Ми готові запропонувати Вам найкраще!
ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
RUS   UA
 
 

 


Яка різниця між оцінкою для продажу та оцінкою для дарування квартири

Оцінка для дарування або продажу
Оцінка для дарування або продажу

Невелика історична довідка

Більшість учасників ринку нерухомості пам’ятають, що в 2013му рокі уряд Азарова запустив масштабну корупційну схему під назвою «податкова оцінка». Афера полягала у тому, щоб результати проведення незалежної оцінки оціночні компанії вносили у спеціально створену для цієї мети базу даних. Під лозунгами боротьби з оцінювачами, які не якісно виконують свою професійну діяльність, була схована звичайна монополізація ринку. Доступ до бази даних мали тільки «свої» фірми, яких було всього 12 на всю Україну. Ціни на оцінки квартир в Києві на той час складали в середньому від 1200 до 2000 грн замість звичних 300-350 грн, а на оцінку житлових будинків могли досягати й десятків тисяч гривень. (!) Зараз це може здаватись фантастикою, але було саме так: або плати таку ціну, або не будеш мати можливість продати майно. Ціна послуги з оцінки нерухомості формувалась в залежності від приблизної вартості цієї нерухомості, орієнтуючись на яку автори схеми робили висновок про те, скільки можливо отримати за оцінку з замовника: дорожче майно, – дорожче оцінка.

Для реалізації цієї афери окрім бази даних була зроблена також так звана «Програма», яка і проводила оцінку вартості нерухомості. При цьому в результаті роботи вона надавала зависокі значення, які не можливо було вважати ринкової вартістю. Такий підхід надавав аферистам по-перше можливість обґрунтувати доцільність існування схеми додатковим наповненням державного бюджету, а по-друге – наповнення власних кишень хабарами лише за відображення у звітах про оцінку реальної (не завищеної) ринкової вартості майна. А для того, аби отриманий завищений результат було не можли оскаржити (мотивуючи тим, що на ринку немає таких цін) замість ринкової була запроваджений такий вид вартості як “оціночна вартість”.

Особливості оформлення оцінки для продажу та дарування нерухомості

Чому ми згадали про цю корупційну схему, якщо вона вже давно знищена? Справа в тому, що після її існування залишились деякі атавізми у вигляді реєстрації звітів у базі даних (доступ до якої тепер надали всім охочим проводити оцінку для цілей оподаткування) та “оціночної вартості”. У таблиці нижче наведено різницю у особливостях оформлення звітів про експертну оцінку.

Пред’явлення у судіДарування найближчому родичуПродаж або дарування НЕ найближчому родичу
Реєстрація у базі даних ФДМУнідізнатись у Вашого нотаріусатак
Вид вартості ринкова дізнатись у Вашого нотаріусаоціночна
Формулювання мети оцінки“для пред’явлення у суді”“для оформлення договору дарування” або “для цілей оподаткування”“для цілей оподаткування”

Зверніть увагу, що законодавчо чітко не врегульовано, як правильно потрібно оформлювати оцінку нерухомості для дарування найближчому родичу. Деякі нотаріуси вважають, що потрібно визначати оціночну вартість та проводити реєстрацію звіту у базі даних ФДМУ, інші – що вартість мусить бути ринковою, а реєстрація, відповідно, не потрібна. З метою економії Вашого часу, радимо до замовлення проведення оцінки нерухомого майна для дарування найближчому родичу уточнити в того нотаріуса, якого Ви обрали для посвідчення договору, як саме оформлювати звіт. Аби не вносити зайву плутанини, Ви можете запитати в нотаріуса “Чи потрібно реєструвати оцінку у базі даних?” Відповідь на це питання надає повне розуміння, як оформлювати звіт про оцінку у даному конкретному випадку.