
Складські приміщення призначені для зберігання товарів або різної продукції. Який би не був розмір товарів, їх іноді потрібно переміщати або транспортувати по території складу. Якщо приміщення невелике, то зробити це руками не складе труднощів. Однак, якщо склад великий, – буде потрібно спеціальна підйомно-транспортна техніка.
Існує кілька різних видів підйомної техніки. Саме тому визначити, який саме тип обладнання потрібен в кожній конкретній ситуації може бути непросто. Розглянемо їх все докладніше.
Обладнання для підйому вантажів
Як зрозуміло з назви, служить для того, щоб піднімати і опускати вантажі.
Лебідки
Це необхідна техніка, яка повинна бути на кожному складі. Складається з приводного барабана, на який натягнуто ланцюг або трос. Застосовується для того, щоб піднімати або опускати вантаж. Лебідки бувають трьох видів:
- ручні.
- електричні.
- з двигуном внутрішнього згоряння.
За допомогою лебідки можна піднімати вантажі масою до 4 тонн. До числа переваг даного обладнання можна віднести:
- зрозумілу і зручну конструкцію;
- широкий спектр можливостей;
- невеликий розмір;
- довговічність;
- можливість піднімати важкі вантажі.
Підйомні столи (підйомники ножичного типу)
Особливий різновид складського обладнання, виконаний у формі гідравлічної платформи. Призначені для того, щоб транспортувати по вертикалі вантажі або людей.
Конструкція працює від гідроциліндрів і гідронасосів. Обладнання коштує відносно недорого, є досить мобільним, не вимагає особливого техобслуговування, може бути встановлено як на вулиці, так і всередині приміщення. Максимальна вантажопідйомність становить близько десяти тонн.
Підйомники ножичного типу можуть бути пересувними або стаціонарними. Пересувні підйомники іноді називають візками для транспортування. Вони конструкційно складніші, тому і управляти ними повинні навчені фахівці. Таке обладнання дуже зручно використовувати для роботи на великих складах.
Талі
Являє собою ланцюгове або важільне обладнання, яке може опускати та піднімати вантаж загальною масою до 20 тонн. У конструкцію талі входять гачки, редуктор і кілька ланцюгів – приводні та вантажні. Дане обладнання характеризується невеликою вагою і компактністю. Талі повністю безпечні і прості в експлуатації.
Можуть бути двох видів:
- Ручні. Це невеликі підйомники зі спеціальним пристроєм вантажотривкого гальма.
- Електричні. Характеризуються високою ефективністю і зручністю в роботі.
Тельфери
Це підвид електричної талі, в якому додатково встановлена спеціальна каретка. Вона дозволяє транспортувати вантажі по горизонталі. Від звичайної талі відрізняється встановленою системою транспортування, різними додатковими пристосуваннями, а також наявністю додаткових аксесуарів. Тельфери набагато більші, ніж талі, а в окремих варіаціях даного обладнання встановлена навіть кабіна управління.
Обладнання для переміщення вантажів
Навантажувачі, штабелери, річтраки та звичайні рокли – все це види складської техніки. Їх основне призначення полягає у транспортуванні та переміщенні вантажів. Вони характеризуються спільною рисою – підйомним механізмом, але, незважаючи на конструктивну схожість, вони багато у чому відрізняються один від одного. Давайте розберемося, в чому ж основні відмінності між ними.
Рокли
Це спеціальний гідравлічний візок, який призначений для транспортування вантажів на піддонах. Рокли досить маневрені, ними легко управляти. При цьому вони недорого коштують. Саме тому дане обладнання є найпопулярнішим як на складах будь-яких розмірів, так і в торгових павільйонах або супермаркетах. Рокли можуть піднімати і перевозити вантаж, вага якого становить від 250 кг до 3 тонн.
Навантажувачі
Найбільш звична техніка для працівників складу. Обладнуються різними видами двигунів. Серед основних: бензинові, дизельні, електричні. Залежно від класу (легкий, середній або важкий) змінюється їх вантажопідйомність, максимальне значення якої може досягати 20 тонн.
Навантажувач відрізняється високим ступенем маневреності та невеликими габаритами. Вантажопідйомність від 1 до 20 тонн, висота підйому коливається від 3 до 6 метрів, швидкість до 20 км/ч. Найчастіше їх використовують для перевезення піддонів і контейнерів на відкритих, просторих складах.
Штабелери
Мабуть, штабелер є найпростішим і одночасно надійним обладнанням, яке використовується для перевезення великогабаритних вантажів і установки їх один на одного. Штабелер здатний піднімати вантаж вагою до двох тонн на висоту більше десяти метрів. Дана складська техніка є невеликою, зручною в управлінні, маневреною.
Невисока швидкість штабелера обумовлює спектр застосування. Транспортування з його допомогою вантажів недоцільна, але піднімати їх на верхні стелажі цілком зручно. Можуть бути несамохідними або самохідними.
Відмінністю від навантажувача є те, що штабелер не обов’язково оснащується кабіною. Такі моделі ще називають повідковими. Управління в даному випадку проводиться оператором за допомогою довгої ручки. У деяких з них передбачені спеціальні підніжки, що полегшують процес управління.
Повідковий штабелер виділяється своєю компактністю і зручністю експлуатації. Його використовують для підйому палет на стелажні полиці або штабелювання. Моделі без кабіни розганяються до 6 км/год., з кабіною до 11 км/год.
Штабелер дуже зручний для роботи в опалювальних приміщеннях, його використовують для складів і торгових центрів. За рахунок компактних розмірів для роботи потрібен набагато менший вільний простір у порівнянні з навантажувачами.
Деякі штабелери забезпечені електродвигуном. На відміну від навантажувачів вони компактні, у більшості випадків позбавлені противаги. Вантажопідйомність цієї техніки становить від 1 до 2 тонн, у висоту подовжуються до 6 метрів.
Річтракі
Це обладнання об’єднує основні переваги навантажувачів і штабелерів. Завдяки своїй висувній щоглі та невеликим розмірам, річтракі є вкрай маневреними і зручними в управлінні. Крім цього на дану техніку може бути встановлено додаткові навісні аксесуари, які допоможуть значно розширити функціонал. Наприклад, за допомогою навісного обладнання можна комфортно працювати з довгомірними вантажами. А також спростити доступ до консольних стелажів, переміщати і розвантажувати вантаж у вузьких коридорах.
Річтрак в кілька разів маневреннее і ефективніше за звичайний електроштабелер. Особливо ці переваги відчуваються в невеликих приміщеннях. Річтраки здатні піднімати вантажі на висоту до 12 м. Завдяки особливій конструкції висувний щогли річтраки здатні висувати вантажні вила вперед, що не тільки підвищує продуктивність праці, але і дозволяє більш точно піднімати і опускати вантаж.
Конструктивно річтраки схожі на штабелери. Головною відмінністю є те, що вони оснащені високою щоглою, здатної висуватися вперед. Завдяки цьому річтрак вимагає набагато менше вільного простору для маневрів і підняття вантажу на стелаж. Це дуже важлива особливість, що дозволяє підвищити точність робіт і збільшити загальну продуктивність.
Варто відзначити, що вилочний навантажувач – обов’язково самохідна машина, оснащена двигуном. Штабелери та річтраки не завжди укомплектовують їм.
Головне завдання штабелера і річтрака – підйом вантажу на висоту і його штабелювання. У навантажувачів теж є можливість підняття вантажів на стелажі, але його основним значенням є саме транспортування.
Ще одна відмінна риса річтраків в тому, що їх щогли здатні підніматися набагато вище – до 12 м. Для зручності деякі моделі споряджаються щоглою з можливістю нахилу. Сучасні річтраки оснащені кабіною для оператора та розвивають швидкість до 12 км/ч. Слід враховувати той фактор, що максимальна вага вантажу зменшується з кожним метром висоти, на який він піднімається.
Річтраки використовуються в основному для експлуатації на складах класу А/А+. За їхньою допомогою набагато зручніше обслуговувати високі системи стелажів. На відміну від інших видів складської техніки, вони можуть використовуватися тільки при рівному підлоговому покритті.