Одне з найбільш суперечливих питань, що виникає у ході продажу та житлової нерухомості, полягає в тому, чи є сенс робити передпродажний ремонт або продавати квартиру «як є». Адже той факт, що ремонт впливає на ринкову оцінку вартості квартири, сумнівів не викликає ні в кого. От який розмір цього впливу, та, зрештою, чи варта шкурка вичинки? Очевидно, що думки з цього приводу продавця, покупця, незалежного оцінювача квартир або, скажімо, страхової компанії розходяться. Давайте будемо розбиратися.
Якщо продавець зробив передпродажний ремонт, сума витрат на нього йому добре відома. І, навіть якщо роботи проводились декілька років тому, власник все одно більш-менш точно знає їх ціну на сьогодні. Більшість людей при продажу житла до його середньої вартості (по району Києва) додають фактичну суму витрат на проведені поліпшення внутрішнього оздоблення приміщень.
Незалежні оцінювачі та професійні ріелтори єдині в думці про те, що повністю окупити витрати на ремонт квартири при її продажу неможливо, оскільки вплив даного фактора на ринкову вартість не є визначальним. Така ситуація особливо характерна при визначенні вартості нерухомості Києва та інших великих міст, де вартість квадратних метрів нерухомості значно вище витрат на обробку приміщень.
Оскільки для багатьох людей житло є найдорожчим матеріальним майном у житті, їх відчуття ціни на свою нерухомість часто буває завищеним. Вони пам’ятають, як шукали, обирали та купували найкращі на їх погляд плитку і шпалери, все робили «з душею» і «як для себе», витратили купу сил, тому і розраховують, що житло коштує дорожче, ніж в інших, і є чи не «найексклюзивнішою» пропозицією на ринку.
Такий підхід до справи зазвичай веде до розчарування продавця і втрати часу, сил і нервів. Адже, як то кажуть, на смак і колір товаришів немає, і те, що подобається попереднім господарям квартири, зовсім не обов’язково прийде до смаку новим власникам. А це значить, що вони все одно будуть робити оздоблювальні роботи «під себе», тож навіщо платити за те, що доведеться ламати?
Обираючи та оцінюючи нерухомість у Києві, покупці перш за все звертають увагу на сам будинок, під’їзд, район, вид з вікон тощо. Звичайно, що всі дивляться і на стан квартири. Але покупцям не важливо, скільки коштують шпалери або кахель, дизайнерські вони чи ні, скільки десятків тисяч було витрачено на кухонні меблі. Важливо, щоб квартира була чиста і доглянута. В корені неправильна позиція власників – до вартості квадратних метрів квартири додавати суму витрат на ремонт. Практика показала, що витрати на ремонт не окупаються при продажу. Тому визначаючи розмір впливу ремонту квартири в Києві на її вартість, власникам потрібно розуміти, що ремонт вони робили для себе, для свого задоволення і комфорту, але ніяк не для того, щоб отримати більше грошей при продажі нерухомості.