Що таке підробка документів? Яку відповідальність передбачено за підробку документів? Чи можна самостійно виявити ознаки підробки?
У нашому житті документи відіграють досить важливу роль. За допомогою документів ми підтверджуємо свої права, отримуємо пільги, грошові виплати, оформляємо угоди з майном та багато іншого.
Як відомо, там де є місце вигоді, є місце та бажання шахраїв поживитися за рахунок інших.
Зміст:
- Поняття офіційного документа та його підробки
- Що таке підробка документа?
- Що таке електронний офіційний документ?
- Як визначити підробку?
- Для чого підробляють
- Яка передбачена відповідальність за підробку документів?
- Хто відповідає за підробку документів?
Підробка документів має тисячолітню історію. Так, ще в законах Стародавнього Єгипту визначалося покарання за підробку документів – відрубування руки.
З розвитком цивілізації покарання за злочини набували більш гуманного характеру, однак і в наш час шахрайство з документами не втратило суспільний інтерес і свою актуальність, підробка документів є кримінальною діянням, передбаченим Кримінальним кодексом України.
Паперові документи є основою всього бюрократичного апарату держави.У цьому морі документообігу є свої усталені течії, підводні рифи, мирні та хижі мешканці. Як і в природі, «хижаки»-фальсифікатори пристосовуються до змін свого живильного середовища. У 21 столітті набуває популярності використання різних електронних документів та підписів. Шахраї також не стоять на місці, ми часто чуємо в новинах про розкрадання грошей, рейдерські захоплення, виграні судові справи за допомогою підроблених електронних документів.
У цій статті розглянемо поняття офіційного документа, відповідальність за його підробку, де і як використовуються підроблені документи, способи фальсифікації та специфіку настання кримінального покарання за такі дії.
Поняття офіційного документа та його підробки
Кримінальна відповідальність настає лише у разі підробки офіційного документа. Для встановлення наявності провини у такому злочині правоохоронним органам та судам насамперед слід визначати чи належать підроблені документи до офіційних.
У законодавстві України дано чітке визначення офіційного документа.
Документ – це передбачена законодавством матеріальна форма зберігання та використання інформації, яка зафіксована на папері, магнітному диску, фото, відео-носії або на іншому якомусь носії інформації.
Отже, до документів належать не лише паперові документи, а й флешки, жорсткі диски комп’ютера, аудіо, відеозаписи.
Офіційний документ повинен містити інформацію, яка впливає на виникнення, зміни, припинення прав громадян, засвідчує певні події, які спричиняють правові наслідки та відповідають встановленим законом формам та реквізитам.
Штампи та печатки також належать до поняття офіційного документа за умови, що за їх допомогою засвідчується документ, який за наявності такої печатки надає особі певні права.
Офіційні документи можуть видаватися органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями будь-якої форми власності, громадянами-підприємцями, нотаріусами, адвокатами, експертами.
В офіційному документі мають бути необхідні реквізити – печатка, підпис, номер, дата тощо.
До такого виду документів належать також документи приватних осіб, за умови нотаріального посвідчення.
Що таке підробка документа?
Талантами багата наша земля. Але служба таланту для суспільства є мрія ідеаліста. Спокуса швидко розбагатіти настільки велика, що штовхає воістину висококваліфікованих фахівців займатися злочинним промислом.
Спосіб підробки документів існує безліч, від примітивних, які можна розглянути неозброєним оком недосвідченій людині, до професійних, які визначаються виключно експертом у лабораторних умовах.
Отже, під підробкою документів розуміється як повне виготовлення сфальшованого документа, так і часткову фальсифікацію елементів документа.
Повне підроблення документів – це створення документа, який до цього не існував у природі, із зазначенням недостовірної інформації, використання в ньому невідповідних реквізитів (вхідних/вихідних номерів, дати, підробленого підпису, печатки).
