Складські приміщення бувають самих різних типів. Вони можуть відрізнятися за розмірами, функціями, конструкційним особливостям, показниками автоматизації діяльності, способу складування. Склад може виступати в якості елемента переміщення виробничих товарів (сировинні склади, склади з виробленою продукцією, складські приміщення особливого призначення і т.п.) або бути елементом логістичного ланцюга.
Зокрема у Києві та Київській області пропонуються в оренду логістичні склади найрізноманітніших характеристик і, відповідно, під різний бюджет орендаря. На що ж звернути увагу при виборі складського приміщення та оцінці нерухомості цього виду?
В ході ринкового розвитку найпопулярнішою стала систематизація складів, яку представила компанія Swiss Realty Group. Система класифікації спирається на технічні характеристики приміщень, ступінь розвитку інфраструктурних елементів, інженерні комунікації. В даний час склади діляться на чотири класи: «A», «B», «C» та «D».
Клас A
Зараз всі види нових складів будують, враховуючи особливості їх експлуатації. Місце розташування, внутрішнє оздоблення і встановлені технічні засоби в таких приміщеннях повинні відповідати всім нормам логістики, включаючи:
- розташування недалеко від транспортних розв’язок;
- розміщення будь-яких видів продукції;
- гарні показники товарообігу;
- збереження і безпека зберігання продукції.
Складські приміщення також повинні відповідати таким вимогам:
- Знаходитися поблизу магістралей. Доступ на склад повинен бути зручним, а під’їзд повинен здійснюватися безпосередньо з головної дороги або ж з траси, яка не є головною, проте відповідає необхідним критеріям.
- Приміщення повинні мати один поверх, бути однооб’ємними. Склад повинен мати високу стелю. Це необхідно для комфортної та безпечної установки стелажів і обладнання, включаючи автоматизовані багатоярусні системи стелажів.
- Підлоги повинні бути плоскими, на них в обов’язковому порядку повинно бути нанесено покриття проти осідання пилу та бруду, яке забезпечить комфортне пересування для маніпуляторів.
- Завдяки тому, що в початковому проекті приміщення передбачені високі показники навантаження на підлогу, можна встановлювати стелажі максимально високого рівня.
- Опорні колони повинні бути розташовані якомога рідше. Це необхідно для більш зручного розміщення товарів і комфорту роботи на складі.
- На 1 км2 потрібні як мінімум одні ворота для навантаження і вивантаження продукції.
- На складі повинна бути встановлена протипожежна система і сигналізація.
- Потрібне опалення.
- Необхідні повністю автономні інженерні системи, що забезпечують водопостачання та водовідведення, а також теплопостачання.
- На складських воротах повинна бути можливість встановити спеціальні гідравлічні апарелі та докшелтери.
- Територія поблизу складу (госпбудівлі, внутрішні доріжки, місця під парковку автомобілів, місця для розвороту машин, зелені зони), повинна становити як мінімум 40 відсотків від загальної території комплексу.
- Зовнішній вигляд складу повинен бути презентабельним, встановлені сучасні склопакети, проведена зовнішня обробка будівлі.
клас A–
До даної категорії відносяться реконструйовані споруди, віком 20-30 років. Для реконструкції таких будівель повинні були використовувати сучасні будматеріали і технології. Вимоги до таких складів майже такі ж, як і до складів A класу, крім розташування. Вони нерідко розташовуються на околицях міст, в промислових районах. Вимоги для даної категорії наступні:
- Склад має бути зведений не пізніше, ніж у 1970-80 роках.
- Будівля повинна бути капітальною, найчастіше одноповерховою, з металевим або залізобетонним каркасом.
Клас B+
До даної категорії можна віднести нові склади, які за кількома критеріями не можуть бути класифіковані, як будівлі класу A. Наприклад, може бути встановлено мало воріт для навантаження і розвантаження, під’їзд може бути некомфортним тощо. Такі склади повинні бути побудовані з початку 90-х років минулого століття.
Клас B
Склади, які були зведені ще до Перебудови. Враховуючи період, коли будівлі були побудовані, для їх комфортного використання необхідна незначна модернізація. Приміщення відноситься до даної категорії, якщо
- було побудовано в 1970-80-х роках;
- це капітальна будова з залізобетонним каркасом з одним або більше поверхами;
- в приміщенні є опалення;
- стелі висотою не менше 6-9 м;
- підлога повністю з бетону;
- підключена протипожежна сигналізація і встановлені пожежні рукави;
- встановлена крита рампа або пандус для відвантаження і навантаження продукції.
Клас C
До даної категорії можна віднести споруди, які раніше були виробничими будівлями, автопарками або базами. Головним критерієм є те, що спочатку будівля не планувалося як склад. Для експлуатації таких приміщень необхідно вкласти серйозні фінансові інвестиції, адже потрібно перепланування і практично повна модернізація. До даного класу належать споруди, які:
- були побудовані з початку 1950-х років;
- є капітальними, з будь-якою кількістю поверхів і надійною конструкцією із залізобетону;
- мають стелі висотою 7-18 м;
- підлогове покриття може бути як з бетону, так і з простого асфальту;
- з встановленою протипожежною сигналізацією і системою гасіння;
- мають недостатню кількість воріт;
- знаходяться в промислових районах великих міст.
Клас C–
До даної категорії відносяться застарілі будівлі, які знаходяться в поганому стані. Для того, щоб такі будівлі можна було використовувати в якості складів, необхідно повністю їх перебудовувати і оновлювати. Для таких будівель характерно:
- Зведення в 30-80-х роках ХХ сторіччя.
- Капітальний залізобетонний каркас, один або кілька поверхів.
- Система централізованого опалення приміщення.
- Середня висота стель становить 4-5 м.
- Підлога може бути асфальтованою або повністю бетонною.
- Рампа або пандус для навантаження і відвантаження продукції може бути як відкритим, так і критим.
- Розташування в промислових районах.
- Невелика прилегла площа, мало місця під парковку і розворот автомобілів.
- Морально застарілі та зношені протипожежні та охоронні системи.
Клас D
До даної категорії можна віднести всі споруди, які не відповідають критеріям складського приміщення. Наприклад: підвал, неопалювальний ангар тощо. Дані спорудження нерентабельно модернізувати. Набагато вигідніше просто знести таку будівлю, а на її місці побудувати нове.
Споруди даного класу можна використовувати виключно для низько обігової продукції, якій не потрібні особливі умови. Наприклад, матеріали для промвиробництва, ПММ, вироби з гуми, металу або пластику тощо.