Життя у великому місті, особливо в Києві, має як багато переваг, так і недоліків. Розвинена інфраструктура, зручне транспортне сполучення з місцем роботи, центральні комунікації: гаряча вода та опалення. Все це дає можливість жити розслаблено і не відволікатися на вирішення дрібних побутових проблем.
Якщо ж подивитися з іншого боку. Пробки, загазованість, велика кількість людей, автомобілі на тротуарах, брудна сіра каша на дорогах взимку та неймовірна спека від асфальту влітку. У багатьох виникає бажання переїхати на зовсім або хоча б мати можливість періодично виїжджати до власного будинку на природі. І ось тут виникає питання, на чому зупинити свій вибір: на хаті в селі або на дачному будиночку.
У цій статті ми звернемо увагу на деякі особливості вибору будинку, які на перший погляд не очевидні. І на які мало хто звертає увагу ще на початковому етапі при виборі нерухомості. А, між тим, відмінності істотні. Адже найбільші сайти з пошуку нерухомості показують оголошення з продажу будинків і дач навіть в різних розділах.
Хата в селі
Ми не будемо детально зупинятися на питанні оцінки будинку або оцінки дачі як будов. Часто будинки в селі та дачі відрізняються застосовуваними технологіями (якщо це слово доречно в даному контексті 🙂 ) будівництва, матеріалом стін і архітектурно-планувальними рішеннями. Ці питання очевидні, та кожен вибере собі житло до душі.
Земельна ділянка в селі
У більшості випадків будинок в селі розташований на земельній ділянці з цільовим призначенням «під індивідуальне будівництво», до якого примикає часто більший за площею «шматочок» землі під город («для ведення особистого сільського господарства»).
Крім великого загального розміру ділянки необхідно також звернути увагу на його форму. Як правильно, ділянки під город розташовані за будинком і мають сильно витягнуту форму. На такій ділянці не буде комфортно поставити столик під деревом і посидіти попити чай. Буде складатися враження, що ви перебуваєте в полі або в пустелі.
Таким чином, для тих, хто любить щільно займатися городом, земельна ділянка в селі є більш привабливою, оскільки має більший розмір. При цьому, враховуючи цільове призначення (під город), ціна сотки такої ділянки (оцінка землі) буде нижче в порівнянні з дачними територіями (під садівництво). Однак для тих, хто не захоплюється веденням особистого сільського господарства, від такої великої витягнутої ділянки не буде особливої користі.
Оточення (сусіди та їхні будинки) в сільській місцевості
Потрібно розуміти, що контингент, який має будинки в селі та дачі в кооперативах часто абсолютно різний. Швидше за все, вашими сусідами в селі стануть люди, які виросли там же, звикли працювати на землі та вести класичний «сільський» спосіб життя. Рано вставати та лягати спати, працювати на городі, тримати птицю, а іноді й свиней. Вам буде незручно запрошувати друзів посидіти допізна біля мангала, оскільки сусіди поруч будуть давно спати і ваші посиденьки будуть їм заважати. І навпаки, ви повинні бути готові, що у вихідний день о шостій ранку у сусідів заведуть трактор і ні про який сон вже й мови бути не може.
Потрібно заздалегідь для себе вирішити, чи комфортно буде саме вам жити в сільському ритмі. Зверніть увагу на сусідів, чи буде вам комфортно з ними спілкуватися. Якщо ви звикли до абсолютно різному стилю та ритму життя, вам може бути не дуже зручно жити поруч один з одним.
Комунікації в селі. Електрика та газ
Дуже важливий і для багатьох на перший погляд неочевидне питання з оцінкою інженерних комунікацій у селі. У більшості сіл відсутній центральний водопровід та каналізація, подача води йде з власної свердловини, а для зливу обладнані спеціальні септики. Тому нам необхідно звернути увагу на газ і електрику. З газом все очевидно, або він є, або ні. Враховуючи поточні ціни на газ, все більше людей при будівництві житла взагалі відмовляються нього на користь електричних та твердопаливних котлів. А ось без електрики, як то кажуть ні туди, ні сюди.
Відмінною особливістю сільського будинку від дачі з точки зору комунікацій є те, що договір на подачу електрики для дачного будиночка укладається з кооперативом (садівничим товариством), а в сільському будинку безпосередньо з обласною енергетичною компанією. У більшості випадків прямий договір – це велика перевага. Ви платите за спожитий обсяг енергії та не переживаєте ані за поточні ремонти трансформатора, ані за те, що хтось із сусідів-дачників вчасно не заплатив і від електрики відключили весь кооператив.
Мабуть, єдиним можливим недоліком прямого договору з постачальником енергії може бути заборона щодо підведення до будинку трифазної напруги, замість однофазної. Такий варіант дозволяється не скрізь, в той час, як в дачному кооперативі це питання можна вирішити простіше. Трифазне підключення дає можливість по-перше використовувати більше електрики, наприклад, підключити потужний електрокотел (зрозуміло, в цьому є сенс при установці двотарифного лічильника). По-друге, можна використовувати недорогі пристрої автоматичного перемикання фаз, які будуть завжди «тримати руку на пульсі». І перемикати будинок на ту фазу, де в даний момент напруга найбільш наближена до номінального. Такий пристрій часто є дешевою альтернативою дорогому стабілізатору, так як коштує в кілька разів менше (а іноді і в 10 разів).