Часткова підробка документів передбачає виправлення частини тексту шляхом підчищення, витравлення, змивання, внесення фіктивних записів в оригінальний текст, переклеювання фотографії, проставлення на оригінальному документі підробленої печатки, підробка підпису.
У разі якщо особа підробляє лише один із елементів документа (наприклад, підробка печатки, підпису, дати, номера) його діяння також розглядається як скоєння злочину – підробка документа.
Отдельним блоком відзначу підробку електронних документів. В епоху стрімкого розвитку електронного документообігу підробка таких документів набуває поширеного характеру.
Що таке електронний офіційний документ?
Відповідь на це питання дає Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг».
Електронний документ – це документ, інформація про який зафіксована у вигляді електронних даних з обов’язковими реквізитами документів. Статус офіційного документа отримує після накладання цифрового підпису. До обов’язкових реквізитів електронного документа належать електронна позначка часу створення документа. Оригінальність електронного документа підтверджується наявністю обов’язкових даних – це позначка часу та підпис.
Підробка електронних документів ще не набула такого поширення як підробка паперових документів, однак у судовій практиці вже зустрічаються справи цієї категорії.
Для шахраїв достатньо отримати доступ до Вашого комп’ютера, на якому зберігається Ваш електронний підпис у вигляді цифрового файлу, далі справа техніки. Копіюючи Ваш підпис зловмисник отримує можливість укладати від імені жертви різні угоди, довести, що це сталося не з Вашої волі буде досить проблематично.
У такий спосіб злочинці можуть отримати доступ до Вашого електронного гаманця та безперешкодно зняти гроші з електронного рахунку, використовуючи підробку підпису.
Підроблення документа в таких випадках настає з моменту проставлення електронного підпису від імені його власника без його згоди.
Як визначити підробку?
Коли Ви берете участь у будь-яких угодах, пов’язаних з використанням документів, для своєї безпеки необхідно переконатися у справжності документів, виключити підробку підпису чи печатки.
Як це можна зробити?
Як правило підробка документа здійснюється з використанням офісної техніки (сканер, принтер) та підручних засобів (лезо, хімічні речовини, клей, праска). Будь-яке втручання у цілісність документа залишає свої сліди.
Зверніть увагу на фото у паспорті. Вклеювання фотографії на місце оригінального передбачає її видалення, зачистку частини документа та фіксацію нової фотографії. Для захисту від такого підроблення різні інструкції передбачають проставлення печатки таким чином, щоб її відбиток розміщувався частково на фотографії, а частково на аркуші документа. Порівняння цілісності та послідовності тексту на відбитку печатки дає можливість встановити її оригінальність. Крім того, слід звернути увагу на краї фотографії, при її переклеюванні часто залишаються сліди клею, нерівності країв, розбіжність розміру фотографії з лініями на місці її вклеювання. Подивившись на аркуш із фотографією на просвіт Ви можете побачити сліди механічної дії та залишки старого клею.
Щодо підробки документів за допомогою офісної техніки.
Сучасне обладнання дає можливість якісного кольорового друку будь-якої складності.
Відбитки штампів та печаток, бланки достатньої якості можна виготовити в домашніх умовах.
Розпізнати відбиток печатки/штампу на документі, виконаних на кольоровому принтері, не складно. Оригінальна печатка наноситься шляхом тиску нею на документ із фарбуванням тексту та інших елементів чорнилом. Відповідно на документі залишаються барвники, які на тонкому листі просочуються на зворотний бік. Підроблена печатка, виконана на кольоровому принтері, не залишає таких слідів внаслідок зовсім іншого механізму нанесення.
Підроблений підпис на документі може виконуватися декількома способами, як і підробка почерку.
Перший – це за допомогою сканера та принтера, механізм розпізнавання описаний вище, він аналогічний способу нанесення печатки на документ.
Другий спосіб – це порівняння кількох зразків підпису людини. Вам необхідно порівняти підроблений підпис з іншими зразками такого автографа.
