Іноді здається, що для покупки квартири потрібно тільки знайти фінансові кошти. Однак, коли приходить час вибирати майбутнє житло, то виявляється, що необхідно пам’ятати про безліч нюансів. Якщо що-небудь не взяти до уваги, то в майбутньому це загрожує проблемами.
Для того, щоб при покупці майбутнього житла було простіше орієнтуватися і не забути нічого важливого, скористайтеся даними порадами, які враховують всі найбільш значущі аспекти даного процесу.
Загальні поради щодо вибору квартири
Не має значення, де ви зібралися купувати квартиру, – в новобудові або на вторинному ринку: скрізь є свої переваги. І, крім того, є також перелік загальних моментів, які слід враховувати.
Вибір району
В першу чергу необхідно вибрати район, де в майбутньому хочете жити. Тут слід брати до уваги не тільки вартість житла, але і особливості проживання в конкретному місці. Слід враховувати такі фактори:
- Транспортну розв’язку. Наскільки буде зручно їздити в центр міста, на роботу, до друзів і родичів. Необхідно вивчити особливості роботи громадського транспорту, завантаженість доріг в пікові години.
- Екологічну обстановку. Чи є поруч зелені зони, парки, місця для прогулянок. Наскільки далеко розташовані заводи, який індекс забруднення навколишнього середовища в районі.
- Безпека. Показники рівня злочинності, число пожежних частин, пунктів екстреної медичної допомоги та лікарень.
- Інфраструктуру району. Наявність великих ТЦ, фітнес-клубів, магазинів, ремонтних майстерень, кафе, ясел, дитячих садків і шкіл.
- Густонаселеність району, контингент жителів. На це впливає кількість нових будинків і їх поверховість, наявність соціального житла.
Вивчення будинку та прилеглої території
Після того, як ви вибрали район, слід почати шукати будинок, в якому хотілося б жити. Тут слід звернути увагу на:
- Стан будівлі. Вивчити, чи є на будинку тріщини і мокрі плями, оцінити стан фасаду. Окремо варто оглянути стіни і перекриття, вивчити особливості комунікацій, показники енергоефективності, наявність системи смарт-будинок. У разі покупки квартири на вторинному ринку потрібно дізнатися рік побудови будівлі, уточнити відсоток зносу, дізнатися, коли останній раз проводився капітальний ремонт.
- Безпека. Слід дізнатися, чи передбачена охорона або консьєрж. Також важливим є наявність відеоспостереження і домофона. Бажано, щоб в будинку були встановлені датчики задимлення, пожежні гідранти і сходи для екстреної евакуації.
- Наявність парковки. Поблизу може знаходитися платна парковка. Слід уточнити, чи передбачені безкоштовні місця для паркування машин мешканців. Або у дворі не можна паркуватись взагалі. При виборі квартири на вторинному ринку слід звернути увагу на заповненість паркомісць.
- Стан прибудинкової території. Поруч з будинком повинні бути дитячий майданчик, місце для вигулу собак. Непогано було б наявність місця для відпочинку, зеленої зони. Також слід зрозуміти, наскільки часто вивозять сміття, як і хто займається прибиранням снігу, хто доглядає за територією.
- Необхідно уточнити, чи є сміттєпровід, як далеко місце для вивезення сміття, чи огороджено воно. Зверніть увагу на такі фактори, як можливість сортування сміття, установку баків сучасного зразка, наявність урн перед під’їздом.
- Чи є в будинку ліфт, його стан і рівень шуму під час роботи.
- Майданчики в під’їзді повинні бути чистими і доглянутими. Обов’язкова наявність освітлення. Чи є тамбур перед входом в квартиру, чи передбачені комори між поверхами.
- Якщо у будинку є договір з керуючою компанією, то потрібно вивчити інформацію про неї, дізнатися вартість оплати комуналки, загальну якість роботи КК.
- Не потрібно поспішати купувати перший-ліпший варіант, краще буде вивчити й інші. При необхідності потрібно уточнити можливість покупки квартири в іпотеку.
Купівля квартири на вторинному ринку
При придбанні квартири на вторинному ринку необхідно пам’ятати безліч аспектів:
- Хто проживає в будинку. Обов’язково слід дізнатися все про майбутніх сусідів. Для цього можна оглянути будинок зі сторони, оцінити його доглянутість. У під’їзді не повинно бути неприємного запаху. Якщо вам сподобалася якась квартира, то рекомендується спочатку поспілкуватися з сусідами. А також оглянути будинок і під’їзд в різний час дня і ночі, щоб переконатися в правильності вибору.
