Ми готові запропонувати Вам найкраще!
ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
(044) 233-09-03,  (096) 445-02-80,  ...показати всі контакти...     info@realexpert.ua
Коли немає зв'язку, пишіть на вайбер або телеграм! Посилання у Контактах.
Меню
ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ



Оцінювач

Оцінювач

У ці статті мова йде про те, хто такі оцінювачі, які послуги вони надають та на підставі яких дозвільних документів здійснюють свою професійну діяльність – незалежну оцінку нерухомості та інших видів майна.

Тарифи та строки виконання робіт з експертної оцінки Ви можете знайти у відповідних розділах нашого сайту.

Про що тут йдеться:

1. Сфера діяльності оцінювача

1.1. Дозвільні документи

2. Експерт, оцінювач або експерт-оцінювач-в чому різниця

2.1. У чому полягає робота експерта-оцінювача нерухомості

2.2. Чим відрізняється оцінка від будівельної експертизи, а оцінювач від експерта

3. Як вибрати оцінювача

3.1. За якими критерієм вибирати

3.2. Спеціалізація

3.3. Сайт оціночної компанії

3.4. Необхідні документи

3.5. Репутація

4. Як перевірити оціночну компанію

1. Сфера діяльності оцінювача

В Інтернеті можна знайти цілі екскурси в історію професії оцінювача, починаючи аж з античних часів. Однак ми не будемо вдаватися у історичні тонкощі, а відмітимо лише те, що оцінка майна як галузь в Україні почала активно розвиватись одночасно із бурхливим розвитком ринкових відносин, починаючи із кінця 90х років минулого сторіччя. У той же час, в розвинутих західних країнах професія оцінювача існує вже дуже давно. Також дуже давно були відпрацьовані різні методи та підходи для визначення вартості різних видів майна, з урахуванням особливостей той чи іншої країни та регіону. Власне кажучи, ці методики, які мають назву “Міжнародні стандарти оцінки” і стали базою для створення українського національного законодавства, яке регулює проведення незалежної оцінки майна.

Найпоширенішими випадками, коли потрібно проведення експертної оцінки є:

  • Всі нотаріальні операції з нерухомістю. Наприклад, при продажу, даруванні, передачі в іпотеку квартири нотаріус вимагатиме у тому числі і звіт про оцінку нерухомості.
  • Оцінка нерухомого майна у державній або в комунальній власності для передачі її в оренду.
  • Пред’явлення незалежної оцінка майна у суді. Наприклад, при розлученні адвокати сторін часто звертаються до оцінювачів для визначення вартості нерухомості, проведення оцінки автомобілів та іншого спільного майна.
  • Бухгалтерський та податковий облік на підприємствах всіх форм власності. Для правильного ведення звітності, бухгалтера залучають оціночні компанії для проведення переоцінки основних засобів. У оцінювача майна, якого залучено для виконання цього виду робіт, повинні бути дозвільні кваліфікаційні документи на визначення вартості різних видів основних засобів: нерухомості, обладнання, транспорту тощо.
  • Оцінка акцій досить часто потрібна для акціонерних товариств для таких операцій, як збільшення розміру статутного капіталу підприємства (додаткова емісія) або викуп акцій у акціонерів. Варто зазначити, що цей вид послуг є одним з найскладніших напрямів в незалежній оцінці, наші фахівці-оцінювачі не тільки мають всі необхідні дозвільні документи на проведення оцінки акцій, але й накопичили значний досвід з визначення вартості цінних паперів різноманітних видів.

1.1. Дозвільні документи

Для отримання інформації щодо правового підґрунтя професійної діяльності оцінювачів, зокрема щодо довільних документів, на підставі вони займаються професійною діяльністю, рекомендуємо завітати у розділ нашого сайту “оціночна компанія“.

Ну і, звісно, варто згадати ще один нюанс, пов’язаний з постійною плутаниною навколо професій оцінювача та експерта.

2. Експерт, оцінювач або експерт-оцінювач-в чому різниця

Експерт та оцінювач

Багато хто, або навіть майже всі, клієнти плутають поняття експертизи та оцінки. Давайте розберемося, чим відрізняються професії експерта та оцінювача. Хто такий оцінювач, і хто такий експерт? Чим відрізняється оцінка від експертизи? І чи може оцінювач бути експертом, а експерт – оцінювачем?

Більшість студентів ще під час навчання в інституті обмірковують перспективні для себе варіанти працевлаштування. При цьому вони не просто їх обмірковують, а й роблять упор на вивченні ряду предметів і на отриманні тих практичних знань, які знадобляться в першу чергу при влаштуванні на роботу. Одним з цікавих варіантів працевлаштування інженера-будівельника, про який мало хто знає і замислюються, є така професія як експерт в інституті судових експертиз або оцінювач нерухомості в одній з численних приватних оціночних компаній.

2.1. У чому полягає робота експерта-оцінювача нерухомості

Давайте розберемося, які роботи проводять експерти та оцінювачі, чим вони відрізняються між собою, і чому ми звертаємо увагу на ці професії саме студентів інженерно-будівельних інститутів. Професія оцінювача нерухомості має на увазі проведення робіт з визначення вартості нерухомого майна різних видів: від квартир та індивідуальних житлових будинків з присадибними будівлями до спеціалізованих споруд, наприклад, газо – і нафтопроводів. В умовах ринкової економіки такі послуги дуже затребувані в багатьох ситуаціях, наприклад:

  • продаж майна;
  • оцінка для суду при розподілі майна подружжя при розлученні;
  • оцінка нерухомості при передачі її у заставу до банку;
  • бухгалтерський облік на підприємствах усіх форм власності тощо.