Людині властивий певний вид почерку, який має такі ж індивідуальні ознаки, як, наприклад, відбитки пальців. Підробка почерку та підпису встановлюється за такими ознаками. Тиск на ручку, спосіб завитків, написання букв, елементів підпису підробити неможливо. При дуже уважному вивченні звичайній людині – не фахівцю можна помітити різницю між підробленим підписом та його оригіналом.
Одним із видів підробки документа є внесення змін до його тексту. Даний вид фальсифікації може виконуватися шляхом механічного чищення або видалення частини тексту.
Як ми можемо визначити цей вид підробки. Фрагменти тексту видаляються (підчищаються) за допомогою гострого предмета.Особливістю такого способу є те, що поверхня паперу помітно ушкоджується. За допомогою лупи та косого освітлення можна помітити пошкодження волокон паперу, залишки вкраплень попереднього запису, неоднорідність кольору та якості паперу.
У документах часто додруковують або описують текст, цифри, літери. Підроблені символи розміщують в інтервалах між оригінальними написами. Для цих цілей використовуються ідентичні чорнила, фарби, принтери. Розпізнати це нескладно, оскільки внесені знаки мають різний розмір, товщину, колір, інтервал.
Коли у шахрая виникає необхідність підробити багатосторінковий документ, він розкріплює оригінальний документ, вставляє на місце дійсних аркушів підроблені, залишаючи при цьому незайманим останній аркуш із підписами та печатками. У такому документі в місцях повторного скріплення залишаються старі отвори від степлера або скорошувача, які не збігаються за діаметром та розміщенням з новими.
У деяких випадках аферисти прогладжують папір праскою, досягаючи при цьому ефекту старіння, проте такі дії впливають на щільність паперу, надаючи їй крихкості. Порівнявши якість усіх аркушів документа, Ви легко розпізнаєте підробку.
Для чого підробляють
Яку мету переслідують громадяни, займаючись підробкою документів та їх використанням?
Наведу кілька прикладів зі своєї багаторічної практики роботи в правоохоронних органах та в адвокатурі.
Бажаючи отримати кредит на купівлю автомобіля, проте не маючи при цьому необхідного доходу, громадянин надав до банку довідку з місця роботи щодо розміру своєї заробітної плати. Попередньо підчистивши суму доходу, замінивши її на необхідну. Таке підроблення служба безпеки банку помітила під час проведення відповідної перевірки.
Підробка банківських документів тягне за собою кримінальне покарання не лише за статтею за підробку документів, а й за статтею Кримінального кодексу за шахрайство з фінансовими ресурсами. Покарання за такий злочин передбачає позбавлення волі до трьох років.
В іншому випадку, купивши автомобіль, зловмисник не мав посвідчення водія відповідної категорії. Вирішивши обійти необхідні курси водіння та іспити в автошколі, він придбав посвідчення водія через своїх знайомих. Працівники поліції, при перевірці документів без праці встановили підробку посвідчення водія шляхом використання ультрафіолетової лампи в променях якої зазначений документ не мав усіх ступенів захисту.
Не гребують використанням підроблених документів та чиновники. Отримавши пропозицію щодо підвищення на роботі до керівника, один чиновник, не маючи профільної освіти, купив диплом ВНЗ. За підроблений диплом покарання є суворішим, оскільки до статті Кримінального кодексу про використання підробленого документа додається ще дисциплінарне стягнення і як наслідок звільнення з органів державної влади.
Здійснити злочин у сфері підробки документів деяких людей підштовхує бажання заощадити. Мешканець столиці, який часто користується громадським транспортом, купив на своє ім’я документ, що дає право на безкоштовний проїзд. Однак під час його пред’явлення оператору метрополітену підробку було помічено. Таким чином, сумнівна економія кількох сотень гривень на рік спричинила горе-шахрая на лаву підсудних, внаслідок чого за рішенням суду він отримав штраф за підробку документів та їх використання.
Яка передбачена відповідальність за підробку документів?
