
Ремонт – трудомісткий і довгий процес. З чого почати, якщо ви вирішили робити його своїми руками? Допоможемо знайти відповіді в цій статті.
Визначаємося з типом ремонту
Є три типи ремонту:
- косметичний;
- євроремонт;
- капітальний.
Косметичний ремонт
Простий косметичний ремонт роблять для того, щоб освіжити квартиру. Зазвичай шпаклюють стіни і стелю, переклеюють шпалери, миють і фарбують вікна, плінтуси і двері, оновлюють зовнішній вигляд підлоги. Косметичний ремонт не вимагає великого обсягу робіт і серйозних витрат. Якщо мета – оновити обстановку за короткий час і з мінімальними вкладеннями, то косметичний ремонт – чудовий варіант. Особливо перед продажом нерухомості, адже це напряму впливає на її вартість.
Євроремонт
Застаріле визначення, проте все ще зустрічається. Особливо в колах так званих брокерів та інших аферистів. На початку нульових уявлення про євроремонт відрізнялося від нинішнього.
У сучасному євроремонті на перший план виходять комфорт та затишок, естетика та поліпшення якісних характеристик приміщення замість раніше популярних ексклюзивності та химерності.
Найчастіше термін «євроремонт» використовують, коли мова йде про оздоблення квартир у новобудовах.
Капітальний ремонт
Найбільш трудомісткий з видів ремонту. Він може включати і перепланування, і заміну електрики та інших інженерних комунікацій. Також під час капітального ремонту вирівнюють стіни, підлоги і стелі. Міняють підлогове покриття, за необхідності переносять дверні прорізи.
Не дивлячись на складність, багато мешканців осель у старому житловому фонді проводять такі роботи власними силами.
Для того, щоб вибрати тип ремонту, спирайтеся на стан квартири, свої бажання і можливості.
Обираємо дизайн інтер’єру
Коли вже визначилися з ремонтом, саме час вирішити, що ви хочете побачити в результаті. Це допоможе з планом необхідних робіт і купівлею потрібних витратних матеріалів. Часто буває і так, що власник не може до кінця визначитись, що ж саме він хоче побачити у підсумку. В даному випадку допоможе звернення в одну із багаточисельних дизайнерських контор.
Якщо звернення до професійного дизайнера не входить у ваші плани, можна підібрати варіанти за допомогою прикладів на інтер’єрних сайтах, фотостоках, у соціальних мережах.
Стилів в інтер’єрі безліч. Подумайте про те, що вам подобається: мінімалізм, лофт, етно чи, може, хай-тек або арт-деко.
Під час вибору дизайну важливо шукати варіанти серед схожих вихідних даних. Наприклад, серед квартир того ж планування або метражу.
Важливий не тільки зовнішній вигляд, тому не забувайте про функціональність. Ремонт має відповідати вашому способу життя і звичкам. Усе продумати і нічого не забути допоможе дизайн-проект.
Дизайн-проект – це візуалізація, набір колажів і креслень майбутнього вигляду приміщення. Крім ескізів, дизайн-проект містить набір технічних розрахунків: розташування проводки, заміри, креслення, візуалізації, специфікацію меблів, освітлення і матеріалів.
Хто буде робити ремонт
Багато що можна зробити самостійно, але якщо у вас недостатньо досвіду, то деякі роботи краще довірити професіоналам. Це допоможе уникнути переробок і додаткових витрат на усунення недоліків у подальшому. Тим більше, що багато з них згодом може бути переробити не тільки дорого, а іноді й просто неможливо.
Якщо обставини дозволяють, можна найняти бригаду з виконробом або взяти функцію останнього на себе. Шукати робітників краще за рекомендаціями знайомих. При цьому для різних будівельних робіт критерії вибору майстра, наприклад, електрика можуть бути різними.
Вибір необхідних матеріалів
Вибір залежить від задумки і бюджету. Щойно ви визначилися з дизайн-проєктом, можна приступати до створення списку матеріалів. Рекомендуємо купувати з невеликим запасом про всяк випадок: наприклад, на 10% більше від потрібної кількості.
Але при виборі варто звернути увагу не тільки на ціну, але й на якість. Адже не всі знають, що існують небезпечні токсичні будматеріали, які можуть нашкодити здоров’ю мешканців оселі.
Якщо ремонт планується в невеликій квартирі, то краще не привозити всі будматеріали разом, оптимально буде скласти графік доставки.
