
У ці статті мова йде про те, хто такі оцінювачі, які послуги вони надають та на підставі яких дозвільних документів здійснюють свою професійну діяльність – незалежну оцінку нерухомості та інших видів майна.
Тарифи та строки виконання робіт з експертної оцінки Ви можете знайти у відповідних розділах нашого сайту.
Сфера діяльності оцінювача
В Інтернеті можна знайти цілі екскурси в історію професії оцінювача, починаючи аж з античних часів. Однак ми не будемо вдаватися у історичні тонкощі, а відмітимо лише те, що оцінка майна як галузь в Україні почала активно розвиватись одночасно із бурхливим розвитком ринкових відносин, починаючи із кінця 90х років минулого сторіччя. У той же час, в розвинутих західних країнах професія оцінювача існує вже дуже давно. Також дуже давно були відпрацьовані різні методи та підходи для визначення вартості різних видів майна, з урахуванням особливостей той чи іншої країни та регіону. Власне кажучи, ці методики, які мають назву “Міжнародні стандарти оцінки” і стали базою для створення українського національного законодавства, яке регулює проведення незалежної оцінки майна.
Найпоширенішими випадками, коли потрібно проведення експертної оцінки є:
- Всі нотаріальні операції з нерухомістю. Наприклад, при продажу, даруванні, передачі в іпотеку квартири нотаріус вимагатиме у тому числі і звіт про оцінку нерухомості.
- Оцінка нерухомого майна у державній або в комунальній власності для передачі її в оренду.
- Пред’явлення незалежної оцінка майна у суді. Наприклад, при розлученні адвокати сторін часто звертаються до оцінювачів для визначення вартості нерухомості, проведення оцінки автомобілів та іншого спільного майна.
- Бухгалтерський та податковий облік на підприємствах всіх форм власності. Для правильного ведення звітності, бухгалтера залучають оціночні компанії для проведення переоцінки основних засобів. У оцінювача майна, якого залучено для виконання цього виду робіт, повинні бути дозвільні кваліфікаційні документи на визначення вартості різних видів основних засобів: нерухомості, обладнання, транспорту тощо.
- Оцінка акцій досить часто потрібна для акціонерних товариств для таких операцій, як збільшення розміру статутного капіталу підприємства (додаткова емісія) або викуп акцій у акціонерів. Варто зазначити, що цей вид послуг є одним з найскладніших напрямів в незалежній оцінці, наші фахівці-оцінювачі не тільки мають всі необхідні дозвільні документи на проведення оцінки акцій, але й накопичили значний досвід з визначення вартості цінних паперів різноманітних видів.
Дозвільні документи
Для отримання інформації щодо правового підґрунтя професійної діяльності оцінювачів, зокрема щодо довільних документів, на підставі вони займаються професійною діяльністю, рекомендуємо завітати у розділ нашого сайту “оціночна компанія“.
Наприкінці статті варто згадати ще один нюанс, пов’язаний з постійною плутаниною навколо професій оцінювача та експерта. Для того, що з’ясувати, чим між собою відрізняються ці фахівці та напрямки діяльності, рекомендуємо прочитати цю статтю.