Як відомо, для правильного оформлення документів з визначення вартості майна важливі дві речі: що саме потрібно оцінити (нерухомість, автомобілі, обладнання тощо) і для чого (пред’явлення в суді, у нотаріуса, банку, посольстві…). Від мети, для якої виконується робота, часто залежить сама процедура визначення вартості та особливості складання відповідних документів. В Законі написано, зокрема, що у кожної незалежної оцінки є мета, яка має бути обов’язково вказана у висновках про вартість, а сам звіт може бути використаний виключно з тією метою, для якої він був розроблений. Найбільш поширеним випадком проведення оцінки для суду є визначення вартості нерухомості: квартир, приміщень землі та будинків.
Особливості проведення оцінки для суду
При підготовці документів для пред’явлення в суді від замовника вимагається підвищена увага до вибору підрядників, зокрема юристів та оцінювачів. Адже навіть неправильно складена позовна заява тягне за собою втрату часу, а часто і фінансів. Що вже говорити про те, що безглуздий юрист може легко, як то кажуть, «запороти» на перший погляд абсолютно просту та виграшну справу.
Крім того, обов’язково потрібно звернути увагу на вибір оціночної компанії. На відміну від проведення оцінки для нотаріуса, звіти, що йдуть в суд, будуть прискіпливо розглядатися стороною-опонентом з метою знайти в роботі слабкі місця і спробувати показати, що надані документи складені неправильно і не можуть бути прийняті судом як докази по справі.
Часто замовники ще на етапі телефонних переговорів кажуть, що вони зацікавлені в «підтягуванні» ринкової вартості в ту чи іншу сторону. Ми в свою чергу пояснюємо, що в такому заниженні або завищенні немає сенсу. Більше того, ця затія може “вийти боком” для замовника. Адже друга сторона може наполягати на проведенні експертизи, яка покаже, що дана експертна оцінка занижена або завищена, після чого суд може угледіти в діях замовника ознаки шахрайства, що напевно вплине на результат справи.
Остерігайтеся звертатися до оцінювачів, які на своїх сайтах рекламують тільки послуги з визначення вартості для нотаріуса і ні словом не згадують про особливості роботи з судами! У більшості випадків це свідчить про те, що дана оціночна компанія не має досвіду проведення подібних робіт, тому, швидше за все, не зможе виконати їх якісно, а тому Ви ризикуєте втратити час і гроші.
Оцінка нерухомості для суду
Варто ще раз відзначити, що цілеспрямовано робити спотворену оцінку нерухомості для суду не тільки безглуздо, але і шкідливо для самого ж замовника. Але як же можна самостійно на першому етапі зорієнтуватися, яка вартість нерухомого майна буде відображати реальну картину? Якщо мова йде про звичайний типовий об’єкт, такий як, наприклад, квартира в Києві, Ви можете легко зорієнтуватися, яка буде її ринкова вартість. Для цього достатньо зайти на один із спеціалізованих сайтів з оголошеннями з продажу нерухомого майна і підібрати кілька об’єктів, максимально схожих на ваші. У випадку з квартирами необхідно враховувати наступні основні характеристики:
- розташування (ідеальний варіант – той самий будинок);
- тип будинку («хрущовка» / «чешка», «сталінка», «радмін», новобудова) – обираємо для порівняння тільки квартири в будинку нашого типу;
- загальна площа;
- кількість кімнат;
- поверх – якщо наша квартира знаходиться на першому або останньому поверсі, об’єкти порівняння повинні бути з такими ж характеристиками;
- стан внутрішньої обробки («під ремонт»/«без оздоблення», «задовільний»/«житловий», «добрий»/«свіжий високоякісний ремонт»).
Оскільки часто в оголошеннях з продажу нерухомості багато з перелічених вище параметрів не вказані, ми рекомендуємо орієнтуватися на оголошення сайтів, де є розділи на кшталт «перевірені квартири». Оскільки інспектор сайту особисто був на кожному з таких об’єктів, інформація з ним по-перше відрізняється від звичайних оголошень повнотою, по-друге – до таких оголошень більше довіри.
Оцінка майна при розлученні
Найчастіше оцінка для суду необхідна при розлученні подружжя для визначення ринкової вартості їх спільно нажитого майна. Ми спеціалізуємося на таких роботах, тому накопичили досить багатий досвід їх якісного виконання.
Оцінка майна для суду має на меті виключно справедливе визначення вартості без будь-яких спотворень на користь тієї чи іншої сторони. Ми вже писали, що крім морального аспекту, такі «викрутаси» не принесуть користі нікому. У разі, коли з результатами проведення оцінки не згодна одна зі сторін, суд зазвичай призначає експертизу. А вона в свою чергу дуже просто і однозначно вкаже на всі вузькі місця у звіті недобросовісного оцінювача. Таким чином, сторона, яка організувала спотворену оцінку, просто втратить час і гроші. Ну і суд цілком може угледіти в таких діях ознаки шахрайства, що в свою чергу призведе до рішення не на користь такої сторони.
