Чітко сформульованої вимоги про те, що оцінювач повинен виїжджати на об’єкт оцінки для його огляду, в нормативних документах немає. Однак в практиці, особливо коли мова йде про проведення оцінки для пред’явлення в суді, фахівець в обов’язковому порядку виїжджає на об’єкт, фотографує його. І надалі ці фотографії підшиваються до звіту про оцінку. Щоб у сторони, яка приймає рішення на підставі цього документа, було найбільш повне розуміння того, що з себе представляє оцінюваний об’єкт, в якому фізичному стані перебуває, які його основні характеристики тощо.
Проте, в нашій країні склалася практика, при якій в ході проведення оцінки квартир для продажу (для нотаріуса), коли немає ніяких суперечок між сторонами, а сама оцінка нерухомості носить лише формальний характер для розрахунку податків і обов’язкових платежів, оцінювач не виїжджає на об’єкт. Та робить всі розрахунки лише за документами. Звичайно, що не зовсім правильно, тому що не виїжджаючи на об’єкт, не можна врахувати всі його характеристики. Зокрема, стан внутрішнього оздоблення приміщення. Але, тим не менш, це так. При виконанні експертної оцінки для цілей оподаткування мало хто з оцінювачів виїжджає на місце. У кращому випадку просять замовника надіслати зроблені ним самим фото майна, які і додаються в подальшому до звіту. Така ж сама ситуація з оцінкою для продажу будинків та земельних ділянок.
Що ж говорить законодавство?
Як відомо, загальні положення, норми та вимоги до виконання незалежної експертної оцінки майна наводяться у Національному стандарті N 1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 р. № 1440.
Зокрема, в розділі «Загальні вимоги до проведення незалежної оцінки майна» в пункті 50 написано: «Проведенню незалежної оцінки майна передує підготовчий етап, на якому здійснюється ознайомлення з об’єктом оцінки.» Очевидно, що під словом «ознайомлення» законодавець мав на увазі огляд об’єкта, якщо мова йде про нерухоме майно.
Не дивлячись на те, що в нормативних документах не зустрічається вимог до фотографування об’єктів оцінки, на практиці відсутність в додатках фотографій може бути причиною отримання негативної рецензії на роботу оцінювача. А перевіряючі органи можуть на цій підставі визнати звіт неякісним. І таким, на висновки про вартість якого не можна спиратися при прийнятті рішень.
Окреме місце з точки зору вимог щодо обов’язкового оглядку майна посідають роботи з визначення ринкової вартості автомобілів.
Адже Методика товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів чітко встановлює вимоги щодо необхідності огляду транспорту.
Звичайно, в оціночній практиці бувають ситуації, коли організувати огляд об’єкта неможливо. Наприклад, при проведенні незалежної оцінки нерухомості в ході шлюборозлучного процесу і поділу майна, часто друга сторона не надає доступ оцінювачу в квартиру або будинок. Такі ситуації не рідкість. Але, звісно, існують механізми та алгоритми дій для подібних випадків. Однак, як то кажуть, це вже тема для окремої статті.
Читайте також нашу статтю, присвячену необхідності та особливостям проведення огляду оцінювачами земельних ділянок при визначенні їхньої вартості.