці.
Хрестова викрутка Pozidriv (PZ).
В принципі викрутки Pozidriv дуже схожі на вищезгадані викрутки, але все-таки існує деяка різниця. Від кутів головки виходять лінії у вигляді променів, через це значно поліпшується зчеплення шурупа і викрутки. Викрутками Pozidriv можна загвинтити шурупи будь-яких розмірів, але все ж рекомендується підбирати спеціальну викрутку під розмір.
Спеціалізовані.
Викрутки-зірочка (Torx).
Лезо Torx зазвичай складається з шести «часток». Оскільки сторони робочої поверхні знаходяться у вертикальному положенні, то без зайвої праці можна досягти максимального крутного моменту і забезпечити відмінне зусилля затиску. Особливою популярністю ці викрутки користуються у ремонтників стільникових телефонів.
З шурупом у фіксованого леза існує 4 точки дотику. Ці точки контакту допомагають випадково не зірвати шліц.
Квадратні викрутки.
З’явилися ці викрутки в далекому 1908 році, а завдяки проекту «Зроби сам» стали швидко набирати популярність. Квадратне лезо дозволяє надати хороший крутний момент і забезпечує надійне захоплення шурупа з усіх боків. Розміри: від 0 до 3.
Викрутки зі змінним жалом.
Викрутки даного типу дуже зручні, тим, що дозволяють в одній викрутці отримати весь набір лез. Найпростіший вид викрутки-стрижень, на самому кінці якого розташовується плоске жало. При цьому на іншому кінці поміщається «хрестик». Жала можна зберігати або в окремому кейсі, або в самій рукоятці.
Пару слів про ручки.
Найпоширеніші ручки на даний момент, ручки з порошкової або литтєвої пластмаси.
Найбільш твердими є ручки, зроблені з порошкової пластмаси. Але вони бояться падінь і ударів, оскільки є дуже крихкими. Зовні виглядають блискуче і зазвичай мають глянсову поверхню.
Ручки з литтєвої пластмаси більш еластичні, але м’які. Зовні матові та тьмяні, на дотик нагадують мило, але це ніяк не заважає роботі, якщо викрутка підібрана «під руку».
Удачі Вам у виборі! Сподіваємося, що зроблена вами покупка прослужить довгі та довгі роки.