Найчастіше при розлученні оцінюється нерухоме майно: квартири, будинки та земельні ділянки, гаражі. На другому місці, виходячи із нашої практики – оцінка автомобілів.
Як впливає оцінка на розмір судового збору
Багато хто з наших клієнтів, які звертаються до суду без допомоги адвоката, взагалі не розуміють, навіщо потрібна оцінка на етапі подання позовної заяви. Оцінювачі пояснюють, що в залежності від визначеної вартості майна потрібно буде сплатити відповідний розмір судового збору. Скільки ж має сплатити позивач у бюджет для старту судового процесу?
Розмір судового збору залежить від трьох факторів:
- Фізична чи юридична особа подає позов.
- Вид судової дії: поділ майна, розірвання шлюбу, визнання права власності тощо.
- Ринкова вартість майна, яке є предметом майбутнього судового розгляду.
Для тих, хто хоче детально розібратись у всіх тонкощах нарахування судового збору радимо ознайомитись із Законом України «Про судовий збір». Проте в нашій практиці найпоширенішими випадками замовлення оцінки для суду є подання фізичною особою позовної заяви або майнового характеру, або про поділ майна при розірванні шлюбу. Нижче наводимо ставки судового збору для цих типових випадків.
Судова дія | Ставка судового збору |
---|---|
Позовна заява майнового характеру, яка подана фізичною особою або ФОП | 1% ціни позову, але не менше 0,4 та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб |
Позовна заява про поділ майна при розірванні шлюбу | 1% ціни позову, але не менше 0,4 та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб |
Зверніть увагу, що коли мова йде про судові суперечки навколо власності на квартиру у Києві в абсолютній більшості випадків судовий збір сплачується на максимальному фіксованому рівні. Адже 1% від ринкової вартості житла у столиці майже завжди перевищує трикратний або п’ятикратний розмір прожиткового мінімуму. Для довідки: згідно зі статею 7 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 3028,00 грн. Тобто, наприклад, у 2024му році максимальний судовий збір у процесі поділу майна при розлученні складає 9084,00 грн.
Як подати позов до суду, якщо немає документів
Нерідко виникають ситуації, коли в ході шлюборозлучного процесу в однієї зі сторін немає на руках документів на нерухомість або транспортний засіб та/або можливості організувати доступ оцінювача для огляду спірного майна. Це може бути пов’язано як з об’єктивними факторами (документи загублені), так і з суб’єктивними (друга сторона не дає документи та/або доступу).
У багатьох замовників, особливо у тих, хто судиться без допомоги юристів, на цьому моменті настає стан, близький до паніки. Насправді, особливих проблем така поведінка Ваших опонентів не створить. Існують процедури проведення оцінки майна при розлученні саме для випадку відсутності документів або неможливості доступу до нерухомості чи автомобілю. Ви можете звернутися до наших оцінювачів, які підкажуть і порадять план дій у прив’язці до обставин саме Вашої справи.
Також варто звернути увагу на ще одну досить поширену ситуацію при оцінці в ході шлюборозлучних процесів. Буває, що спірний транспортний засіб на момент подачі позову до суду на розділ майна вже був проданий другою стороною. Адже на відміну від нерухомого майна при продажу автомобіля не потрібна нотаріально підтверджена згода чоловіка або дружини. Хто вказаний в свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, той і вважається розпорядником майна, не дивлячись на те, чи є воно спільною власністю. Все це ускладнюються ще й тим, що на руках у позивача немає ніяких документів на авто. Хочемо відразу Вас заспокоїти. Такі ситуації зустрічаються часто, тому існують юридичні схеми та процедури, які дозволяють виконати оцінку навіть такого майна. І підготувати повний пакет документів для подачі до суду.
У ході проведення оцінки майна при розлученні дуже важливо дотримати з педантичною точністю всі вимоги законодавства. В іншому випадку юристи ваших опонентів «зламають» звіт Вашого оцінювача просто за формальними ознаками та процесуальними недоліками.
Як замовити послугу?
Ще однією особливістю проведення оцінки для суду є те, що кожен випадок по-своєму унікальний. Саме тому не існує типового переліку документів, необхідних для роботи оцінювача. Часто ми стикаємося або з тим, що на об’єкт немає доступу (наприклад, друга сторона проживає в квартирі та не пускає туди позивача). Або доступ на об’єкт є, але на нього немає ніяких документів – таке часто буває при оформленні спадщини через суд.
Наша оціночна компанія спеціалізується на проведенні робіт для пред’явлення в суді. Маючи багаторічний досвід надання подібних послуг, ми виконуємо їх якісно, що підтверджують регулярні рецензії та експертизи, проведені в рамках розгляду судових справ. Якщо ви плануєте замовити експертну оцінку для суду або для початку просто отримати професійну консультацію з даного питання, будь ласка, звертайтесь!