Під час ремонту ви напевно вирішили вдатися до використання гіпсокартону в якості будівельного матеріалу для стін або стелі. Тому, очевидно, у вас і виникло питання про те, який саме вид цього відмінного будівельного матеріалу підійде найкраще саме для Вашого випадку. Адже зараз можна придбати гіпсокартон найрізноманітніших видів: від звичайного, до вогне-, і водостійкого. Як же не помилитися у виборі?
Переваги гіпсокартону як універсального будівельного матеріалу
Чому гіпсокартон так часто хвалять? У чому секрет його популярності? Гіпсокартон, як будівельний матеріал, має великий набір хороших якостей. Цей матеріал володіє відносно великою міцністю, малою вагою, екологічною чистотою. І, що також дуже важливо, його легко монтувати.
Всіма цими характеристиками гіпсокартон зобов’язаний особливостям своєї конструкції. Структура цього матеріалу багатошарова, складається він на 90 -95% з гіпсу на 5-6 з картону. До складу гіпоскартону можуть входити і додаткові речовини, які покращують ті чи інші експлуатаційні характеристики.
Додаткові плюси при використанні
З другорядних переваг можна виділити такі особливості:
- Підтримка мікроклімату всередині приміщення.
- Універсальність в застосуванні. Його можна використовувати для стелі, стін, арок, перегородок тощо.
- Невисокий радіаційний фон, не токсичність.
- Хороша звукова ізоляція.
- Після монтування можливе додаткове декорування за допомогою фарби, плитки, шпалер, грунтовки і т. д.
- Низька ціна, яка дозволяє використовувати цей матеріал в проектах з обмеженим фінансуванням.
- Можна застосовувати в багатьох конструкторських завданнях через низьку вагу матеріалу і простоті його монтажу.
А які існують недоліки?
Але, як відомо, немає ідеального будівельного матеріалу. І гіпсокартон не є винятком з даного правила.
Розглянемо недоліки цього матеріалу. Гіпсокартон має меншу міцність, якщо його порівнювати з іншими матеріалами. Для того, щоб закладати великі і масивні об’єкти, гіпсокартон потрібно додатково зміцнювати.
Матеріал можна використовувати в місцях з високим вмістом вологості тільки за умови подальшого нанесення шару спеціальної захисної ґрунтовки.
Гіпсовий пил шкідливо впливає на слизову оболонку та дихальні шляхи людини. У зв’язку з цим, при різанні гіпсокартону потрібно використовувати захисні окуляри і респіратор.
Гіпсокартон і його види
Існує 4 основних види гіпсокартону: вогнестійкий, вологостійкий, вологовогнестійкий та стандартний.
- Стандартний гіпсокартон використовується в більшості випадків. Коли немає додаткових підвищених вимог до вогнетривкості. А також коли рівень вологи в приміщенні не піднімається вище середнього.
- Вогнестійкий гіпсокартон має в своїй конструкції армуючі елементи, які перешкоджають поширенню полум’я. Застосовується в приміщеннях, де необхідна додаткова пожежна безпека. Приміщення, де встановлюється такий вид матеріалу, повинні володіти середньою вологістю. Такий гіпсокартон найчастіше фарбують в червоний колір.
- Вологостійкий гіпсокартон при виробництві обробляється додатковим протигрибковим складом. Цей матеріал нерідко використовується в будівлях, де переважає вологий мікроклімат. Важливим моментом, при використанні цього виду гіпсокартону, є обов’язкова наявність захисного шару фарби, плитки або інших видів оздоблювального матеріалу. Цей вид матеріалу найчастіше фарбують в синій або зелений кольори.
- Вологовогнестійкий гіпсокартон поєднує в собі властивості попередніх двох типів. На поверхню цього матеріалу також обов’язково потрібно нанести оздоблювальний захисний матеріал.
Підрозділяється гіпсокартон і по своїй товщині, кольору і виду кромки. Товщина може коливатися від 6 до 25 мм. Гіпсокартон великої товщини застосовується там, де необхідна велика жорсткість і міцність. Кромка може бути прямою, круглою або напівкруглою, тонкою чи закругленою.