Правильно вибираємо лічильник електроенергії та ватметр для нової квартири або будинку
До питання обліку споживаної електроенергії варто поставитися з усією серйозністю. Адже витрати на неї часто становлять найбільшу частку комунальних витрат. Як правило, лічильник електроенергії може справно працювати багато років, але рано чи пізно поломка або закінчення терміну експлуатації поставить вас перед необхідністю замінити його. Однак, якщо ви будуєте новий будинок, вам доведеться самостійно розібратися з вибором лічильника. Також перед цим вибором вам доведеться зіткнутися при бажанні економити електроенергію в новій квартирі, встановивши двохтарифний лічильник. Популярність сьогодні набирають і побутові ватметри, що допомагають вести облік електроенергії. Ми постараємося розібратися – як, не переплачуючи, вибрати лічильник і ватметр, які підійдуть для вашого будинку.
Коли ви вибираєте лічильник електроенергії в новобудову варто звернути увагу на наступні характеристики:
- Тип пристрою. Розрізняють індукційні та електронні лічильники. Перші вважаються застарілими і рідко зустрічаються у продажу. Ну а про те, щоб встановити такий прилад в нову квартиру або будинок, навіть мови бути не може. Таке обладнання не затвердить енергопостачальна компанія. Краще звернути увагу на електронні лічильники: вони дозволяють враховувати витрату енергії за кількома тарифами, а також в нових будинках Києва оперативно переправляють інформацію в центр Компанії по роботі з абонентами.
- Кількість фаз. Лічильники бувають однофазні і трифазні. Перші призначені для мережі напругою 220 вольт і тому підійдуть квартирам і будинкам. Трифазні лічильники використовуються для промислових об’єктів і струму потужністю в 380 вольт, але також можуть бути встановлені в квартиру. Особливо це стосується нових багатоповерхових будинків, де встановлені електроплити. До них часто підводиться електромережу з двома або трьома фазними проводами.
- Тарифна система лічильника. Він може враховувати електрику по одному, двом або більше тарифами в залежності від часу доби. Найбільшу популярність в Україні серед власників новобудов придбали двотарифні моделі.
- Точність вимірювання лічильника. Розбіжності в показаннях, в залежності від моделі, можуть коливатися в межах 1-3%.
- Термін служби. Він обчислюється в годинах напрацювання лічильника і роках служби. Також увагу варто звернути на гарантійний термін.
- Тип кріплення. Більшість лічильників кріпиться на трьох гвинтах. Більш сучасні споруди і щити передбачають кріплення на DIN-рейці, але і для них є перехідна панель під стандартне трьох гвинтове кріплення.
Ватметри
При виборі ватметра звернути варто увагу на доступні функції. Побутовий ватметр може вести облік електроенергії в реальному часі, переводити цю величину в грошовий еквівалент на підставі введеного тарифу, а також враховувати зайві витрати, наприклад, роботу індикаторних ламп. Так як для повного обліку споживання енергії може знадобитися кілька ватметрів, він також повинен бути недорогим.
Відразу розібратися в класифікації цих пристроїв спочатку буде непросто. Тому перед покупкою важливо вивчити характеристики приладів та оцінити їхні споживчі характеристики.
Наприклад, однофазний однотарифний лічильник електроенергії. Це одна з найбільш поширених і доступних моделей на ринку. Похибка у вимірюванні зазвичай становить не більше 1% (1 клас точності), приблизний термін служби – 30 років, з гарантією в 5 років.
Багатотарифний однофазний лічильник. Ці моделі виділяється можливістю гнучкого налаштування тарифного графіка і контролем над поточним натягом в мережі. Можлива побудова індивідуального графіка споживання на кожен день тижня з урахуванням вихідних і святкових днів. Пристрій зазвичай має 1 клас точності, термін служби становить 30 років, Гарантія – 3 роки.
Ватметри недорогих моделей для домашнього використовуються в мережі напругою 220 вольт і частотою 50 герц. Вони відстежують споживання енергії від 0,01 кВТ год, і можуть конвертувати витрати енергії в грошовий еквівалент. Виробник часто надає гарантію на таке обладнання 12 місяців.
Існують також і більш дорогі і функціональні моделі побутових ватметрів. Вони дозволяють виміряти коефіцієнт частоти і потужності струму в діапазоні від 170 до 250 вольт, розрахувати споживання виходячи з декількох тарифів. А також, при правильному налаштуванні, врахувати зайві витрати, що виникають, наприклад, при роботі індикаторних ламп.
Підводячи підсумок, ми можемо з упевненістю сказати, що в розпорядженні споживача сьогодні знаходиться найширший вибір лічильників електроенергії і ватметрів. Які, при правильному і розважливому виборі дозволять вам повністю взяти під контроль ваші витрати на електрику.