Ми готові запропонувати Вам найкраще!
ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
(044) 233-09-03,  (096) 445-02-80,  ...показати всі контакти...     info@realexpert.ua
Коли немає зв'язку, пишіть на вайбер або телеграм! Посилання у Контактах.
Меню
ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ



Вас може зацікавити:

Історія стоматології: повернення до витоків

Сучасна стоматологія

Сучасна стоматологія розвивається швидко. Зараз для лікарів практично не існує невирішуваних проблем. Але так було не завжди. Ми вивчили історію розвитку терапевтичної, ортодонтичної, хірургічної та ортопедичної стоматології і виявили багато цікавого. Пропонуємо відправитися з подорож у часі разом з нами!

Почнемо з того, що є в кожному будинку – предметів гігієни порожнини рота.

Зубна щітка

Зубна щітка є найдавнішим винаходом по догляду за зубами: її історія починається в 3500-3000 рр. до н. е. Гілочки дерев з затупленим кінцем були знайдені в гробницях єгипетських фараонів.

У 15 столітті щітка знайшла більш наближений до сучасного вигляд. У Китаї використовувалася щетина з шиї кабана, яка закріплювалася на ручці з бамбука або кістки. Європейці вдосконалили щітки, замінивши жорстку щетину кабана на кінський волос і пір’я птахів.

У 1780 році англієць Вільям Едіссон вперше використовував клей для фіксації щетинок, а в 1844 році кількість їх рядів було збільшено до трьох.

У 1930 роках в Америці був винайдений нейлон, який почали використовувати для виготовлення синтетичних щетинок. Однак, незважаючи на більш якісне, надійне і гігієнічне виконання, щітки зі штучними волокнами не набули широкого поширення – матеріал був занадто жорстким. Технологія була вдосконалена тільки в 1950 році.

Зубна паста

Історія зубної пасти почалася в Стародавньому Єгипті. У рукописах, що відносяться до 5000-3000 р. до н. е. , був виявлений рецепт її приготування. До складу пасти входили винний оцет, яєчна шкаралупа, пемза і попіл, отриманий в результаті спалювання нутрощів бика.

Жителі Стародавнього Китаю теж чистили зуби, однак, склад зубної пасти, що дійшов до наших часів, виявився дуже складним. Вчені змогли ідентифікувати лише кілька інгредієнтів: сіль, корінь женьшеню і м’ятні трави.

У середньовічні часи вважалося, що захворювання, в тому числі стоматологічні, дістаються людям за гріхи. Догляд за зубами всіляко припинявся. Проте, деякі чистюлі все ж намагалися позбавити зуби від нальоту за допомогою зубного порошку з сухаря, який обгризла миша.

Перша паста з’явилася в середині 19 століття: її консистенція була віддалено схожа на сучасну. Вона складалася з крохмалю, крейди і гліцерину. Однак, така паста не набула поширення через незручності використання: вона випускалася в банках.

Про поліпшення упаковки задумався американський дантист Вашингтон Шеффілд. 22 травня 1892 року стоматолог випустив першу пасту в тюбику. Ідея була навіяна знайомим художником, що зберігав фарби в олов’яних тубах.

Натхнений своїм винаходом Шеффілд забув про головне: запатентувати його. Цим швидко скористався Аптекар Колгейт. Замінивши олово на алюміній, Колгейт отримав патент і запустив упаковки в широке виробництво: в тюбики упаковувалися креми, зубна паста, шампуні та багато іншого.

Пломбування зубів

Пломбування зубів

Перші пломби, згадані в історії, не мали на меті зупинити руйнування зуба і повернути йому цілісність. Давньоримський лікар Корнелій Цельс запропонував заповнювати порожнину зуба свинцем перед його видаленням, щоб він не розкришився.

Перша згадка про пломбування зубів з метою лікування зафіксовано в Стародавній Греції в 2 столітті – там використовувалися пломби з золота. У китайському медичному трактаті 12 століття виявлено згадка про заповнення порожнини зуба сріблом.

У 1826 році у Франції був відкритий новий пломбувальний матеріал – амальгама (суміш срібла і ртуті). Завдяки ртуті, матеріал став більш пластичним. Однак, амальгама зустріла опір в середовищі лікарів через токсичність.

Пізніше з’явилися силікатні і склоіономерні цементи. Багато хто ще застав цементні пломби, що змушували довго чекати свого застигання. У сучасній стоматології цемент змінився композитним матеріалом.

