Ми готові запропонувати Вам найкраще!
ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
(044) 233-09-03,  (096) 445-02-80,  ...показати всі контакти...     info@realexpert.ua
Коли немає зв'язку, пишіть на вайбер або телеграм! Посилання у Контактах.
Меню
ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ



Вас може зацікавити:

Як оцінити і розділити майно і борги при розлученні

Раздел имущества

Завершення сімейного життя, використовуючи процедуру розлучення, нерідко призводить не тільки до певних душевних травм, але і до істотних фінансових втрат. Слід розповісти про те, як же здійснюються за законом процеси поділу майна, фінансових активів і боргів при розлученні.

Досить рідко подружжя при укладанні шлюбу підписує спеціальний договір, в якому описуються всі необхідні умови. Крім цього, при розлученні досить часто колишнє подружжя не може полюбовно домовитися про розподіл майна. У подібних випадках не обійтися без проведення незалежної оцінки, на підставі якої зазвичай подається позов до судових інстанцій. Де і буде розглядатися питання про розподіл спільно нажитої власності.

У судових інстанціях подібні справи розглядаються в суто індивідуальному порядку, оскільки необхідно врахувати багато важливих факторів. І рішення можуть бути непрогнозованими.

Процедуру по розділу майна слід здійснити не пізніше, ніж через 3 роки після отримання свідоцтва про розірвання шлюбу. Якщо пізніше подати свою заяву, то суд може її відхилити через закінчення терміну позовної давності. Крім того, якщо затягнути процес поділу майна, можна зіткнутися з певними труднощами у визначенні ринкової вартості заднім числом в ході так званої ретроспективної оцінки.

Згідно чинного законодавства все майно, яке подружжя змогло нажити, перебуваючи в шлюбі, є їх спільним. І, отже, при розлученні ділиться порівну. Якщо, наприклад, один з подружжя при розлученні забрав собі авто, а друга – кішку, і протягом 3-х років у них не виникло будь-яких заперечень, то після закінчення цього терміну поміняти такий стан речей не вийде.

Що розуміти під спільним майном?

Зазвичай всі грошові кошти, які обоє отримали в шлюбі, будуть визнані загальним доходом в сім’ї:

  • заробітна плата, премія та інші подібні фінансові виплати, які пов’язані з роботою;
  • дохід від роботи підприємця;
  • гонорар та інший дохід від інтелектуальної роботи;
  • пенсія, допомога, компенсація та інші соцвиплати, виключаючи виплати, що мають цільовий характер.

Все те, що подружжям придбано за рахунок цих доходів або вкладення за рахунок цих коштів, теж вважаються спільним майном, яке підлягає оцінці для пред’явлення в суді:

Цікаво, що при проведенні звичайної оцінки для оподаткування у нотаріуса ціни рухомого майна в розрахунок не беруться. А ось при проведенні оцінки для поділу майна подружжя, ринкова вартість меблів і побутової техніки враховується. На це майно оцінювач складає окремий документ.

Важливо знати, що не має значення при цьому, на кого записано таке майно або ким з подружжя були внесені фінансові кошти.

Що розуміється під особистим майном?

Перелік того, що не відносять до спільного майна, досить великий. Наприклад, до такого виду особистої власності відносять:

Майно, придбане до шлюбу.

У разі, якщо у одного з подружжя до шлюбу була квартира, авто, фінансові активи, елітні речі, то їх при розлученні не ділять і не вважають предметом спільної власності. При цьому може виникати реальна необхідність в документах, які підтверджують право власності на такі активи до укладення шлюбу.

У разі, якщо особиста власність була змінена або вдосконалена з використанням загальних сімейних фінансів та її вартість солідно зросла, то при процедурі розлучення судом може бути прийнято рішення про те, що таке майно визнано спільним.

Ще приклад. Була подарована або куплена квартира до весілля, а потім спільно з чоловіком були в ній здійснені ремонтні процедури, проведено комплекс робіт з поліпшення внутрішнього оздоблення приміщень. У таких випадках судом може бути видано рішення про визнання такої нерухомості спільною власністю. За результатами проведення оцінки квартири і буде визначено, яку частку треба буде виділити кожному з подружжя. Таким же чином може поступити суд, якщо відбувся капітальний ремонт машини. Важливо, що фізичний стан житлового будинку або квартири в обов’язковому порядку враховується при їх оцінці.

Презенти і спадок.

У ситуації, якщо до шлюбу один з подружжя отримав в дар або спадщину нерухомість, авто або грошовий внесок в банківській структурі, то їх при процедурі розлучення не потрібно буде ділити. Треба буде тільки мати підтверджуючу документацію, таку як договір дарування або подібний вид правовстановлюючого документа. В окремих випадках можуть допомогти покази свідків.

Якщо ж з подібним майном були проведені операції з його удосконалення або зміни при використанні загальних фінансів або коштів другого з подружжя, то його доведеться ділити.

Виплати цільового характеру.

