Незалежна оцінка як послуга має на меті визначення ринкової вартості. Розмір орендної плати визначається лише у виняткових випадках, як правило, для пред’явлення в суді, якщо предметом спору є розмір недоотриманого прибутку від можливої здачі нерухомості в оренду. Наприклад, якщо хтось незаконно прожив у квартирі рік, розмір збитків власника можна порахувати як недоотриманий прибуток, тобто як суму можливих орендних платежів за квартиру за цей період часу.
В абсолютній більшості випадків питання, винесене в заголовок статті, виникає при здачі в оренду державного або комунального майна. Результатом проведення оцінки комунального майна також є величина його ринкової вартості. А розрахунок розміру орендної плати регламентується відповідними методиками, і залежить від вартості приміщення та його майбутнього цільового використання. Розрахунок орендної плати проводять не оцінювачі, а відповідні державні (комунальні) органи (або підприємства). У методиці наведені коефіцієнти переходу від ринкової вартості нерухомості до величині річної орендної плати за неї в залежності від виду діяльності, під який приміщення передається в оренду.
Наприклад, коефіцієнт для офісних приміщень становить 0,18. Це означає, що якщо приміщення коштує 1 млн грн, то річна орендна плата становитиме 1 млн * 0,18 = 180 тисяч на рік або 15000 грн в місяць. Мінімальними коефіцієнтами характеризуються види діяльності, пов’язані з наданням побутових послуг населенню: ремонт одягу, взуття чи побутової техніки, діяльність перукарень, пралень тощо. Саме тому в більшості випадків комунальне майно передається в оренду саме під таке цільове призначення. (Адже під інші види діяльності часто вигідніше орендувати майно у приватних власників).
З методикою розрахунку величини орендної плати, зокрема з галузевими коефіцієнтами за видами діяльності, можна ознайомитися тут.