
Якщо потрібно провести оцінку підприємства, цінних паперів або нерухомості, то рекомендується вибирати оціночну компанію, яка володіє не тільки належним рівнем кваліфікації, але і необхідним досвідом і репутацією. Крім цього вкрай важливо, щоб оцінювач, відповідно до закону України, міг видавати незалежний експертний звіт про вартість оцінюваного активу.
У даній статті будуть розглянуті всі аспекти, пов’язані з процесом пошуку оцінювача і перевіркою його діяльності. А також розглянуті основні моменти, на які необхідно звертати особливу увагу в процесі вибору оціночної компанії.
За якими критерієм вибирати
Не має значення який саме актив необхідно оцінити. Займатися подібною діяльністю мають право тільки ліцензовані оцінювачі та оціночні компанії, які видають експертний висновок, що відповідає всім вимогам чинного законодавства. При пошуку оцінювача необхідно звертати увагу на кілька значущих критеріїв.
Спеціалізація
При необхідності провести оцінювання бізнесу або нерухомого майна, слід уточнити у оцінювача його кваліфікацію, яка повинна бути підтверджена відповідним документом. Необхідно враховувати, що оцінювачі та оціночні компанії можуть бути як вузькоспеціалізованими, оцінюючи тільки певні активи, так і проводити оцінювання майна найрізноманітніших видів.
Сайт оціночної компанії
Зараз існує безліч способів знайти оціночну компанію. Однак, мабуть, найбільш зручним є пошук через Інтернет. Через пошуковик легко знайти безліч спеціалізованих сайтів, на яких можна отримати детальне уявлення про діяльність тій чи іншої компанії. Крім того, за якістю контенту можна зробити висновок про якість роботи компанії: від безпосереднього проведення оцінки до ставлення до клієнта. Ґрунтуючись на представлених на сайті матеріалах можна отримати інформацію про репутацію оцінювача, ну і в підсумку прийняти рішення, чи варто з ним співпрацювати.
Необхідні дозвільні документи
В наявності у оціночної компанії повинна бути документація, що підтверджує проходження іспиту та регулярних курсів підвищення кваліфікації оцінювачів в конкретній вузькій сфері професійної діяльності, наприклад:
- оцінка нерухомості;
- визначення вартості рухомого майна;
- оцінювання цінних паперів та бізнесу.
Необхідно звернути увагу на те, кожні 2 роки оцінювач повинен відвідувати курси підвищення рівня кваліфікації з отриманням відповідного сертифіката, який видає Фонд держмайна України.
Також у оціночної компанії обов’язково повинен бути діючий сертифікат суб’єкта оціночної діяльності, що підтверджує її право займатися професійною діяльністю.
Репутація
У процесі вибору оцінювача також важливо знати його ділову репутацію. Для цього можна скористатися порадою знайомих, які вже мають позитивний досвід співпраці з тією чи іншою компанією. Наприклад, ці знайомі могли замовляти оцінку для нотаріуса при продажу або купівлі нерухомості.
Крім цього можна ознайомитися з портфоліо оціночної компанії. Зокрема зі списком її клієнтів та партнерів.
Як перевіряти оціночну компанію
Враховуючи всі критерії, викладені вище, можна сформувати думку про те, чи варто співпрацювати з певним оцінювачем.
Для того щоб перевірити діяльність оцінювача, слід відкрити сторінку нашого сайту «Оціночна компанія», на якій представлені посилання на реєстри Фонду держмайна України. Там же ви знайдете детальну інформацію про те, як правильно перевіряти оціночну компанію та її оцінювачів.