Різні виплати, що мають адресний характер, при процедурі розлучення не діляться. Наприклад, виплати по інвалідності будуть визнані особистими коштами того, хто їх отримував. І їх ділити не потрібно.

Особисті речі.

Особисті речі при розлученні

Плойки, одяг, взуття та багато іншого визнаються особистими предметами. А ось дорогоцінні вироби і елітні вироби вважають спільним майном. Недорогу біжутерію залишать дружині. А ось вироби з золота інших дорогоцінних металів, придбані в шлюбі, необхідно ділити порівну або виплачувати половину їх ринкової вартості.

Під елітними предметами або розкішними виробами суд може розуміти абсолютно різні речі. У суді уважно розглядаються і враховуються конкретні обставини, і тільки після цього їм приймається те чи інше остаточне рішення.

У ситуації, якщо елітний виріб було подаровано до шлюбу, то його вважають предметом особистої власності. При цьому необхідно буде навести відповідні докази, такі як показання свідків або договір дарування. А ось послуги незалежного оцінювача в даному випадку не знадобляться.

Об’єкти інтелектуальної власності.

У разі винаходу корисної моделі, написання книги, твори пісні або створення кінофільму вся ця продукція визнається особистою інтелектуальною власністю. Інша сторона не зможе висловлювати на нього своє право власності при процедурі розлучення.

Однак, гонорари і авторська винагорода, які виплачувалися в шлюбі, будуть вважатися загальними доходами, і їх треба розділяти. А ось відрахування, що приходять після оформлення процедури розлучення, будуть власністю виключно автора.

Фінансові кошти та речі дітей.

Одяг, взуття, книги, шкільні вироби та інші предмети дітей не поділяються при процедурі розлучення. Їх передадуть тому з колишнього подружжя, хто фактично житиме з дітьми. Фінансові вклади на дітей також не поділяються. Вважають, що вони є власністю дітей.

Придбання подружжя при роздільному житті.

Бувають ситуації, коли подружжя ще не розлучилися, але за фактом не живуть разом. І у них немає спільного господарювання. Якщо в цей час хтось із подружжя купив будь-які цінні речі, то в суді їх можуть визнати предметом особистої власності. Відповідно не буде і виникати необхідність проводити оцінку такого майна.

Чи розділяють фінансові активи?

Якщо чоловік у шлюбі відкриває той чи інший вид рахунку в банку, то після розірвання шлюбу кошти визнаються спільною власністю. За винятком ситуацій, коли для вкладу використовувалися подаровані або отримані у спадок гроші.

У разі, якщо внесок відкритий раніше укладення шлюбу, то будуть розділятися тільки ті кошти, які були отримані під час сімейного життя.

Чи у всіх випадках майно ділять порівну?

Як правило, дуже часто. При цьому не грає ролі пайова участь подружжя у формуванні доходів сімейного бюджету. Навіть якщо хтось із подружжя не працював з поважної причини. Хоча, в разі, якщо хтось із подружжя не працював без будь-якої поважної причини, то майно може бути розділене і не в рівних частках.

За допомогою суду є можливість отримати компенсацію, якщо один з подружжя регулярно витрачав спільні кошти на шкоду загальним інтересам. Наприклад, грав в азартні ігри.

Крім цього, трапляються ситуації, коли хтось із подружжя підписував договори без згоди іншого. Наприклад, вкладав спільні гроші в банк, а той збанкрутував. У подібних випадках судом іноді приймається рішення про визнання угоди недійсною або враховуються інтереси постраждалої сторони при розділі власності.

Судом також можуть бути прийняті до уваги також інтереси дітей до 18-ти років. І він може виділяти більшу частину власності тому, хто буде займатися їх вихованням.

Також частини майна при розлученні можуть бути не однаковими, якщо було підписано шлюбну угоду, де вказані були особливі умови. Але в більшості випадків суд відштовхується від результатів проведення експертної оцінки.

Боргові зобов’язання також ділять порівну?

Не у всіх випадках. Якщо подружжя було спільними позичальниками в одному кредиті, то це їх загальні боргові зобов’язання. А ось ті кредити, які були взяті кимось одним, можуть бути визнаними особистими боргами. Але тут все залежить від конкретних обставин. Зокрема від того, на що був витрачений даний кредит.

Спільні боргові зобов’язання розподіляють між колишнім подружжям так само, як у випадку поділу спільного майна. Наприклад, зобов’язання по іпотечному кредиту на будинок поділяються пропорційно площі, яка в результаті переходить одній і другій сторонам.

Особисті борги кожен з подружжя виплачує самостійно. При цьому у кредиторів, колекторів або навіть судових виконавців немає підстав на вимоги виплат від чоловіка подібного боржника, як в шлюбі, так і після нього.

Проте, трапляються ситуації, коли кредит оформлений на одного з подружжя, а грошові кошти витрачені спільно. Такі борги можуть бути визнані загальними в ході судового засідання, якщо будуть надані відповідні докази.

ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ
Вас може зацікавити: