В рамках визначення вартості основних засобів підприємств для цілей бухгалтерського обліку часто виникає необхідність в тому числі й в проведенні оцінки офісної та комп’ютерної техніки. По більшості видів подібного обладнання питань не виникає. Для нашої роботи необхідно знати лише марку та модель, яка, як правило, вказується на корпусі. А також дату введення активу в експлуатацію, тобто постановки на баланс.
Окреме місце в складі офісної комп’ютерної техніки займають системні блоки комп’ютерів. Для більшості співробітників і зокрема бухгалтерів, які зазвичай і є нашими замовниками, вміст цих «чорних ящиків» абсолютно невідомий. Адже на таких пристроях практично завжди ніяких згадок про модель комп’ютера немає. У кращому випадку буде вказана лише модель самого корпусу (металевої коробки з блоком живлення). При цьому для проведення оцінки комп’ютера нам необхідно знати всі марки і моделі комплектуючих. З яких і складається кожен системний блок.
Ситуація ускладнюється ще й тим, що в більшості компаній комп’ютери знаходяться на обслуговуванні в одній зі спеціалізованих фірм. Такий підхід дає можливість не мати в штаті системного адміністратора, що є досить зручним і вигідним варіантом. Особливо для дрібних фірм, які просто не можуть собі дозволити не тільки зарплату ще одному співробітнику, але навіть і просто організацію його робочого місця.
Як же самостійно дізнатися параметри системного блоку, щоб сформувати вихідні дані для роботи з оцінки офісної і комп’ютерної техніки? Виявляється, досить просто. І цілком можна обійтися без допомоги фахівця-комп’ютерника. Хоча, звичайно, з його допомогою цей процес можна значно спростити.
З яких комплектуючих складається системний блок комп’ютера
Тут ми розглядаємо тільки основні елементи системних блоків, які найбільше впливають на вартість комп’ютерної техніки. При цьому мова йде тільки про найпоширеніші види обладнання. До складу абсолютної більшості системних блоків входять наступні елементи, які безпосередньо впливають на його ринкову вартість:
- Системна (материнська) плата і процесор. Марка і модель материнської плати не грає великої ролі для оцінювачів. Вартість різних моделей материнських плат, які підходять під один і той же процесор не суттєво відрізняються між собою. Головне дізнатися виробника і модель центрального процесора. З виробником ситуація досить проста: або це Intel, або AMD. А от по моделях може бути значно більша кількість варіантів.
- Тип і об’єм жорстких дисків. Нам необхідно знати кількість встановлених «вінчестерів», їх тип (hdd або ssd) та обсяг кожного з них.
- Відеокарта. Вбудована у материнську плату або окрема дискретна. Якщо окрема – необхідно знати виробника і модель.
- Об’єм оперативної пам’яті. Найчастіше для офісних комп’ютерів становить 4Гб.
Як дізнатися характеристики системного блоку комп’ютера
Визначаємо модель центрального процесора та кількість встановленої оперативної пам’яті
Для того, щоб дізнатися модель центрального процесора та обсяг встановленої оперативної пам’яті, досить клікнути правою кнопкою на іконку “Мій комп’ютер” та вибрати “Властивості”. У вікні, що розкрилося, будуть вказані обидві характеристики, які нас цікавлять.
Дізнаємося параметри графічного адаптера (відеокарти)
У вікні «Система» зліва натискаємо на кнопку «Диспетчер пристроїв». Звідти необхідно переписати дані з розділів «Дискові пристрої» та «Відеоадаптери». Вас не повинно бентежити, що в найменуванні написана якась «абракадабра». Фахівець, який буде виконувати оцінку комп’ютерної та офісної техніки, легко зрозуміє, що під скороченням ts256gssd340k «ховається» SSD накопичувач Transcend SSD340K Premium 256GB 2.5″ SATA III MLC. І в подальші подробиці вдаватися немає ніякого сенсу.
Починаємо роботу!
Будь ласка, надсилайте перелік комп’ютерної та офісної техніки, яку необхідно оцінити для цілей бухгалтерського обліку, пред’явлення в суді або самого звичайного продажу співробітнику. Ми проаналізуємо цей перелік і будемо намагатись запропонувати Вам найвигідніші умови співпраці!