Програма з розвитку “зеленого” тарифу в Україні діє ще з 1997 р. Але навіть зараз, через стільки років після її прийняття, існує безліч різних міфів і неточних даних про неї. Давайте докладніше розберемося в цій програмі і детально розглянемо всі її нюанси і особливості.
Що являє собою “зелений” тариф
Зелений тариф – це особлива програма, спрямована на стимуляцію і подальший розвиток різних екологічно чистих джерел енергії. Ще з 2009 р. держава прийняла рішення купувати електрику, яке було отримано завдяки альтернативним джерелам, таким як сонце, земля, повітря або вода.
У нашій країні діє держпідприємство “гарантований покупець”, діяльність якого націлена на придбання альтернативної електроенергії безпосередньо у виробників. Простіше кажучи, якщо людина встановлює сонячні панелі, то вона буде отримувати за це оплату від держави.
Варто відзначити, що вартість даного тарифу в Україні є однією з найбільш вигідних у всій Європі. Тариф в п’ять разів більше, ніж комунальні платежі на покупку електроенергії.
Україна платить постачальникам альтернативної електроенергії більше тому, що на державному рівні було прийнято рішення про розвиток відновлюваних джерел енергетики в рамках курсу євроінтеграції. Дана програма активно підтримується безліччю міжнародних організацій, які і забезпечують її існування.
Подібні процеси допоможуть Україні наздогнати інші держави, які підтримують “зелені” ініціативи вже багато років.
Варто звернути увагу на те, що постачальники альтернативної енергії отримують від держави невеликий, проте стабільний дохід. Сума компенсації від держави знаходиться в прямій залежності від кількості виробленої і поставленої енергії. Подібні проекти це вигідні інвестиції, які будуть не просто приносити пасивний прибуток, але і допоможуть зберегти навколишнє середовище.
“Зелений” тариф для приватних осіб
Встановити сонячну електростанцію можуть всі жителі України, які мають власний приватний будинок, а також уклали контракт на поставку електрики від РЕМ. Встановити СЕС можна на даху будинку або на земельній ділянці. Після цього необхідно узаконити свою діяльність і узгодити її з державою. Це необхідно щоб надалі здійснювати продаж електрики за фіксованою вартість. Варто зазначити, що приватні особи не можуть встановити станції, потужність яких більше 30 кВт.
Вартість продажу сонячної енергії знижується щорічно. Саме з цієї причини краще встановлювати СЕС якомога раніше. Це необхідно для того, щоб продавати енергію за фіксованим тарифом до 2030 р.:
- якщо встановлювати СЕС в 2020-24 рр., тариф становитиме €0,163 за кВт;
- якщо СЕС буде встановлена в 2025-29 р., то тариф становитиме €0,146 за кВт.
Станом на 2020 р. в країні діє понад 24 тисячі приватних СЕС.
“Зелений” тариф для юросіб
У зв’язку зі стрімким зростанням числа СЕС великих промислових потужностей, в 2019 р. ВР України прийняла закон, згідно з яким була сформована система т.зв. “зелених аукціонів” для юросіб. Система не є принципово новою, вона була прийнята на основі досвіду Англії та ФРН.
“Зелений аукціон” проводиться у форматі конкурсу, в ході якого постачальники борються за те, щоб отримати підтримку від держави у сфері реалізації альтернативних джерел електроенергії. Стартовий тариф на продаж електрики встановлений на рівні 11,26 євроцентів за кВт*год. У процесі аукціону учасники знижують вартість, а перемагає той, хто пропонує мінімальну. Постачальник має право продавати енергію за встановленою вартістю протягом наступних двадцяти років.
Проведення подібних аукціонів в першу чергу націлене на будівництво нових СЕС, потужність яких буде перевищувати 1 МВт. З 2019 р. власники СЕС можуть отримувати оплату за вироблену енергію за фіксованою тарифною сіткою тільки в разі прийняття участі в аукціоні.
Постачальники електроенергії, СЕС яких менш потужні, можуть брати участь в аукціоні на добровільних засадах, або ж претендувати на отримання “зеленого” тарифу до 2030 р. за більш спрощеною процедурою. Крім цього, за фіксованою тарифною сіткою будуть і далі працювати всі електростанції, які були побудовані до минулого року.
Наша оціночна компанія «Реал Експерт» має досвід проведення оцінки основних засобів та обладнання різної складності. Зокрема наші фахівці виконували декілька робіт з оцінки промислових сонячних електростанцій.