В останні роки значно почастішали випадки шахрайства, пов’язані з діяльністю ріелторів. У тексті даної статті зібрали для вас максимально детальну інформацію про те, як ріелтори обманюють в процесі купівлі/продажу або оренди нерухомості. Крім цього розповімо про чорних ріелторів і рейдерів, які є вкрай небезпечними злочинцями, готовими на все, щоб заволодіти квартирою.
Багато людей ніколи в житті не зв’язувалися зі сферою нерухомості, тому вкрай важливо вивчити всі схеми і способи обману, до яких вдаються ріелтори.
Звичайно, не потрібно думати, що всі, хто працює в сфері нерухомості, прагнуть обдурити людей і нажитися на цьому. Не варто боятися звертатися за допомогою до посередників. Але завжди потрібно бути напоготові, щоб не дати себе обдурити.
Чорні ріелтори
Це вкрай небезпечні люди, які займаються відвертим шахрайством. Основна діяльність чорних ріелторів полягає у продажу нерухомості, яку вони отримали незаконно. Такі люди зазвичай обманним шляхом входять у довіру до власників квартир, а потім пропонують оформити довіреність на продаж квартири. Природно, робити цього не можна ні в якому разі, інакше господар квартири втратить не тільки житло, але і не отримає гроші.
Але такі ріелтори дійсно небезпечні, адже вони можуть спробувати насильницьким шляхом змусити власника житла підписати всі документи або навіть вбити його. Здається, що такі події давно залишилися в лихих 90-х, але на жаль і в наші дні подібне трапляється.
Досить часто чорні ріелтори «працюють» разом з бандитами та професійними юристами. При цьому довести провину злочинців вкрай складно, адже їх практично завжди покривають поліцейські та судді. Саме тому слід вкрай відповідально і уважно ставитися до вибору посередника для продажу квартири. А довіряти слід тільки солідним компаніям, які мають хорошу репутацію і ведуть легальну діяльність, підтверджену відповідними документами і відгуками клієнтів.
Квартирні рейдери
Діяльність цієї категорії шахраїв безпосередньо не пов’язана з криміналом, проте все ж несе серйозну небезпеку для власників нерухомості. Рейдери діють за досить простою схемою. Вони викуповують частину квартири, після чого намагаються всіляко впливати на інших мешканців. Рейдери можуть застосовувати методи психологічного тиску або навіть фізичне насильство, проте на життя людей не зазіхають.
Наприклад, в результаті розлучення майно подружжя ділиться в рамках судового розгляду. Після цього один з власників квартири оцінює і продає свою частину. Її викуповують шахраї, а потім намагаються вижити з квартири другого власника.
За законом тепер частина квартири належить ріелтору-рейдеру, який має повне право їй розпоряджатися. У квартиру заселяються маргінальні особистості, які не дають життя другому власнику. Після декількох місяців такого життя людина готова на все, аби позбавити себе від цього кошмару. І продає свою частку за вкрай низькою вартістю, чого тільки й чекають шахраї.
У разі, якщо власник не хоче прощатись зі своєю квартирою, то рейдери можуть застосовувати і більш жорсткі методи. При цьому поліція не може втрутитися і допомогти, адже за законом рейдеру належить половина власності.
Після того, як людина не витримує такого життя, вона погоджується продати свою частину квартири. Її купує рейдер, який надалі продасть всю квартиру за вищою ринковою ціною.
Шахраї, а не ріелтори
Необхідно розуміти, що не всі ріелтори є чесними людьми. Деякі з них просто прагнуть обдурити невдалого клієнта і нажитися на цьому. Однією з найнебезпечніших схем є отримання прав на квартиру обманним шляхом.
Шахраї користуються тим, що не всі люди добре розбираються в юридичних питаннях, тому підробляють документи, хитрістю змушуючи власників нерухомості підписувати їх. Такі ріелтори намагаються увійти в довіру до людини, а після цього заволодіти квартирою.
Довірливі люди вірять в те, що посередник просто намагається допомогти продати квартиру. Тому іноді навіть, не дивлячись, підписують документи. Проте, слід завжди уважно читати те, що ви підписуєте. Ще краще буде звернутися до юриста зі сторони, щоб він перевірив всі папери. Це найбільш надійний спосіб, який дозволить зберегти свою квартиру і не залишитися без грошей.
Давайте розглянемо найпоширеніші способи і методи, до яких вдаються шахраї, щоб заволодіти чужою квартирою.
Продаж квартири без власника
Величезна кількість квартир було продано обманним шляхом, коли їх господарі були відсутні. Особливий інтерес для шахраїв представляють квартири, які стоять без нагляду тривалий час. Наприклад, якщо власник поїхав у тривале відрядження, влітку живе на дачі або тимчасово працює в іншій країні.
Злочинці шукають квартири, які тривалий час пустують. Після цього всі документи на квартиру підробляють і продають її якомога швидше. Речі колишнього власника просто викидають або продають разом з квартирою. Завдяки злагодженій роботі злочинного угруповання, всі документи швидко оформляють через підставного юриста і передають ключі від квартири новим власникам, які нічого і не підозрюють.
Коли власник житла повернеться, то зрозуміє, що в квартирі живуть вже інші люди. Проблема в тому, що у них є всі необхідні довідки та документи, тому вигнати їх просто так не вийде. Надалі починається тривалий судовий розгляд. Знайти зловмисників практично нереально, адже вони вже давно зникли.
