Ми готові запропонувати Вам найкраще!
ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
(044) 233-09-03,  (096) 445-02-80,  ...показати всі контакти...     info@realexpert.ua
Коли немає зв'язку, пишіть на вайбер або телеграм! Посилання у Контактах.
Меню
ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИОцінка цінних паперів

Дві гривні УНР 1918 року

У більшості випадків, коли йдеться про визначення вартості цінних паперів, в першу чергу мається на увазі проведення експертної оцінки акцій. Метою проведення таких робіт, знову ж таки в більшості випадків, є збільшення статутного капіталу підприємства шляхом проведення додаткової емісії акцій. Тому в даній статті основну увагу приділено саме цьому виду цінних паперів.

Оцінка акцій

Визначення ринкової вартості такого виду цінних паперів як акції має свою специфіку. Існують методичні підходи, за допомогою яких оцінка вартості проходить, виходячи з інформації по проведених операціях купівлі-продажу таких акцій, або виходячи з розміру прибутку (дивідендів), які папери приносять своєму власнику. Але в абсолютній більшості реальних випадків вартість підприємства визначається через оцінку активів, які обліковуються на балансі, за вирахуванням вартості зобов’язань компанії.

Наприклад, є акціонерне товариство, у якого на балансі знаходяться меблі та комп’ютерна техніка. Борги інших компаній перед нашим підприємством становлять 20 000 грн, а ми в свою чергу повинні комусь 15 000 грн. В результаті проведення переоцінки основних засобів визначення вартості обладнання та меблів) з’ясувалося, що їхня ринкова вартість становить 10 000 грн. Таким чином, вартість пакета акцій, що становить 100% статутного капіталу, визначається як: 10 000 + 20 000 -15 000 = 15 000 грн. Отримана величина ще називається вартістю чистих активів, вона ж є основною при проведенні оцінки корпоративних прав підприємств, які не є акціонерними товариствами. Тепер залишилося тільки визначити вартість одного цінного паперу шляхом ділення отриманої величини на загальну кількість акцій.

Більшість подібних робіт з визначення вартості в обов’язковому порядку проходить узгодження (перевірку правильності) у Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку, тому до вибору оціночної компанії для проведення оцінки акцій потрібно підходити максимально уважно. Додаткову інформацію щодо особливостей визначення вартості контрольних і міноритарних пакетів, а також про ціни на послугу з незалежної оцінки акцій можна прочитати тут.

Оцінка облігацій

Другим за поширеністю видом оцінки цінних паперів є оцінка облігацій. На відміну від визначення ринкової вартості акцій, вартість облігацій найчастіше розраховується або через розмір доходу, який папір принесе своєму власнику в майбутньому, або, виходячи з інформації про фактичні угоди купівлі-продажу облігацій того ж емітента.

Варто звернути увагу на те, що ринкова вартість таких цінних паперів відрізняється від номінальної величини доходу, який облігація принесе в майбутньому. Наприклад, якщо через рік очікується дохід в розмірі 100 000 грн, то поточна вартість такого папера на сьогодні буде нижче. Це пов’язано з тим, що гроші, як відомо, змінюють свою вартість у часі. Можна провести аналогію з банківським депозитом: скільки треба покласти на депозит сьогодні при ставці 16% річних, щоб через рік отримати 100 000 грн? В даному випадку, очевидно, що поточна вартість цього депозиту складе 100 000 / 1,16 = 86 200 грн. Приблизно за таким самим принципом відбувається оцінка облігацій. Така аналогія є доволі спрощеною, але на наш погляд цілком придатна для загального розуміння суті питання.

Оцінка цінних паперів інших видів

Крім визначення вартості акцій та облігацій, на практиці ми як оцінювачі час від часу стикаємося із необхідністю проведення оцінки цінних паперів інших видів, зокрема, векселів та інвестиційних сертифікатів. При цьому процедура визначення вартості векселя дуже нагадує аналогічну процедуру для облігацій, а інвестиційні сертифікати за своєю природою схожі на акції. Враховуючи малу поширеність цих видів цінних паперів, ми не будемо детально розглядати їх в рамках даної статті. Але із задоволенням відповімо на всі Ваші запитання телефоном, електронною поштою або при особистій зустрічі в нашому офісі. Будь ласка, звертайтеся!

ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