Багато методик, які регламентують проведення оцінки вартості нерухомості мають на увазі проведення аналізу стану її конструктивних елементів, зовнішнього та внутрішнього оздоблення та інженерних комунікацій. Зрозуміло, що без спеціальних знань, які можна придбати тільки в профільному вищому навчальному закладі, якісно виконати таку роботу просто неможливо.

2.2.Чим відрізняється оцінка від будівельної експертизи, а оцінювач від експерта

Виникає питання: якщо із оцінювачем все більш-менш зрозуміло, то хто ж такі експерти, і в чому полягає особливість їх роботи? Як можна зрозуміти з назв професій, оцінювачі проводять оцінку, а експерти – експертизу.

Оцінка, будучи окремим випадком експертизи, відповідає тільки на питання: «Скільки коштує майно?» На експертизу ж може бути винесений досить широкий ряд питань, від стану конструктивних елементів будівлі до, скажімо, можливості подальшої експлуатації інженерних комунікацій за тих чи інших умов.

Експертизи діляться на велику кількість класів і видів, наприклад, криміналістичні, медичні, інженерно-технічні, до яких відноситься і будівельно-технічна експертиза, тощо. Зацікавлені особи можуть отримати більш детальну інформацію, вивчивши профільне законодавство. Ця статті написана не для того, щоб детально описати проведення оцінки нерухомості та різних видів експертиз, а лише для того, щоб дати загальну уяву про їхні ключові особливості та відмінності.

3. Як вибрати оцінювача

Як вибрати оцінювача

Якщо потрібно провести оцінку підприємства, цінних паперів або нерухомості, то рекомендується вибирати оціночну компанію, яка володіє не тільки належним рівнем кваліфікації, але і необхідним досвідом і репутацією. Крім цього вкрай важливо, щоб оцінювач, відповідно до закону України, міг видавати незалежний експертний звіт про вартість оцінюваного активу.

У даній статті будуть розглянуті всі аспекти, пов’язані з процесом пошуку оцінювача і перевіркою його діяльності. А також розглянуті основні моменти, на які необхідно звертати особливу увагу в процесі вибору оціночної компанії.

3.1. За якими критерієм вибирати

Не має значення який саме актив необхідно оцінити. Займатися подібною діяльністю мають право тільки ліцензовані оцінювачі та оціночні компанії, які видають експертний висновок, що відповідає всім вимогам чинного законодавства. При пошуку оцінювача необхідно звертати увагу на кілька значущих критеріїв.

3.2. Спеціалізація

При необхідності провести оцінювання бізнесу або нерухомого майна, слід уточнити у оцінювача його кваліфікацію, яка повинна бути підтверджена відповідним документом. Необхідно враховувати, що оцінювачі та оціночні компанії можуть бути як вузькоспеціалізованими, оцінюючи тільки певні активи, так і проводити оцінювання майна найрізноманітніших видів.

3.3. Сайт оціночної компанії

Зараз існує безліч способів знайти оціночну компанію. Однак, мабуть, найбільш зручним є пошук через Інтернет. Через пошуковик легко знайти безліч спеціалізованих сайтів, на яких можна отримати детальне уявлення про діяльність тій чи іншої компанії. Крім того, за якістю контенту можна зробити висновок про якість роботи компанії: від безпосереднього проведення оцінки до ставлення до клієнта. Ґрунтуючись на представлених на сайті матеріалах можна отримати інформацію про репутацію оцінювача, ну і в підсумку прийняти рішення, чи варто з ним співпрацювати.

3.4. Необхідні документи

В наявності у оціночної компанії повинна бути документація, що підтверджує проходження іспиту та регулярних курсів підвищення кваліфікації оцінювачів в конкретній вузькій сфері професійної діяльності, наприклад:

Необхідно звернути увагу на те, кожні 2 роки оцінювач повинен відвідувати курси підвищення рівня кваліфікації з отриманням відповідного сертифіката, який видає Фонд держмайна України.

Також у оціночної компанії обов’язково повинен бути діючий сертифікат суб’єкта оціночної діяльності, що підтверджує її право займатися професійною діяльністю.

3.5. Репутація

У процесі вибору оцінювача також важливо знати його ділову репутацію. Для цього можна скористатися порадою знайомих, які вже мають позитивний досвід співпраці з тією чи іншою компанією. Наприклад, ці знайомі могли замовляти оцінку для нотаріуса при продажу або купівлі нерухомості.

Крім цього можна ознайомитися з портфоліо оціночної компанії. Зокрема зі списком її клієнтів та партнерів.

4. Як перевірити оціночну компанію

Враховуючи всі критерії, викладені вище, можна сформувати думку про те, чи варто співпрацювати з певним оцінювачем.

Для того щоб перевірити діяльність оцінювача, слід відкрити сторінку нашого сайту «Оціночна компанія», на якій представлені посилання на реєстри Фонду держмайна України. Там же ви знайдете детальну інформацію про те, як правильно перевіряти оціночну компанію та її оцінювачів.

ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