Ми готові запропонувати Вам найкраще!
ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
(044) 233-09-03,  (096) 445-02-80,  ...показати всі контакти...     info@realexpert.ua
Коли немає зв'язку, пишіть на вайбер або телеграм! Посилання у Контактах.
Меню
ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ



Особливості оформлення нерухомості у спадок

Как вступить в наследство Украина

Отримання нерухомості у спадок в Україні – процес непростий, а часто навіть і важкий. Спадкоємці стикаються з одними і тими ж проблемами, але в кожному випадку можуть виникнути і проблеми суто специфічні. Як їх обійти і скільки доведеться витратити грошей – цього більшість людей, які зіткнулися з цією темою, просто не знають. І часто потрапляють в неприємні ситуації, які вирішувати доводиться дуже довго і з великими витратами. Тому всі ці нюанси необхідно розглянути хоча б в спрощеному вигляді.

Отже, є чотири основні варіанти, з якими можуть стикатися спадкоємці, які претендують на нерухоме майно. Це варіант коли є заповіт, коли його немає, коли спадкоємець один, і коли спадкоємців декілька.

Якщо є заповіт.

Шляхів отримання квартири у спадок два: за законом або заповітом. Процес оформлення документів в цих різних випадках також буде різний. Але навіть якщо заповіт є і складено правильно, а одержувач нерухомості вказаний один, претендувати на неї все одно зможуть:

  • неповнолітні діти померлого,
  • визнані недієздатними чоловік або жінка померлого
  • і недієздатні утриманці, які були такими останній рік життя померлого.

Від особливостей документа тут мало що залежить, тому що діти і недієздатні утриманці з житлоплощі виселені бути не можуть. Власне, і заповіт може не мати сили, якщо у останніх немає іншої житлоплощі.

Один спадкоємець.

У тому випадку, якщо спадкоємець один, заповіт, швидше за все, буде на руках саме у нього. Або ж він буде знати, де документ зберігається, і в будь-який момент може отримати доступ до нього. Якщо інформації про заповіт немає, можна перевірити його наявність на офіційному сайті Мін’юсту. У разі якщо заповіт є, родичу померлого громадянина, щоб отримати спадщину за заповітом, потрібно звернутися безпосередньо до нотаріуса.

Але тут є нюанс. В цьому випадку не треба шукати саме того нотаріуса, який завіряв заповіт, звернутися можна до будь-якого фахівця за адресою одержуваної в спадщину нерухомості, але строго в межах шести місяців з моменту (дати) смерті заповідача. Точно також самостійно ви можете вибрати оціночну компанію, якщо нотаріус від Вас зажадає оцінку нерухомості в ході оформлення спадщини.

Двоє і більше спадкоємців.

Спадкодавець може скласти заповіт щодо необмеженого числа осіб. При цьому родинні узи значення не мають. У заповіті можна згадати навіть сусіда, взагалі практично будь-яку особу, навіть громадянина іншої держави. Щоб вступити в права спадкування, до нотаріуса повинні звернутися всі претенденти на квартиру. Якщо хтось про свої права не заявив, нотаріус та інші спадкоємці повинні його розшукати. Якщо зробити цього не вдалося протягом шести місяців, можна вступати в права спадщини, не враховуючи права незнайденого спадкоємця.

Кілька спадкоємців

Але якщо ще один одержувач з’явиться протягом наступних шести місяців, він може звернутися до суду, і повернути собі вже втрачене право спадкування. Якщо він з’явиться в більш пізній термін, то права собі він не зможе повернути навіть по суду, хоча можуть бути винятки. Про такі винятки завжди обізнані фахівці-юристи, які спеціалізуються на вирішенні подібний проблем із спадкуванням майна.

Оформлення документів на квартиру.

Якщо спадкоємець оселиться в квартирі покійного і буде справно оплачувати «комуналку», процес спадкування за законом буде вважатися виконаним. Однак якщо з’являться інші спадкоємці, то можуть бути проблеми. Та й оформити нерухомість у власність буде проблематично, тому походу до нотаріуса не уникнути. У найпершу чергу слід скласти офіційну заяву про готовність негайно прийняти спадщину, а, значить, і можливі борги, які можуть бути з ним пов’язані. Це можуть бути борги за послуги ЖКГ або, наприклад, іпотека. Не можна погодитися на отримання квартири, але відмовитися виплачувати іпотеку, якщо вона є. В іншому випадку банк може відібрати успадковану житлоплощу за законом без всяких зайвих формальностей. Чи не переходять у спадок заборгованості по аліментах і борги за пошкодження померлим чужого майна, так як ці зобов’язання закріплені за певною особою.

Список основних документів, які необхідні для оформлення успадкованої нерухомості, виглядає наступним чином:

  1. паспорт;
  2. документ, який може підтвердити смерть заповідача (найчастіше, це свідоцтво про смерть);
  3. нотаріально завірений заповіт;
  4. довідка про кількість зареєстрованих в квартирі осіб;
  5. технічний паспорт БТІ (іноді можна обійтися без нього).
  6. У деяких випадках нотаріус може зажадати також експертну оцінку майна, права на яке переоформляються.

Статті витрат.

Робота нотаріуса і державне мито – ось два основних пункти витрат. Але заплатити їх доведеться не один раз. Наприклад, на етапі подачі заяви потрібно оплатити технічне проведення операції з відкриття справи про отримання спадщини.

Далі потрібно заплатити держмито за отримання квартири. Його розмір залежить від оцінки вартості нерухомості та ступеня споріднення спадкоємців, які претендують на житлоплощу. Так, найближчі родичі – діти, подружжя, батьки, а так само брати і сестри – заплатять менше. Сума держмита для інших спадкоємців може бути суттєвою, особливо якщо у спадок вступає громадянин іншої держави.

Якщо в спадщину вступають родичі не першого або другого ступеня споріднення, нотаріус також зажадає у вас оцінку квартири для оформлення спадщини.

Якщо заповіту немає.

У цьому випадку спадкоємці отримують нерухомість за законом практично автоматично. Цей шлях отримання квартир найбільш поширений, але разом з тим і проблематичний. Проблеми загострюються особливо в тому випадку, якщо між спадкоємцями існують натягнуті відносини. Однак є і правило – нерухомість та інше майно померлого ділиться між усіма спадкоємцями порівну і в порядку черги за ступенем спорідненості. Так, в першу чергу на майно померлого можуть розраховувати його діти, чоловік або дружина, і батьки.

Для вступу в права спадкування потрібно звернутися до нотаріуса не пізніше, ніж через 6 місяців після смерті родича, який залишив нерухоме майно, точна дата має значення, причому дуже велике. Якщо хтось запізниться, то майно буде оцінено та поділено порівну між тими, хто подав заяву вчасно.

Список документів.

Список документів для отримання спадщини за законом ширше, ніж за заповітом. У нього входять:

  • паспорт громадянина;
  • свідоцтво про смерть заповідача;
  • подружжю – свідоцтво про реєстрацію шлюбу;
  • дітям і батькам – свідоцтво про народження.

Статті витрат.

Вартість роботи нотаріуса з технічного оформлення документів в нотаріальних конторах різна. Її потрібно уточнювати у конкретного нотаріуса, якого ви вибрали для відкриття спадкової справи. Держмито залежить від ступеня споріднення претендентів з померлим.

ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