Доволі часто орендар домовляється і викуповує приміщення, яке було в нього ж в оренді. Де все облаштовано, а всі проблеми відомі. А от якщо орендодавець ніяк не хоче дану нерухомість продавати, то тут починається конфлікт інтересів, стресова ситуація і безсонні ночі. Тому що шукати схоже приміщення і організовувати переїзд справа досить клопітка і енерговитратна. І вже зовсім погано, якщо орендодавець просто підняв до небес орендну плату, не продаючи об’єкт і змушуючи або платити втридорога, або з’їжджати зовсім. В такому випадку думка про придбання власного комерційного приміщення, не може не прийти.
Покупка комерційної нерухомості в Києві справа досить непроста. Деколи, пропоновані приміщення не відповідають зазначеним нормам, або є проблеми з документами. Або з’ясовується ще якась неприємна обставина. Тому робити таке дороге придбання без консультації спеціаліста, досить необачно. Ще більш необачно купувати самостійно комерційні приміщення в Київській області, де важливі не тільки стан приміщення та під’їзні шляхи, але і розташовані поруч об’єкти. Навіть якщо здається, що пропозиція дуже вигідна, перевірити її з оцінювачем зайвим не буде.
Зараз набирають популярність комерційні об’єкти у містах-супутниках Києва. Де оцінка вартості нерухомості, тобто ціни в рази нижчі, ніж в самій столиці. Там можна придбати комерційне приміщення більшої площі за менші гроші. Але, варто зауважити, що це стосується як продажу величезних виробничих площ, так і приміщень під салони або кафе.
Комерційна нерухомість великої площі
Окремо місце в продажу комерційної нерухомості посідає продаж будівель. Купити окремо розташовану будівля не так-то просто. Навіть якщо у набувача є необхідна сума грошей.
Головне при купівлі звернути увагу на всі деталі та пильно вивчити документи. А ще краще запросити довідки, щоб переконатися, що ця нерухомість не має різного роду обтяжень. Наприклад, чи не перебуває вподобана Вами будівля в заставі по кредиту. Або чи не накладено на неї судовий арешт. Так само варто переконатися чи не було в цьому приміщенні незаконних перепланувань. Тому що у випадку, якщо вони були, покупцеві надалі доведеться оформляти все за рахунок власних коштів грошей, часу і нервів.
До комерційної нерухомості великої площі відносяться виробничі приміщення та склади. Вони, на відміну від невеликих будівель і офісів в бізнес-центрі, вимагають до себе особливої уваги і ставлення. Як правило, виробничі приміщення та склади знаходяться на периферійній частині Києва. Таке розташування обов’язково має передбачати хороші під’їзні шляхи. При цьому, якщо виробництво планується дуже велике, варто подбати і про те, щоб поруч була прокладена залізниця.
Призначення нежитлових приміщень
Продаж і оцінка комерційних приміщень, звичайно ж, не обмежується тільки складами і виробничими площами. До нежитлової нерухомості відносяться і офіси, і торгові площі, затишні кафе тощо. Всі ці простори розрізняються між собою як призначенням, так і, відповідно, вимогами. Наприклад, в офісах має бути багато світла, в торговому приміщенні – високі стелі, зала та вітрини. А в кафе – хороша вентиляція і достатня електрична потужність.
Якщо Вашою метою є покупка офісу, то варто звернути увагу на його розташування. Особливо, якщо це місце, де Вашим співробітникам належить спілкуватися з клієнтами (офіс відкритого типу). Якщо ж це тільки для внутрішнього користування (бек-офіс), то місце розташування не буде мати вирішального значення. Просто переконайтеся, що приміщення задовольняє всім нормам, які пред’являються до місця роботи людей.
У разі, якщо Ви підбираєте приміщення під кафе, то перш за все необхідно переконатися в тому, що вибраний об’єкт розташований в жвавому прохідному місці. І так само відповідає вимогам, що висуваються перевіряючими організаціями, такими як пожежна та санітарна служби тощо. Зверніть увагу на наявність другого (чорного або запасного) входу, який потрібен буде для доставки продуктів, так і для більш швидкої евакуації людей. Не полінуйтеся перевірити і історію пропонованого об’єкта. Адже дуже часто за заниженою ціною на продаж ховається якась не дуже хороша репутація закладу, яке було на цьому місці до Вас. Тому що, якщо Ви не відкриваєте по франшизі щось шалено відоме, то дуже багато часу доведеться витратити на те, щоб створити новий імідж. І довести, що «Ви не вони» -в сенсі не ті, хто були тут раніше.
Купуючи торгове приміщення ретельно перевірте як працює і оцініть якість опалення, водопостачання та каналізації. Якщо торгове приміщення має велику площу, то воно повинно бути обладнане санвузлом не тільки для персоналу, але і для відвідувачів. Зараз стало популярним купувати торгові приміщення не тільки в окремо розташованих будівлях, але і на перших поверхах житлових будинків. Варто переконатися, що ваша діяльність не заважатиме життю мешканців будинку, де ви купуєте приміщення під торгівлю. Так само хочеться звернути Вашу увагу на той факт, що в житлових будинках можна облаштовувати спеціалізовані рибні або овочеві магазини.
Земля комерційного призначення
Купуючи земельну ділянку під комерцію будьте готові насамперед перевірити до якої категорії належить ця земельна ділянка. Яке її цільове призначення. Кожен вид має свої особливості переводу з одного статусу в інший. Якщо ж Ви без належного оформлення правового статусу землі почнете використовувати не за призначенням, то ризикуєте отримати дуже великі штрафи. Які навряд чи буду менше, ніж офіційно і правильно оформлена ділянка. На що тільки не йдуть підприємці, щоб отримати максимально хороший варіант за прийнятні гроші. Навіть на придбання цілих будівель, маючи намір їх знести, щоб потім на цьому місці побудувати щось (на їх думку) більш потрібне. Проте ці питання більшою мірою торкаються теми проведення оцінки земельних ділянок та виходять за межі цієї статті.