У даній статті розглянемо основні переваги і недоліки квартир-сталінок. А також їх відмінності від іншого житла, яке представлено на ринку нерухомості.
Квартири-сталінки користуються популярністю вже багато років. І це не дивно, адже вони:
- просторі та мають високі стелі;
- дозволяють зробити перепланування;
- якісно зроблені;
- практично завжди розташовані в зручних районах з добре розвиненою інфраструктурою.
Висотні сталінки, а також інші житлові будинки з аналогічним плануванням, є практично у всіх великих українських містах. Логічно припустити, що такі будинки зводилися в радянський період, в основному в сталінський період, починаючи з 1935 по початок 1960-х років. В основному таке житло будувалося для чиновників і партійних діячів, тому будинки зводили з якісних матеріалів.
Характеристики сталінок
Відмінною рисою такого житла є поділ на звичайні та елітні квартири. Останні призначалися для партійної еліти і керівників вищого рангу. Звичайні сталінки можуть бути дуже різними: висотою до п’яти поверхів, один або два під’їзди, перероблені під гуртожитки для робітників, в цілому зовні схожі на «хрущовки». Однак сталінки, які будувалися для партеліти, це вже будинки вищого класу, для них характерно:
- стелі висотою до чотирьох метрів;
- збільшена житлоплоща;
- розташування в центрі міста або в найзручніших місцях населеного пункту;
- передбачені ліфти;
- наявність складних архітектурних елементів, які надають будівлі елегантний вигляд;
- ліфти, а також багато іншого.
Завдяки поєднанню всіх перерахованих вище факторів будинки того періоду все ще є актуальними, тому вони вкрай популярні серед українців. Варто відзначити, що квартири-сталінки це не однотипне житло, адже в кожному будинку може бути своя унікальна планування і різна квадратура. Крім цього для будівництва сталінок використовувалися різні будматеріали, тому кожен будинок відрізняється від іншого.
Найчастіше сталінки п’ятиповерхові, проте бувають і чотириповерхові. Інша кількість поверхів зустрічається вкрай рідко. Під’їзди в таких будинках просторі, а вікна великі. В якості будматеріалів переважно використовувалася цегла. У сталінках досить масивні перекриття, також вони дуже теплі.
Сталінки зазвичай будувалися за принципом невеликого мікрорайону, по 5-8 однакових будинків. Розташування будинків зазвичай вкрай зручне:
- поруч зі стратегічними об’єктами міського значення;
- у центральних районах міста.
Завдяки зручному і практичному плануванню і розширеній квадратурі, в такій квартирі може комфортно жити навіть дуже велика сім’я. У всіх квартирах в сталінських будинках, починаючи з другого поверху, є балкони. Характерною відмінністю сталінок є невелика кількість однокімнатних квартир. Найчастіше зустрічаються варіанти двокімнатні, трикімнатні і навіть чотирикімнатні.
Переваги квартир-сталінок
Подібне житло є досить популярним навіть зараз. І це не дивно, адже у сталінок є багато очевидних плюсів, включаючи:
- просторі кімнати;
- можливість зробити велику кухню-студію, з’єднавши її з коридором;
- збільшену площу;
- кухня мінімум 7 м2, з великими вікнами, нерідко з балконом;
- роздільні душ і туалет;
- високі стелі;
- підлоги зроблені з високоякісного паркету, яким деякі власники користуються і в наші дні;
- відсутність незручних планувань – все просто і комфортно, тому такі квартири можна перебудовувати під власні запити;
- всі внутрішньоквартирні перегородки не є несучими, тому їх можна без проблем знести.
Недоліки квартир-сталінок
Однак, як і у будь-якого житла, у таких квартир є і свої мінуси, на які в обов’язковому порядку варто звернути увагу перед покупкою:
- нестандартний санвузол, який є відносно невеликим, проте з високою стелею;
- наявність горища, яке обладнане під техповерх. Нерідко з горища можуть доноситися різні звуки. Адже, якщо доступ до нього відкритий, то туди можуть потрапити кішки, птахи або безхатьки;
- вартість житла в таких будинках досить висока, квартири нерідко коштують дорожче, ніж в новобудовах. Це пов’язано з тим, що сталінки розраховані на 130-150 років експлуатації, тому зроблені вкрай якісно. Крім цього на ціну впливає і велика квадратура квартир;
- дахи в таких будинках відремонтувати досить дорого, тому капітальний ремонт проводять вкрай рідко.
Що потрібно знати при покупці сталінки
Необхідно пам’ятати про те, що самим проблемними місцями в таких будинках є системи комунікацій. Перед покупкою слід запитати у продавця про те, коли останній раз міняли труби і електричну проводку. У разі, якщо цього не робили кілька десятків років, то доведеться вкласти в ремонт велику суму грошей.
Крім цього необхідно ретельно оглянути підлоги в квартири, дізнатися з якого матеріалу зроблені перекриття. Вони можуть бути виконані як з дерева (рідко), так і з залізобетонних конструкцій. Якщо перекриття дерев’яні, то вони підлягають частковій заміні або реконструкції. Це процес вкрай витратний, тому варто задуматися про доцільність придбання такої нерухомості. У разі, якщо перекриття виконані із залізобетону, то квартиру можна оцінювати і сміливо купувати.
Сталінки – це не тільки прекрасні квартири для комфортного і затишного життя, але і відмінне вкладення коштів. Адже з роками ринкова вартість такого житла не знижується. Тому, якщо є можливість і бажання, то квартира-сталінка – це відмінний варіант.