Одним з ключових факторів, що впливають на вартість при оцінці приміщень, є поверховість. Залежно від того, на якому поверсі розташована нерухомість, її ціна змінюється. При цьому для квартир розташування на першому поверсі – це скоріше мінус, ніж плюс. А для нежитлових приміщень, навпаки. Таке розташування – це завжди перевага, особливо при наявності окремого входу.
Як правило, об’єкти нерухомості, розташовані під першими поверхами, цінуються найменше. Наприклад, вартість одного квадратного метра підвалу в центрі Києва може в рази відрізнятися від ціни торгового приміщення, розташованого безпосередньо над ним.
Враховуючи, що підвальні приміщення є досить поширеними об’єктами, особливо при проведенні оцінки комунального майна Києва для оренди, ми вирішили присвятити питанню поверховості окрему статтю.
Надземні та підземні поверхи
Перед тим, як говорити про поверховість приміщень, логічно визначитися з основним суміжним поняттям. «Планувальна позначка землі» – це рівень землі на межі вимощення. Далі тексту ми будемо називати її «ППЗ».
Приміщення над землею. Чим відрізняється горище від мансарди?
Надземними називають поверхи, у яких відмітка підлоги знаходиться вище рівня землі. Самий нижній з надземних називається першим. Як вже вказувалося, приміщення перших поверхів зазвичай цінуються вище за все і, відповідно, мають найвищу вартість. Існує також поняття “основного поверху” – тобто такого, на який є легкий звичайний доступ з прибудинкової території.
Нерідкими є також випадки розміщення нежитлових приміщень навпаки, на самих верхніх поверхах будівель. В тому числі і на останніх поверхах багатоквартирних житлових будинків. З такими об’єктами часто виникає плутанина, через відмінності в поняттях «мансарда» і «горище».
Горище – це просто простір між поверхнею даху з внутрішньої сторони, зовнішніми стінами та міжповерховим перекриттям. Мансарда – практично повноцінний поверх в цьому просторі, фасадом якого виступає похила частина даху.
Підвальні приміщення та цокольні поверхи
Тепер про так звані підвали. Існує три типи приміщень нижче першого поверху, визначених у ДБН: підвальні, підземні та цокольні. Давайте розберемося докладніше.
При оцінці приміщень найдорожчими з трьох зазначених видів розміщення є цоколі. Їх часто називають “напівпідвалами”, хоча офіційно такого терміна не існує. Нерухомістю на цокольних поверхах називають такі об’єкти, у яких рівень підлоги нижче ППЗ (рівень землі на межі вимощення) не більше, ніж на половину висоти.
Якщо ж підлога об’єкта нижче рівня землі більш, ніж наполовину висоти, – перед нами типовий підвал. Нерідко зустрічаються приміщення, які заглиблені в землю на всю свою висоту. В цьому випадку такі поверхи називають вже не підвальними, а підземними.