Прогноз бюджету на ремонт
Кошторис знадобиться в будь-якому разі: робите ви ремонт самостійно або за допомогою підрядника. Щоб розрахувати бюджет, потрібно знати точні параметри квартири: метраж, висоту стін, ширину дверних прорізів, розташування вікон.
Складання кошторису можна доручити підряднику, попередньо узгодивши всі деталі та побажання. Також у разі ремонту з підрядником краще зафіксувати домовленості документально: вид робіт, категорії будівельних матеріалів, терміни виконання.
Є категорії робіт, на яких точно не варто економити, тому краще довірити професіоналам і включити в кошторис витрати на їх виконання:
- сантехніка та водопровід;
- електрика;
- встановлення вікон і дверей.
План ремонту кімнат
У плані ремонту обов’язково слід відобразити виміри, планування, вимикачі світла і розетки. Ремонт починається з найскладніших робіт: демонтажу, перенесення стін, заміни інженерних комунікацій, вікон і підвіконь.
Не поєднуйте чорнові роботи з оздоблювальними: останні вимагають чистоти і порядку.
Буває таке, що на час ремонту ви живете в цій же квартирі. Тоді варто подбати про те, щоб пил і бруд не розносилися рештою кімнат; запакуйте речі і перенесіть їх на зберігання в іншу кімнату.
Якщо квартира однокімнатна, на час ремонту можна орендувати бокс для зберігання речей.
Послідовність робіт під час ремонту
Отже, ви склали дизайн-проект, план ремонту, купили всі необхідні будматеріали та меблі. Залишилося найскладніше і найцікавіше – почати ремонт.
Якщо ви не робили раніше ремонт самостійно, то напевно виникає питання: з чого почати? Нижче опишемо приблизний план дій.
Заміри
Виміряйте довжину стін, висоту стель, розміри прорізів під вікна та двері. Якщо у вашій квартирі є особливості в плануванні – частини, що виступають, або ніші – вкажіть і їхні параметри.
Не забудьте врахувати відстані від стін до труб, між трубами. Коли плануєте ремонт у санвузлі та ванній, вкажіть, де розташовані труби каналізації, гарячої та холодної води, отвори для вентиляції.
Для зручності рекомендуємо скласти план кожної кімнати на аркуші паперу формату А1 або А0.
Демонтаж
Якщо ви плануєте перепланування, то першим кроком після замірів буде демонтаж. Його складність безпосередньо залежить від стану приміщення, а також від бажаного результату.
Під час капітального ремонту демонтаж являє собою знесення або зведення стін і перегородок, розбір меблів і сантехніки.
При косметичному зазвичай знімають тільки старе оздоблення.
Нові стіни та перегородки
Для цих конструкцій використовується кілька видів матеріалів:
- цегла (її кладуть тільки на бетонну підлогу);
- пазогребінь (підсилює акустику, що може потребувати додаткової звукоізоляції);
- газобетон (має гарну звукоізоляцію і підійде для внутрішніх стін);
- гіпсокартон (підійде для стін гардеробних або комор).
Електрика
Слідом ідуть електротехнічні роботи. Після розмітки і монтажу штроб (борозни для дротів) укладіть кабелі. Не забудьте, що, крім монтажу розеток, потрібно прокласти кабель для ТБ та інтернету.
Зробіть проводку таким чином, щоб найважливіші електричні прилади, такі як роутер, розетки для зарядки ноутбука та телефонів, холодильник тощо знаходились на окремих лініях. Це дозволить дуже просто організувати у вашому помешканні автономне електроживлення, яке можна буде зробити навіть своїми руками.
Коли прокладете всі дроти і кабелі, зберіть розподільний щиток і «продзвоніть» проводку. Якщо у вас мало досвіду в роботі з електрикою, то краще залучити професіонала.
Заміна або встановлення труб водопроводу, каналізації та теплопостачання
Під час розведення труб важливий правильний монтаж. Є дві схеми розведення:
- трійникова, де до загальної лінії мешканці під’єднані через сполучні труби з трьома отворами;
- колекторна, де використовується спеціальний розподільний пристрій.
Самостійно замінити стояк не можна. Те ж саме стосується труб опалення. Для їхньої заміни потрібно звертатися до своєї керуючої компанії.
