Ми готові запропонувати Вам найкраще!
ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
(044) 233-09-03,  (096) 445-02-80,  ...показати всі контакти...     info@realexpert.ua
Коли немає зв'язку, пишіть на вайбер або телеграм! Посилання у Контактах.
Меню
ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИВас може зацікавити:

Що таке ринкова вартість?

Ринкова вартість

У Постанові кабінету міністрів України, яка має назву Національні стандарти оцінки №1 чітко прописано визначення поняття «ринкова вартість». Ми, натомість, у рамках цієї статті спробуємо дати визначення цьому терміну, як то кажуть «людською мовою», а не сухою юридичної термінологією.

Чим відрізняється ціна від вартості

Спробуємо розпочати розгляд цього питання із визначення того, що таке ціна, що таке вартість, та чим вони між собою різняться. Ціна – це фактична сума грошей, яка переходить від покупця до продавця за будь-яку послугу або товар. Тобто ціна – це відображення деякого конкретного факту. Ціна за товар може бути і неадекватною, наприклад, у рекламі магазинів часто вказується «придбай дві одиниці товару та отримай третій у подарунок» або «замов послугу та отримай подарунок». Зазвичай під такими рекламними слоганами невеликими літерами написано, що під подарунком мається на увазі право на придбання товару чи послуги за ціною, наприклад, в одну копійку. Тобто за товар чи послугу, у рамках діючої акції, буде сплачено одну копійку, хоча абсолютно зрозуміло, що вартість цієї продукції є значно вищою.

Таким чином, можна переходити до визначення терміну «вартість». Вартість, на відміну від ціни, – це розрахункове а не фактичне значення, яке відображає цінність будь-якого майна у грошовому еквіваленті. У наведеному вище прикладі ринкову вартість акційних товарів чи послуг можна визначити, якщо проаналізувати ціни на аналогічну продукцію у інших магазинах. Таку процедуру визначення ринкової вартості називають порівняльним методичним підходом до оцінки майна.

Із визначенням ціни та вартості, напевно, більш менш все зрозуміло, тому можемо переходити до питання, що собою являє ринкова вартість. Ринкова вартість майна – це така ціна, яка буде у рівній мірі вигідна як продавцю, так і покупцю. Тобто це максимум, який покупець погодиться дати, та мінімум, за який продавець погодиться продати товар або надати послугу. Зрозуміло, що все це є дійсним за умови, якщо обидві сторони діють із знанням справи, без примусу т і мають для укладання угоди достатню кількість часу.

Як розрахувати ринкову вартість

Для визначення ринкової вартості будь-якого типу майна існує всього лише три підходи до розрахунків:

  • Ринковий підхід. Базується на порівнянні цін на пропозиції на аналогічне майно, як у наведеному вище прикладі. Такий підхід також називають порівняльним.
  • Дохідний підхід. Вартість майна визначається, виходячи з розміру доходу, яке це майно може принести своєму власнику. Такий підхід найчастіше використовується при проведенні оцінки нерухомості.
  • Витратний підхід. Цей підхід є, мабуть, найбільш суперечливим із точки зору визначення ринкової вартості. Суть методу полягає у тому, щоб врахувати всі витрати на створення подібного майна та відняти від цієї кошторисної вартості різні види зносу. Цей підхід не завжди може надати адекватну відповідь на питання: «за яку суму грошей можна продати це майно», а відповідає більшою мірою на питання: «скільки коштує створити новий об’єкт» та «скільки коштує його ремонт». При всіх своїх недоліках цей підхід до визначення вартості знайшов своє використання, зокрема, при проведенні оцінки обладнання та оцінки акцій.

Які ще існують види вартості

Наприкінці статті варто згадати про те, що у деяких положення Податкового кодексу (а саме у розділі щодо нарахування податку на дохід фізичних осіб при продажу нерухомого майна) ринкова вартість вказується у документах під назвою «оціночна». А у стандартах бухгалтерського обліку при проведенні оцінки основних засобів вона іноді згадується як «справедлива вартість». Інформацію щодо того, які ще існують види вартості (окрім ринкової), рекомендуємо прочитати статтю «Яку вартість визначає оцінювач».

ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ
Вас може зацікавити: