Метали поділяють на дві групи: чорні і кольорові. Чорні метали-це залізо і його сплави. Процентне співвідношення заліза до складових земної кори – 5,1%. Цей метал відноситься до найбільш часто зустрічається.
Залізо в чистому вигляді не використовується, зате сплав заліза з вуглецем (в суміші більше 2% останнього), чавун, знайшов найширше застосування в житті людства. А саме в машинобудівній та будівельній галузях, в харчовій промисловості і просто в побуті. Не менш популярною є й сталь. Той же сплав заліза і вуглецю, але в меншому процентному вмісті в суміші вуглецю.
Чорний метал
З чорних металів виготовляють труби, рейки, будівельні конструкції. На прокатних станах виготовляють так званий чорний прокат: швелер, куточок, арматуру тощо. Через високу міцність прокат чорних металів знаходить широке застосування в будівництві каркасів, перегородок, перекриттів в будівлях і спорудах. Однак, через велику вагу виробів з цих металів, для монтажних робіт з ними потрібне застосування спеціальної техніки. Наприклад, кранів, що істотно ускладнює і здорожує все будівництво.
Досягнення сучасних будівельних технологій дозволяють застосувати спосіб зменшення ваги будматеріалів з металу, зберігши міцність, надійність і довговічність. У металевих каркасах будівель застосовують С-подібний профіль, що дозволяє значно зменшити вагу споруди, прискорити будівництво. Такі будівельні профілі виготовляють зі сталі з оцинкуванням і покриттям емалями.
Використовуючи такий матеріал в будівництві свого будинку, власник отримує гарантію:
- високих антикорозійних якостей;
- опірності гниттю;
- збереження форми і відсутності деформації;
- зручності монтажу;
- зниженої теплопровідності;
- зручність монтажу без обов’язкового застосування спеціальної техніки;
- можливості подальшої обробки.
Застосування сталі і чавуну не обмежується будівництвом будинку. Безліч предметів побуту від сталевих ножів і столових приладів до сталевої швейної голки забезпечують комфорт або прикрашають наше існування. Корпус особистого автомобіля, сталевий каркас дитячої коляски вашої дитини, елегантна, міцна рама нового велосипеда неможливі без застосування цих металів.
Садова лава на масивних чавунних ніжках, ковані грати огорожі, камінні щипці як відгомін стилю «ретро» привнесуть у Ваш побут нотки стильності і відчуття надійності буття. Чавун, незважаючи на активну заміну на ринку технологій полімерами, впевнено відстоює свої позиції там, де його міцність і термостійкість незамінні.
Кольорові метали
У кольорових металах залізо не міститься. Кольоровими їх називають через такого властивості, як присутність відтінків кольорів: жовтого, червоного, білого. Ця група металів має малу твердість, великий пластичністю, по відношенню до чорних низькою температурою плавлення. Вони набагато рідше поширені в природі, ніж залізо, їх видобуток пов’язана з певними труднощами. Однак вони володіють такими унікальними властивостями, що їх присутність в нашому житті незамінне.
З найбільш популярних в народному і домашньому господарстві можна виділити алюміній, мідь, свинець, хром. Віконні металеві профілі, посуд, оздоблювальні матеріали, дроти… Алюміній і його сплави присутні в будь-якому будинку.
Хромована фурнітура меблів і ручки вхідних дверей, мідний (насправді – латунний) таз для варіння варення, бронзові статуетки, олов’яна дідусева попільничка, вольфрамова нитка розжарювання в простій електричній лампочці. Та хіба мало речей і предметів у нас в будинку з металу! І не забути б згадати про мангалах і шампурах, котлах, казанках і казанках, улюбленої чавунної сковорідці та інших.
Серед кольорових металів виділяють дорогоцінні: платина, золото, срібло. За надзвичайно високу стійкість до впливу хімічних речовин вони носять ще одну відмітну назву – благородні метали.
Окремого слова заслуговують прикраси з цих металів: кільця, сережки, браслети. Предмети, якими особливо дорожимо-обручки золоті, натільний срібний хрестик, мають своє сокровенне значення і носять особливий сенс в щоденному їх носінні. Важко уявити їх в пластмасовому виконанні.
У кожному будинку, без перебільшення, можна нарахувати сотні предметів, виготовлених з металів і їх сплавів. Властивості цих матеріалів дозволяють занести їх в список найбільш затребуваних в нашому побуті.