На першому етапі переговорів щодо проведення оцінки вартості акцій клієнта завжди цікавить три питання:
- «Скільки коштує Ваша робота?»
- «Які документи потрібні?»
- «Який термін виконання оцінки?»
Парадокс полягає у тому, що однією з особливостей проведення оцінки акцій і оцінки корпоративних прав є те, що ні на одне з цих питань не можна дати однозначної відповіді до вивчення документів. Давайте розберемося, чому так відбувається і «як боротися з цим явищем». Для розуміння ситуації спочатку необхідно сказати пару слів про те, як відбувається визначення вартості акцій. Практично вся інформація, наведена в цій статті справедлива також і для визначення вартості корпоративних прав.
Як визначається ринкова вартість акцій
Процес оцінки акцій з використанням порівняльного, дохідного та витратного підходів ми докладно описували у статті «Як визначається вартість акцій або корпоративних прав підприємства». Однак на практиці в абсолютній більшості випадків така робота зводиться до переоцінки основних засобів, всіх активів підприємства і його зобов’язань. Інформацію щодо кількості та, головне, типів активів, якими володіє фірма, оцінювачу надає баланс підприємства за останній звітний період. Наприклад, з балансу видно, що у фірми є якісь фінансові інвестиції, скажімо на 1 млн грн. Тоді ми уточнюємо, з чого вони складаються: акції або частки у статутному капіталі інших компаній, облігації, депозити в банках тощо. Або, наприклад, в балансі в рядку «біологічні активи» вказана сума 500 тисяч грн. Нам потрібно розуміти, що це таке: коні, корови, а може бути бджоли чи взагалі щось екзотичне. Також часто буває, що у емітента акцій є своя торгова марка, оцінка якої з точки зору складності виконання може розглядатися взагалі як окрема робота. Хоча, звичайно, в більшості випадків на балансі підприємства обліковуються найбільш поширені типи активів: нерухомість, автомобілі та обладнання.
Зрозуміло, що підходи до оцінки активів кожного типу різні, щось можна оцінити доволі просто і швидко, а з деякими видами майна потрібно як то кажуть повозитися. Саме тому до того, як ми побачимо баланс за останній звітний період та розшифровки його деяких рядків, ми не зможемо зрозуміти обсяг роботи з оцінки акцій, а отже також визначити її вартість та термін виконання. Іноді, звичайно, бувають випадки, коли для проведення оцінки достатньо знати лише назву емітента та розмір пакета акцій, однак це буває досить рідко і в основному стосується міноритарних пакетів.
Якщо Вам необхідно оцінити акції або корпоративні права, будь ласка, надсилайте нам на електронну пошту копію балансу за останній звітний період. Наші оцінювачі цінних паперів оперативно проаналізують його, після чого ми запросимо додатково розшифровки деяких строк цього балансу (як правило, розшифрувати потрібно 2-3 строки). Після цього ми будемо повністю розуміти складність і обсяг роботи і будемо готові зробити для Вас вигідну цінову пропозицію, а також відповісти на всі Ваші додаткові запитання.