У першій частині статті ми звернули увагу на особливості проживання в будинку в селі. Відзначили особливості оцінки земельних ділянок під город, а саме їхню витягнуту форму. Також згадали про відмінності міського та сільського ритму життя. Ну і торкнулися питання оцінки комунікацій, зокрема подачі електроенергії до будинку.
Якщо в першій частині основний акцент був спрямований на будинки в селі, в даному матеріалі ми загостримо нашу увагу на особливостях проживання на дачах. Тим більше, що якщо ще кілька років тому у більшості випадків дачі використовувалися виключно в якості літніх будиночків, то зараз все більше і більше людей розглядає цей вид нерухомості в якості постійного житла на цілий рік.
Ще кілька років тому принципова відмінність дачного будиночка від сільського полягала в тому, що на дачі не можна було зареєструватися («прописатися») з усіма незручностями, пов’язаними з цим фактом. Не будемо заглиблюватися в подробиці, скажемо лише про те, що зараз «дачна прописка» не є чимось проблемним або рідкісним.
Електрика – проблема номер один!
Всі незручності проживання в дачних кооперативах як правило, так чи інакше пов’язані з електрикою. По-перше, вона часто не якісна: напруга виходить за допустимі межі; спостерігаються перебої з електропостачанням. По-друге, тариф на енергопостачання з об’єктивних причин для дачників вище, ніж для жителів сільської місцевості. Це пов’язано з тим, що для функціонування системи електропостачання дачникам необхідно за власний рахунок підтримувати працездатність інженерних комунікацій (трансформатора та ліній електропередач), оплачувати послуги електрика, а також компенсувати час членів правління садівничого товариства, який вони витрачають на громадську роботу.
Трансформатор
Якщо ви плануєте придбати дачну ділянку, обов’язково наведіть довідки про те, в яка ситуація склалася з трансформатором. Якщо дачі відносно сучасні, проблем може і не бути. А от якщо мова йде про селища 1980х-90х років, потрібно бути особливо уважними!
- Потрібно дізнатися, яка максимальна потужність виділяється на один будинок. Про це зокрема можна дізнатися, подивившись на номінал автоматичних вимикачів, які встановлені біля лічильника енергії. Якщо підключення однофазне, для розуміння максимальної потужності досить номінал автомата помножити на 220В. Наприклад, якщо стоїть вхідний автомат на 20 ампер, то максимальна потужність складе 220*20=4,4 кВт. Такої потужності повинно вистачити для того, щоб користуватися побутовою технікою, проте явно недостатньо, щоб опалювати будинок більше 100 кв. м. електрикою взимку.
- Також необхідно уточнити, чи дозволяється в кооперативі трифазне підключення. Якщо так – це велика перевага. По-перше, при тих же параметрах вхідних автоматів можна отримати в три рази більшу потужність. Наприклад, для установки того ж опалювального електричного котла. По-друге, з’являється можливість використовувати автоматичні перемикачі фаз, щоб споживачі в будинку залишалися завжди підключеними саме до тієї фази, параметри якої зараз найбільш близькі до номінальних.
- Для постійного проживання дуже зручно, якщо облік витрат електроенергії відбувається за допомогою двотарифного лічильника. Оскільки нічний тариф (з 23:00 до 07:00) в два рази нижче за денний, при нинішній вартості кіловата за допомогою такого лічильника можна серйозно економити. Достатньо навіть ті ж бойлери включати тільки вночі за допомогою найпростішого таймера – і економія буде відчутна відразу. На жаль, далеко не у всіх садівничих товариствах дозволяється установка двохтарифних лічильників.
Садівниче товариство («дачний кооператив»)
Оскільки трансформатор знаходиться не на балансі обленерго, а є власністю кооперативу, дачники змушені підтримувати його своїми силами та за власний рахунок. Крім того, оплата в дачних селищах відбувається не безпосередньо на рахунок постачальника електроенергії, а на рахунок садівничого товариства у прогресивних дачників, або готівкою у більш «ретроградних».
Тому електроенергія для кожного садівника обходиться дорожче, ніж для сільського жителя. Тут і витрати на електрика, і на адміністрацію кооперативу. Крім того, існують об’єктивні втрати електроенергії в лініях, а також випадки крадіжки енергії. Зрозуміло, всі перераховані вище витрати лягають на дачника через членські внески та більш високі порівняно з сільськими тарифи на кіловати.
Що в підсумку?
Виходячи з написаного вище, можна прийти до наступного висновку. Обидва варіанти проживання (село і дача) мають як свої переваги, так і недоліки. Причому в кожному конкретно взятому населеному пункті умови можуть кардинально відрізнятися. Десь явно комфортніше жити в селі, а десь, навпаки, приємніше і веселіше – на дачі. Намагайтеся більше спілкуватися з місцевими жителями перед прийняттям рішення щодо придбання нерухомості. Це дозволить зробити максимально правильний і найбільш якісний вибір саме для Вас!