Військові, оперативники, мисливці та астрономи – всі вони використовують прилади нічного бачення з різних причин. Якщо ви збираєтеся використовувати прилад нічного бачення в армії, ви, ймовірно, вже пройшли навчання основам, але додаткова інформація може допомогти вам використовувати його більш ефективно.
У цьому посібнику ми познайомимо вас з різними типами приладів нічного і тепловізійного бачення, пояснимо, як вони працюють. Ми також розглянемо плюси і мінуси нічного та тепловізійного бачення в різних умовах.
Типи приладів нічного бачення
Як і більшість інших видів спеціалізованого обладнання, кожен тип приладу нічного бачення має свої особливості та призначений для виконання певних завдань. Знання основних відмінностей між ними допоможе вам дізнатися їх сильні та слабкі сторони та прийняти обґрунтоване рішення про покупку.
Аналогове та цифрове нічне бачення
Перш за все, ви повинні знати, що нічне і тепловізійне бачення – це не одне і те ж, але їх легко сплутати. Прилад нічного бачення підсилює світло, у той час як тепловізійний прилад виявляє теплові сигнатури (докладніше нижче).
Аналогове нічне бачення
Основна відмінність між приладами нічного бачення полягає в тому, чи є вони аналоговими або цифровими. Технічні відмінності величезні та складні, і вам, як звичайному користувачеві, насправді не потрібно їх детально знати. Станом на 2022 рік аналогові пристрої виробляються все рідше, але зазвичай вони набагато дешевші за цифрові моделі. І саме низька ціна робить їх чудовим вибором, якщо ви просто хочете відчути нічне бачення, не витрачаючи занадто багато грошей.
Аналогові пристрої відображають зображення у відтінках зеленого і чорного. Чому зелений? Людське око може розрізняти відтінки зеленого легше, ніж відтінки будь-якого іншого кольору. З механічної точки зору аналогові пристрої простіше за своїх цифрових аналогів. У них не використовується програмне забезпечення, що робить їх менш схильними до збоїв, хоча при цьому вони більш крихкі і тому більш схильні до фізичних пошкоджень.
Цифрове нічне бачення
Це зображення було знято в повній темряві.
Цифрове нічне бачення забезпечує як освітлення, так і колір у полі зору користувача.
У двох словах, цифрове нічне бачення набагато ефективніше. Моделі середнього та високого класу можуть створювати кольорові зображення, захоплювати відео та підтримувати накладання на екран. Деякі з цих розширених функцій вимагають програмного забезпечення, що призводить до зменшення надійності та збільшення потенційних збоїв.
Аналогові технології нічного бачення більше не активно розробляються, тоді як цифрові тільки починають розвиватися. І майбутнє однозначно за ними.
Інфрачервоне посилення
Інфрачервоне (ІЧ) світло – це вид світла, не видимий неозброєним оком. Деякі люди помилково використовують терміни «інфрачервоний» та «тепловий» як взаємозамінні, але ці терміни описують різні речі. У приладах нічного бачення ІЧ-посилення дає більш якісну і чітку картинку.
Класичні прилади нічного бачення працюють за рахунок посилення світла, тому для посилення повинно бути хоча б мінімальне освітлення; вони не працюють в повній темряві. Пристрої ІЧ-посилення випромінюють «яскравий» промінь невидимого світла, який дає приладу нічного бачення більше освітлення. Що у свою чергу призводить до більш яскравого та чіткого зображення.
Деякі виробники аксесуарів для вогнепальної зброї випускають ІЧ-лазери, які видно тільки за допомогою нічного бачення.
Теплове бачення
На відміну від нічного бачення, тепловізійний зір взагалі не вимагає освітлення. Деякі пристрої відображають зображення в чорно-білому кольорі, причому темніші відтінки чорного представляють більш інтенсивні джерела тепла. Об’єкти, які здаються сірими або білими, виділяють мало тепла або взагалі не виділяють його.
Інші теплові пристрої відображають зображення у райдужних тонах. При цьому об’єкти, що випромінюють тепло, здаються червоними, помаранчевими або жовтими. Більш холодні предмети виглядають синіми, фіолетовими або зеленими. Як правило, ці пристрої більш корисні, коли користувачеві потрібна можливість точного визначення температурних діапазонів. Чорно-білі моделі передають зображення із більшою чіткістю, що робить їх кращим вибором для простого виділення людей і тварин з решти навколишнього середовища.
