Часто підприємці, які підбирають собі нерухомість для ведення бізнесу, опиняються перед непростим вибором: чи варто орендувати комунальне майно, або віддати перевагу приміщенням у приватній власності. Ми вже писали про те, кому вигідно орендувати нерухомість в комунальній власності Києва. У даній статті ми приділимо увагу питанню попереднього розрахунку орендної ставки. З приватною власністю таке питання не виникає, тому що розмір орендної плати відомий заздалегідь. У випадку ж з комунальним майном ситуація складніша. Орендна плата за такі приміщення – це розрахункова величина, що залежить від ряду параметрів, проте найчастіше її для орієнтира можна попередньо розрахувати самостійно. Давайте розберемося, як це зробити.
Крок 1. Оцінюємо ринкову вартість (не оренду!) приміщення в комунальній власності Києва.
Для визначення ринкової вартості нерухомості скористаємося будь-яким з відомих сайтів або дошок об’яв. При виборі фільтрів для пошуку об’єктів порівняння необхідно звернути особливу увагу на наступні поля:
- Розташування (район Києва).
- Тип приміщення.
- Загальна площа.
- Поверх.
Аналізуючи отриману вибірку об’єктів нерухомості, можна зробити висновок щодо середньої вартості одного квадратного метра подібних приміщень. Потім, перемноживши цю величину на загальну площу приміщення в комунальній власності, можна визначити його орієнтовну ринкову вартість.
Крок 2. Визначаємо відсоток орендної ставки залежно від цільового використання приміщення.
Орендна ставка для комунального майна безпосередньо залежить від виду діяльності, який планується вести в приміщенні. Відсоткові коефіцієнти річних орендних ставок від ринкової вартості нерухомості можна знайти в Положенні про оренду майна територіальної громади міста Києва – додаток 3 Методика розрахунку орендної плати… – Таблиця 2.
Цікаво, що в деяких випадках розмір річної орендної плати дорівнює 1 грн:
Крок 3. Отримуємо величину орендної плати за місяць.
Для визначення орендної плати за рік необхідно ринкову вартість приміщення (крок 1) помножити на коефіцієнт орендної ставки (крок 2). Відповідно, щоб отримати звичну всім місячну орендну плату, необхідно суму за рік розділити на 12.
Також зверніть, будь ласка, увагу! На 2019й рік Київрада встановила знижку у розмірі 30% на оренду комунальної нерухомості. Таке рішення було обумовлено бажанням депутатів наповнити орендарями вільні приміщення Києва, що роками без орендарів перебувають у занедбаному стані. І, на нашу думку, ефект від цього рішення не змусить довго чекати на себе!
Описана процедура дає можливість ще до початку процедури укладання договору оренди комунального майна хоча б приблизно визначитися, чи варто орендувати приміщення у Києва, або зупинитися на більш звичному варіанті співпраці з приватними особами. Якщо Ви прийняли рішення на користь оренди у міста, ми з задоволенням допоможемо з проведенням оцінки нерухомості для розрахунку орендної плати.