Кримінальним законом України встановлено відповідальність за підробку та використання підроблених документів. Підробка документів має строк давності.
Частина 1 статті 358 Кримінального кодексу України передбачає покарання за підробку документів та збут посвідчення або іншого офіційного документа, печатки, штампу, бланку установи штрафом до 17 тисяч гривень або обмеженням волі до двох років.
Такі дії вчинені повторно або групою осіб караються позбавленням волі до п’яти років.
Використання підробленого документа без його виготовлення тягне за собою штраф у розмірі 850 гривень або обмеження волі на строк до двох років.
Предметом такого злочину є посвідчення чи інший офіційний документ.
Посвідченням є документ, який містить інформацію про його власника та наділяє його певним правовим статусом. Необхідними реквізитами посвідчення вважаються фотографія, підпис керівника установи, печатка та особистий підпис власника документа.
Іншими документами за підробку яких передбачено кримінальне покарання може бути атестат про освіту, диплом, трудова книжка, рішення суду, договір, тендерна документація, лікарняний лист, свідоцтво про шлюб та розлучення, атестати науковців тощо.
Підробка документів від імені неіснуючих організацій або від імені особи, неуповноваженої видавати такі документи складу злочину не утворюють і не тягне за собою кримінальне покарання за підробку документів.У таких випадках передбачено відповідальність за підготовку до шахрайства.
Підробка таких документів, як запити, характеристики, вкладки до документів не є кримінальною діянням.
Слід розрізняти підробку документів, передбачених статтею 358 Кримінального кодексу від підробки інших документів.
Так, відповідальність за підробку документів на перерахування коштів, платіжних карток клієнта банку, інших засобів доступу до банківських рахунків передбачена статтею 200 Кримінального кодексу.
Підробка акцизних марок, голографічних захисних елементів карається статтею 199 Кримінального кодексу.
Використання та підробка документів, що дають право на отримання наркотичних засобів та психотропних речовин (у тому числі рецепти), підробка печатки на таких документах утворюють склад злочину, передбаченого статтею 318 Кримінального кодексу України.
Під збутом підроблених документів розуміється їх намір продавати, сам продаж, обмін, дарування, передача в рахунок боргу, що також є кримінальним діянням.
У яких випадках не настає кримінальна відповідальність за підробку документів?
Використання цього документа, який належить іншій людині, не є злочином, передбаченим статтею 358 Кримінального кодексу.
Відсутня склад злочину і в тому випадку, якщо особа демонструє предмет, який лише зовні нагадує документ, але насправді таким не є, наприклад, демонстрація лише обкладинки посвідчення, видає документ за іншою, наприклад під виглядом посвідчення працівника поліції пред’являє перепустку або посвідчення водія.
Крім того, існує термін давності за підробку документів, він становить п’ять років.
Хто відповідає за підробку документів?
Суб’єкт цього злочину – психічно здорова особа, яка досягла шістнадцятирічного віку. Підробка документів неповнолітнім не несе кримінальної відповідальності. Посадовці підлягають кримінальній відповідальності за статтею 366 Кримінального кодексу України.
Для настання відповідальності за такий злочин особа повинна діяти тільки з прямим наміром та конкретним мотивом на отримання певних прав або на звільнення від обов’язків (приховати судимість, вступити до ВНЗ, отримати роботу, ухилиться від служби в армії). Підробка підпису без такої вигоди також не карається.
Отже, якщо особа підробила документ і використала його з метою продемонструвати свої здібності до малювання, або хотіла пожартувати таким чином, розіграти знайомих – кримінальної відповідальності немає, стаття за використання підроблених документів у такому разі не застосовується.
У разі, якщо у громадянина є всі законні підстави для реалізації свого будь-якого права, але з якоїсь причини він підробляє офіційний документ (прискорити процес набуття права, втрачено оригінал документа тощо), то в такому у разі ця особа підлягає кримінальній відповідальності.
Автор: адвокат Андрій Мазалов