Плюси і мінуси тепловізійного та нічного бачення
Прилади нічного та тепловізійного бачення дорогі та крихкі, що робить їх вразливими до пошкоджень, особливо в суворих умовах на відкритому повітрі. Такі деталі, як обличчя та написи, важко помітити навіть у високоякісних цифрових моделях. І користувачі ризикують тимчасово «осліпнути», якщо прилад нічного бачення раптово заллє яскраве світло (це не відноситься до теплових пристроїв).
Менш очевидно, але, можливо, найголовніше, що більшість завдань вимагають додаткової підготовки для повноцінного використання нічного бачення. Такі пристрої істотно змінюють ваше сприйняття глибини і поля зору, що робить навіть рутинні завдання складними без належної практики і тренувань. Початківцям користувачам часто важко відкрити двері, оскільки їхні руки перебувають не зовсім там, де вони здаються. Зрозуміло, що виконання більш складних завдань, таких як біг та стрілянина, буде ще складнішім.
Але навіть при всіх незручностях, пов’язаних з нічним і тепловізійним зором, здатність бачити, залишаючись непоміченим, є надзвичайно корисною в певних ситуаціях.
Посібник із придбання нічного бачення
Якщо ви збираєтеся купити власний прилад нічного бачення, важливо розуміти, що певні функції та моделі краще підходять для виконання різного спектру завдань. Залежно від того, полюєте ви, охороняєте територію або практикуєтеся у нічний фотозйомці потрібно вибирати пристрій із певним набором функцій і характеристик.
Типи пристроїв
Більшість приладів нічного бачення – це біноклі, монокуляри або оптичні приціли. Хоча існують і більш спеціалізовані пристрої, такі як об’єктиви для фотоапаратів. Кожен з них має свої переваги і недоліки.
Монокуляр нічного бачення
Монокуляри ідеально підходять для того, щоб тримати одне око пристосованим до реальних умов освітлення. Це допомагає почуттям рівноваги та пропріоцепції (відчуття положення вашого тіла відносно інших об’єктів). І також робить вас менш сприйнятливими до раптових спалахів яскравого світла, оскільки лише одне око буде тимчасово засліплене. Така сліпота зазвичай триває всього кілька секунд, але в ситуації, коли мова йде про життя або смерть, і це може бути занадто багато.
Бінокль нічного бачення
Біноклі зазвичай забезпечують кращу дальність і чіткість зображення, ніж монокуляри за порівнянною ціною. При цьому вони менш дезорієнтують, особливо недосвідчених користувачів. Стріляти через бінокль, як правило, простіше, якщо ви не використовуєте приціли та аксесуари, призначені для використання із приладами нічного бачення.
Приціли нічного бачення
Прилади нічного бачення і тепловізійні приціли ідеально підходять, якщо вам потрібно поліпшити зображення тільки тоді, коли ви зосередилися на певній цілі. Оскільки технологія поліпшення зображення вбудована безпосередньо в оптичний приціл, у вас не буде дезорієнтації, пов’язаної з монокулярами та біноклями. Вам також не потрібно буде витрачати додаткові гроші на спеціалізовані приціли або лазери, які в іншому випадку були б необхідні (або, принаймні, корисні).
Роздільна здатність
Коли ми говоримо про пікселі, роздільна здатність – це ступінь, до якої один піксель легко відрізнити від оточуючих. Прилади нічного бачення із високою роздільною здатністю забезпечують більш чітке зображення, але вони коштують дорожче. Часто набагато дорожче, ніж моделі початкового рівня.
Дальність
Більшість приладів нічного бачення середнього радіусу дії мають дальність дії близько 200-250 метрів. Цей діапазон відноситься до відстані, на якій ви можете розрізняти об’єкти приблизно з тією ж мірою чіткості, яку ви могли б розрізнити неозброєним оком при яскравому денному світлі. Ви можете придбати пристрої, які працюють і понад 300 метрів, але вони коштують набагато дорожче.
Дальність має складний взаємозв’язок із роздільною здатністю. Зображення можуть бути важко розрізняти через недостатнє освітлення, слабке посилення, поганої роздільної здатності або будь-якого поєднання цих факторів.
Збільшення
Якщо вам потрібно чітко бачити далі за 250 метрів, швидше за все, буде вигідніше вибрати пристрій з високоякісною функцією цифрового зуму. Майте на увазі, що збільшення масштабу різко звужує поле зору та ускладнює відстеження рухомих цілей.