Основний договір під виглядом попереднього
Якщо людина не розбирається в юридичних тонкощах і не знайома з особливостями оформлення документів при купівлі/продажу нерухомості, то вона не зможе відрізнити основний договір від попереднього. Це означає, що недобросовісний посередник може підсунути людям не той документ, щоб спробувати заволодіти їхнім житлом.
Схема працює досить просто. Власник квартири хоче її продати, але не розбирається в юридичних нюансах. Тому знаходить посередника, який обіцяє залагодити всі питання і підготувати документацію до угоди. Шахрай нібито знаходить людей, які хочуть купити квартиру і готові внести аванс, потрібно тільки підписати документи. Замість попереднього договору купівлі-продажу власнику дають на підписання основний договір. Людина неуважно його читає, не розуміє всю суть і підписує. Так, не вникнувши в нюанси, людина передає право володіння нерухомістю іншому тільки за суму авансу.
Обман і маніпуляції
Нерідко посередники використовують досить брудні методи, проте з точки зору закону до них причепитися неможливо. Ріелтор втирається в довіру до клієнтів, які хочуть купити квартиру. Посередник виглядає як інтелігентна і культурна людина, поводиться максимально ввічливо і ввічливо.
Але це тільки прикриття, адже основною метою такого посередника є обман, маніпуляція і злодійство грошей. Після того, як клієнти починають вірити ріелтору, останній знаходить для них підходящий варіант за низькою вартістю. Але є одна умова – потрібно передати всю суму ще до підписання документів.
Природно, таким посередникам не варто вірити, адже у клієнта просто вкрадуть всі гроші. А пред’явити претензії не вийде, оскільки нотаріально передача грошей не була завірена.
Отримання генеральної довіреності
Нерідко посередники просять власників квартир оформити генеральну довіреність. Так всі питання будуть вирішені максимально швидко, а людям не доведеться їздити по всіх інстанціях і збирати всі довідки для укладення угоди. Особливо часто такий варіант пропонують тим власникам квартир, які проживають в іншому місті або країні.
Ні в якому разі не можна робити генеральну довіреність на посередника, під яким би приводом він цього не просив. Це гарантований спосіб позбутися не тільки нерухомості, але фінансових коштів.
Квартира під заставу
Бувають ситуації, коли терміново потрібні гроші. Якщо ви вирішили закласти квартиру, то варто бути вкрай обачним. Особливо в процесі підписання документів. Подібні послуги надають як деякі ріелтори, так і фінансові організації. Не варто звертатися в сумнівні компанії, навіть якщо вони пропонують вигідні умови.
Якщо клієнт недосвідчений і не розбирається в юридичних тонкощах, то йому замість документів про позику можуть підсунути договір про передачу прав на квартиру. Після цього людина перестає бути власником квартири, яка переходить у власність шахраїв. Повернути її звичайно теоретично можливо, але на практиці будуть потрібні довгі розгляди в суді.
Продаж від імені загиблих людей
Нерідко шахраї роблять підроблені документи і займаються продажем нерухомості від імені людей, які недавно померли. Це аморально, низько і брудно, проте зловмисники використовують всі методи.
Реалізуючи дану схему, ріелтори і юристи діють разом. Щоб провернути такий обман, необхідно заднім числом підробити генеральну довіреність або заповіт. Після цього можна спокійно продавати квартиру новим власникам.
Щоб не стати жертвою шахраїв, слід вкрай уважно вивчати всі документи, перевіряти їх у нотаріуса, який не пов’язаний з посередником.
Підроблена довіреність
Фальшиві генеральні довіреності на нерухомість – це один з найпопулярніших способів обману покупців. Підробити такий документ не так вже й складно, особливо, якщо зловмисники працюють спільно з нотаріусом.
Якщо зробити кілька фальшивих довідок, то можна спокійно продавати квартиру, отримуючи величезний прибуток. Саме тому професійні юристи не радять зв’язуватися з купівлею-продажем нерухомості, якщо угода відбувається за дорученням.
Як не стати жертвою ріелторів-шахраїв
Щоб максимально убезпечити себе, свою квартиру і гроші, під час взаємодії з посередниками слід бути вкрай обачним. Уважно вивчайте всі документи, а перед тим як щось підписати, краще проконсультуватися з компетентним нотаріусом або звернутися в юридичну компанію.
Необхідно розуміти, що більшість шахраїв сподіваються на вашу довірливість і незнання юридичних питань. Щоб не допустити обману з боку ріелтора, слід найняти грамотного юриста, який буде супроводжувати угоду, вивчати і перевіряти всі документи, а також оцінювати потенційні ризики. Досвідчений юрист допоможе не тільки укласти угоду, але і захистить від обманів, маніпуляцій і психологічного тиску.
Вартість послуг юриста набагато нижча за послуги ріелторів. І звичайно ж, набагато менша, ніж вартість квартири, яку можна втратити, якщо підписати не той документ. Співпрацюючи з юристом в процесі купівлі-продажу квартири, людина надійно захищена від будь-яких проблем.
Звертаємо Вашу увагу і на інші наші статті про нечистих на руку ріелторів, які обманюють довірливих клієнтів при купівлі-продажу та оренді нерухомості.