Ми готові запропонувати Вам найкраще!
ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
RUS   UA
 
 

 


Ми хочемо орендувати приміщення, для цього нам потрібна оцінка. Оцінювач визначає вартість приміщення або розмір орендної плати?

Незалежна оцінка як послуга має на меті визначення ринкової вартості. Розмір орендної плати визначається лише у виняткових випадках, як правило, для пред’явлення в суді, якщо предметом спору є розмір недоотриманого прибутку від можливої здачі нерухомості в оренду. Наприклад, якщо хтось незаконно прожив у квартирі рік, розмір збитків власника можна порахувати як недоотриманий прибуток, тобто як суму можливих орендних платежів за квартиру за цей період часу.

В абсолютній більшості випадків питання, винесене в заголовок статті, виникає при здачі в оренду державного або комунального майна. Результатом проведення оцінки комунального майна також є величина його ринкової вартості. А розрахунок розміру орендної плати регламентується відповідними методиками, і залежить від вартості приміщення та його майбутнього цільового використання. Розрахунок орендної плати проводять не оцінювачі, а відповідні державні (комунальні) органи (або підприємства). У методиці наведені коефіцієнти переходу від ринкової вартості нерухомості до величині річної орендної плати за неї в залежності від виду діяльності, під який приміщення передається в оренду.

Наприклад, коефіцієнт для офісних приміщень становить 0,18. Це означає, що якщо приміщення коштує 1 млн грн, то річна орендна плата становитиме 1 млн * 0,18 = 180 тисяч на рік або 15000 грн в місяць. Мінімальними коефіцієнтами характеризуються види діяльності, пов’язані з наданням побутових послуг населенню: ремонт одягу, взуття чи побутової техніки, діяльність перукарень, пралень тощо. Саме тому в більшості випадків комунальне майно передається в оренду саме під таке цільове призначення. (Адже під інші види діяльності часто вигідніше орендувати майно у приватних власників).

З методикою розрахунку величини орендної плати, зокрема з галузевими коефіцієнтами за видами діяльності, можна ознайомитися тут.