Поле зору
Якщо ви представите себе в центрі кола, поле зору описує, яку його частину ви можете бачити. Зазвичай ваше поле зору становить трохи менше 180 градусів. Коли ви дивитесь у бінокль або оптичний приціл, поле зору зменшується.
Деякі прилади нічного бачення обмежують ваше поле зору більше, ніж інші. Якщо ви використовуєте пристрій з функцією масштабування, ваше поле зору буде різко обмежене при збільшенні. Подумайте, чи вартує необхідність бачити далеко того, щоб жертвувати більшою частиною свого периферійного зору.
Спектр
Існує багато різних частот і довжин хвиль світла. Людське око без сторонньої допомоги може виявити лише малу їхню частину. Тобто тільки ті хвилі, які називають «видимим світлом». Дешеві прилади нічного бачення мають аналогічні обмеження. У той же час високоякісні моделі можуть показувати світло, яке зазвичай не видно.
Пам’ятаєте функцію ІЧ-посилення? Ви не знайдете його в дешевих окулярах нічного бачення. Пристрої, які можуть використовувати інфрачервоне або ультрафіолетове світло, будуть більш корисними у більш широкому діапазоні ситуацій.
Світловий приріст
Якщо ви будете працювати в виключно темних умовах, шукайте прилади нічного бачення із високим коефіцієнтом посилення світла. Цей параметр описує здатність пристрою посилювати дуже низькі рівні освітленості. Експерти з нічного бачення вважають, що коефіцієнт посилення в 60 000 є розділовою лінією між високоякісними і низькоякісними пристроями (чим більше число, тим краще).
Еквівалентна фонова освітленість (EBI)
EBI описує, наскільки добре пристрій може формувати чітке зображення в темних областях. Показник EBI особливо важливий для спостереження за зірками, а також для полювання або спортивної стрільби.
Відношення сигнал/шум (SNR)
SNR – це ще один показник якості зображення. Пристрої з низьким коефіцієнтом ОСШ (менше 25) створюють зображення із більшою статичністю або сцинтиляцією.
Світіння (bloom)
Якщо ви будете використовувати прилад нічного бачення у міських або приміських районах, пошукайте пристрій із низьким світінням. Цей параметр описує розмір ореолів, які ви побачите навколо яскравих джерел світла. Великі ореоли (більше 1,0) можуть значно погіршити загальну чіткість зображення і навіть «приховати» людей або тварин.
Батарея
Як правило, пристрої нічного бачення, які дають більш яскраві та чіткі зображення, вимагають для цього більшої потужності. Такі функції, як запис відео та розфарбовування зображень, також швидко розряджають батареї. Якщо для вас важливо продовжити час автономної роботи, можливо, доведеться відмовитися від деяких із цих популярних функцій.
Довговічність
Внутрішня робота як аналогових, так і цифрових пристроїв нічного бачення дуже делікатна. Поломка або ослаблення одного компонента може зробити пристрій неефективним або взагалі непрацездатним. За нижчих цін більшість того, за що ви платите, – це сама технологія, і пристрій, швидше за все, буде особливо крихким. Якщо ви плануєте використовувати прилад нічного бачення на відкритому повітрі або для виконання критично важливих завдань, варто купити пристрій з особливо міцним корпусом.
Стійкість до атмосферних впливів
Хоча надміцні прилади нічного бачення, як правило, більш стійкі до впливу води, бруду та екстремальних температур, це не завжди так. Обов’язково уважно ознайомтеся зі специфікаціями виробу, якщо ви збираєтеся використовувати прилад нічного бачення в погану погоду.
Які пристрої найкраще підійдуть саме для вас?
Багато людей користуються приладами нічного бачення, в тому числі мисливці, фотографи, пілоти і військовослужбовці. Якщо ви вибираєте обладнання нічного бачення, звузьте список моделей, визначивши пріоритети функцій та можливостей, які вам найбільше потрібні.
- Стрільці, мисливці та військові, як правило, повинні віддавати перевагу високій роздільній здатності, малому світінню (bloom), довгому часу автономної роботи, високій довговічності та стійкості до атмосферних впливів. Діапазон, масштабування, поле зору, спектр, EBI та посилення яскравості також можуть бути важливими, залежно від ваших конкретних потреб.
- Пілотам і фотографам потрібна висока роздільна здатність, хороша дальність дії та низький рівень шуму. Низький показник світіння (bloom) також вельми корисним фактором.
- Астрономи повинні шукати прилади нічного бачення із відмінними характеристиками EBI та посилення світла.