Вікна та вхідні двері
Наступний крок – монтаж вікон і вхідних дверей. Їхнє встановлення проходить у кілька етапів. Можна виділити кілька основних:
- Демонтаж дверей і вікон, очищення прорізів від старих матеріалів (наприклад, монтажної піни, утеплювача).
- Вирівнювання.
- Встановлення нових прорізів і вікон. Тут важливо надійно їх закріпити: вікна – за допомогою анкерів і шурупів, а дверну коробку – за рахунок анкерних болтів, захоплень і зварювання.
- Заповнити порожнечі та зазори будівельною піною.
Плівку з вікон і прорізів до кінця робіт краще не знімати.
Стелі та стіни
Вирівнювання стін і стелі можна робити по-різному: сухим або мокрим способом.
Сухий спосіб добре підходить у тому разі, коли вихідна площина дуже нерівна. Для сухого способу вам знадобиться каркас, на який надалі кріпиться фанера або гіпсокартон. Крім рівної поверхні, ви отримаєте додатковий шар звуко- і теплоізоляції.
Мокрий спосіб вирівнювання включає в себе ґрунтовку, штукатурку і шпаклівку. Для цього знадобляться спеціальні будівельні суміші, які потрібно розводити з водою.
Щодо стелі, зокрема у санвузлі, – то це окрема розмова. Адже існує декілька варіантів, яким чином можна вирішити це завдання.
Підлога
Закінчивши зі стелею та стінами, переходьте до підлоги. Стяжка підлоги потрібна, якщо підлога нерівна або з тріщинами.
У випадку зі стяжкою теж є два основних способи: сухий і рідкий. Перший найчастіше використовується на балконах і лоджіях, другий – у житлових кімнатах і кухні.
Продумайте доречність розміщення в деяких місцях теплих підлог, адже, якщо мова йде про електричні варіанти, потрібно буде організувати окреме електроживлення.
Роботи в санвузлі
Як ми писали вище, під час заміни стояків потрібно звертатися в керуючу компанію. Незайвим буде сповістити сусідів про заплановані роботи, оскільки стояки водопостачання на цей час перекриваються.
Не забувайте, що доступ до важливих з’єднань труб потрібно зберегти на випадок непередбачених ситуацій. Вентилі труб можна приховати за дверцятами і люками.
Заздалегідь виберіть раковину та інші санітарні прилади й побутову техніку, адже вони можуть мати різний розмір та не вписатись в існуючий простір.
Чистове оздоблення стель, підлоги та стін
На цьому етапі ремонт уже наближається до завершення. Вибір оздоблення – справа смаку і бюджету. Під час вибору матеріалів варто враховувати призначення приміщення: житлова кімната, коридор, кухня або санвузол.
Встановлення міжкімнатних дверей
Якість і довговічність дверей залежить від матеріалу, з якого вони виготовлені. Найдорожчим і найякіснішим варіантом вважається масив дерева. У середньому сегменті за співвідношенням ціни та якості можна виділити МДФ. Для облаштування виходу на балкон або лоджію гарним варіантом можуть бути двері з ПВХ.
Укладання плінтусів і монтаж вимикачів
Є кілька видів плінтусів:
- захисні – для того, щоб волога під час прибирання не потрапляла в щілини;
- нівелюючі – для маскування можливих похибок на стику стіни і підлоги;
- декоративні – для краси та естетики.
Монтаж плінтусів проводять після оздоблення стін і підлоги. Передостанній етап ремонту – встановлення вимикачів, освітлення та розеток.
Заключна частина ремонту – генеральне прибирання і розстановка нових меблів і техніки.
Можливі помилки під час ремонту
Електрика – вибиває пробки, коли одночасно працюють прилади
Щоб не зіткнутися з цією проблемою, плануйте окремі лінії та встановлюйте захисні автомати (автоматичні вимикачі) на кожен пристрій, що споживає велику кількість електроенергії.
Розетки – їх нестача або незручне розташування
Заздалегідь продумайте схему розташування і кількість розеток, коли складаєте план ремонту. Це допоможе не псувати інтер’єр зайвими подовжувачами.
Мало освітлення
Продумати виводи для світильників краще теж ще на етапі планування.
Криві стіни
Іноді, самостійно роблячи ремонт, господарі вирішують не вирівнювати стіни, щоб заощадити час і гроші. У майбутньому це може стати на заваді під час встановлення меблів або укладання плитки. Тому продумати необхідність та доцільність вирівнювання стін потрібно на самому початку.