З урахуванням останніх тенденцій у сфері автомобільних подій на дорогах нашої країни все більш актуальним стає питання безпеки пасажирів, в тому числі і дітей. У зв’язку з цим автомобілісти, які мають дітей, стали все частіше використовувати дитячі автомобільні крісла.
Згідно європейської класифікації, заснованої на існуючих стандартах якості, всі дитячі крісла (в залежності від ваги, зросту і віку дитини) ділять на 5 груп:
- вік до 1 року, вага до 10 кг;
- вік від 0+ до 1,5 років, вага до 13 кг;
- вік від 1 до 4 років, вага від 9 до 18 кг;
- вік від 3 до 7 років, вага від 15 до 25 кг;
- вік від 6 до 10 років, вага від 22 до 36 кг.
Виділяють також універсальні дитячі автокрісла, які відповідають одночасно кільком груповим характеристикам і позначаються цифрами через кому або дефіс (наприклад, 1-2-3 або 0,0+).
Окрім класифікації крісел на групи по зростанню та вазі розрізняють також спеціальні дитячі утримуючі пристрої. Такі як автокрісла, автолюльки і бустери.
Автолюльки
Автолюльки відносять до груп 0 і 0+ (більш універсальні види). Мають пластиковий або металевий корпус з комфортною, м’якою оббивкою. Також вони можуть бути обладнані ручками (вбудованими або знімними), які дозволяють використовувати автолюльки як колиски або переноски. До переваг таких дитячих крісел можна віднести:
- зручність і безпека грудних дітей;
- мобільність в переміщенні крісла за межами автомобіля;
- можливість використовувати як коляску за допомогою додаткового кріплення на шасі;
- оснащеність додатковим захистом від різких зсувів дитини.
Однак в конструкції автолюлек є і свої недоліки:
- в даному виді автокрісел не рекомендується тримати немовляти більше півтори години;
- термін використання в середньому становить до 1,5 років.
Переноски
Переноски відносяться до групи 0+ і призначаються для дітей, здатних самостійно сидіти. Вони мають дугоподібну основу, здатне трансформуватися в крісло-гойдалку для малюка. Встановлюються вони на передньому або задньому сидінні проти ходу руху самого автомобіля. Можуть використовуватися поза автомобілем, як і автолюльки.
Автокрісла
Автокрісла відносяться до 1-ї, 2-ї і 3-ї групи. Є спеціалізованими дитячими утримуючими пристроями, оснащеними спинкою. До переваг таких моделей крісел відносять:
- оснащеність спеціальними засобами додаткового захисту дитини (регульована спинка, підлокітники, внутрішні ремені і захист голови);
- для утримання дитини в кріслі також використовується столик, який можна застосовувати і в ігрових цілях. Класичні автокрісла встановлюються на задньому сидінні (обличчям по ходу руху). Винятки при необхідності можуть скласти лише крісла групи 2 і 3, які можна кріпити і на передньому сидінні.
Бустери
Бустери являють собою додаткові сидіння без спинки, що встановлюються на задньому сидінні автомобіля. Одним з недоліків такої моделі дитячих крісел є відсутність захисту від бічних ударів, а серед переваг виділяють:
- бустер значно дешевше інших видів крісел;
- має порівняно невелику вагу;
- простий в установці.
Трансформери
Трансформери відрізняються можливістю регулювання розмірів крісла. Спинка та підголовники регулюються по висоті (відповідно до зростання дитини). Також присутня функція відстібання підлокітників. Це ідеальний варіант для батьків, які не бажають купувати кілька типів крісел для певного віку дитини.
Кріпити дитячі автокрісла можна за допомогою штатних ременів безпеки або ж за допомогою спеціальних кронштейнів.
Як вибрати дитяче автомобільне крісло
Основні параметри, які необхідно врахувати при виборі дитячого крісла:
- відповідність конструкції крісла віку та вазі дитини;
- наявність Європейського знака сертифікації та стандартизації безпеки ECE R44/03 (ЕСЕ R44/04 Universal);
- комфортність перебування дитини в кріслі;
- можливість регулювання крісла по нахилу (для самих маленьких дітей);
- наявність п’ятиточкових (або Y-образних) внутрішніх ременів, які припускають захист дитини від всіляких травм;
- установка повинна бути легкою і простою.
Крім того, необхідно звернути увагу на те, що на сьогоднішній день наявність дитячого крісла в автомобілі, в якому перевозиться дитина, регулюється ще й на законодавчому рівні.