- З документами на квартиру не повинно бути ніяких проблем. Слід дізнатися, скільки людей були прописані та виписані з квартири, хто є власником, чи прописані діти. Також необхідно уточнити наявність заборгованостей по комунальних платежах і можливі неузаконені перепланування житла.
- Необхідно оцінити стан житла. Оглянути висоту стелі та вид з вікон. Дізнатися, чи можна зробити перепланування.
- Оцінити стан проводки і необхідність її заміни.
- Слід ретельно перевірити працездатність всіх систем комунікацій в квартирі.
- Оцінити двері та вікна, переконайтеся в тому, що їх не потрібно замінювати. Якщо в квартирі є лоджія або балкон, то вони повинні бути утепленими і заскленими. Бажано, щоб були встановлені надійні та міцні вхідні двері, на які в подальшому можна буде поставити новий замок.
- У випадку, якщо житло розташоване на першому або останньому поверсі, то необхідно також додатково оглянути горище і підвал. Це необхідно, щоб переконатися, що труби та дах не протікають, немає цвілі.
- Слід дізнатися, що власник залишить після продажу. Нерідко бувають випадки, коли виїжджаючи з квартири, колишні власники знімають міжкімнатні двері та навіть розетки. А, між тим, наявність і стан меблів та побутової техніки безпосередньо впливає на ринкову вартість квартири.
- Дізнатися вартість, оцінити квартиру. Поговорити з власником про те, чи може він скинути ціну. Також необхідно уточнити, хто і як буде оплачувати оформлення угоди. Не завжди буває краще розділити порівну всі супутні витрати. Адже податки продавця можуть бути істотно вище, ніж обов’язкові платежі покупця нерухомості.
Купівля житла на первинному ринку
Більшість наведених порад також актуальні і для вибору квартири на первинному ринку. Але є важливі нюанси про те, як оцінити квартиру в новобудові, які необхідно враховувати. Наприклад, слід вибирати надійного забудовника, а також проводити не тільки оцінювання нерухомості як такої, але і її потенціалу.
Часто буває так, що забудовник робить неякісний ремонт, використовує дешеві матеріали. При цьому внутрішнє оздоблення виконано не так, як було обумовлено в тексті договору. Щоб не робити повторний ремонт самостійно, не потрібно підписувати договір прийому квартири, якщо що-небудь не влаштовує. Щоб не виправляти помилки забудовника за свій рахунок, на етапі прийому квартири важливо провести ретельний огляд. Адже, як відомо, стан квартири безпосередньо впливає на її ринкову вартість.
При купівлі квартири в новобудові необхідно:
- Вибирати надійного девелопера. Слід дізнатися про нього якомога більше, щоб в майбутньому не було неприємних сюрпризів. Можна особисто відвідати будівельний майданчик. Якщо буде можливість, то й поспілкуватися з будівельниками.
- Можна вигідно купити квартиру як з ремонтом, так і без нього. У даній ситуації все залежить від особистих побажань покупця. У квартиру з оздобленням можна буде в’їхати відразу. Але, якщо робити ремонт самому, то можна втілити унікальні дизайнерські рішення, зробити перепланування і використовувати тільки найкращі матеріали.
- Виміряти площу житла, перевірити, чи відповідають ремонт і використані для оздоблення матеріали первинному договору.
- Перевірити герметичність вікон, плавність відкриття і закриття дверей, якість роботи замків. Не повинно бути ніяких видимих дефектів або пошкоджень.
- Вивчити якість оздоблювальних робіт, відсутність різних відколів або тріщин. Стіни, підлога і стеля повинні бути рівними. У квартирі не повинно бути конденсату або цвілі.
- Протестувати якість роботи вентиляційної системи, перевірити сантехніку, батареї та оцінити всі інші комунікації.
- Перевірити якість установки та роботи всіх вимикачів і розеток.
При покупці квартири головне не поспішати. Зважити всі плюси і мінуси кожного з варіантів. Керуючись цими простими порадами, ви без зусиль зможете оцінити і вибрати хорошу й надійну квартиру, яка стане затишним будинком.