Бормашина

Перші спроби проникнути всередину зуба здійснювали народи майя ще в 9 столітті до нашої ери. Поглиблення в зубах формувалися допомогою трубки з нефриту і міді. Трубочка, подібна соломинці для пиття, оберталася руками лікаря. Абразивним матеріалом служив стовчений кварц.

Прототип сучасного бору з’явився в 17 столітті. Його винайшов хірург Корнеліус Золінген. Прилад складався з довгого стрижня з гранованою ручкою і головки, яка могла мати різну форму. Бор обертався за допомогою пальців лікаря, роблячи процес трудомістким і тривалим. Пальці докторів були покриті мозолями.

У 1846 році американський лікар Амос Уескотт удосконалив Бор кільцем із втулкою, яке надягалося на вказівний палець доктора.

У той же час особистий дантист Джорджа Вашингтона Джон Грінвуд вперше використовував ножний привід, який він запозичив від прядки своєї матері.

Однак, справжню повноцінну бормашину створив американський стоматолог Джеймс Моррісон, який запатентував винахід в 1871 році.

Стоматологія у радянські часи

Зубні імпланти

Перші імпланти були виявлені на фрагменті нижньої щелепи інка на території сучасного Гондурасу. Штучні коріння були зроблені з панцира мідії.

Довгий час спроби створити конструкцію, здатну замінити зуб, завершувалися невдало. У 1809 році зафіксовано випадок установки імпланта із золота, але він не прижився.

Сучасні біосумісні імпланти, що приживаються в 98% випадків, з’явилися завдяки вченому Перу-Інгвару Бранемарку. Бранемарк вивчав посттравматичні процеси в кістковій тканині, для чого вводив в кістку піддослідних тварин оптичну камеру з титановим корпусом. В ході експериментів вчений виявив, що корпус камери міцно зростається з кістковою тканиною. Так, несподівано для себе, Бранемарк винайшов зубні імпланти.

Першим пацієнтом, який зважився випробувати нову технологію, став Госта Ларсон. У віці 34 років Ларсон втратив всі зуби на нижній щелепі. Він відчував труднощі при прийомі їжі та розмові. Дізнавшись про можливість повернути зуби, пацієнт без сумнівів приїхав до Бранемарку.

Ларсону встановили 4 імпланти з протезуванням. І операція пройшла успішно: чоловік прожив довге повноцінне життя з імплантами.

Незважаючи на успішний досвід, технологія довго не застосовувалася повсюдно. Бранемарк піддавався нападкам. Стоматологічне товариство не приймало його дослідження: у вченого не було освіти дантиста.

Довіру імплантація знайшла тільки в 90-і роки, після тривалих клінічних досліджень і випробувань.

Знімні протези

Найдавніший знімний протез був знайдений археологами в Єгипті, в гробниці фараона Хефреса. Він був виготовлений з дерева. Невідомо, чи використовувався протез за життя, або був виготовлений посмертно.

Дерев’яні протези використовувалися протягом довгого часу: історики згадують протези з дерева у жителів Китаю, середньовічної Європи та Японії.

У 18 столітті французький лікар П’єр Фошар придумав нову систему кріплення знімних протезів за допомогою пружин. Протези такої конструкції носив навіть перший президент США Джордж Вашингтон.

Стоматологія багатьом зобов’язана доктору Фошару. Він проводив безліч досліджень, і зробив революцію в області протезування зубів. Завдяки його працям люди дантисти 19 століття навчилися використовувати каучук в якості матеріалу для протеза. Від використання дерева швидко відмовилися.

Матеріали удосконалювалися. У 19-20 століттях з’явилися сучасні різноманітні знімні протези.

Брекети

Пам’ятаєте того самого П’єра Фошара, який придумав нову систему кріплення знімних протезів? Заслуги Фошара перед стоматологією не обмежуються протезами і коронками.

Саме П’єр Фошар в 1728 році створив перший прообраз брекетів, що представляв собою металеву пластину у вигляді підкови.

Пізніше, в 1880 році з’явився перший в історії ортодонт: Норман Кінгслі. Він був стоматологом і художником, і прагнення до прекрасного привело його до науки про красиві посмішки. Кінгслі першим використовував позаротову тягу для виправлення прикусу.

Перші незнімні брекет-системи зобов’язані своєю появою Едварду Енглю. Все життя американський стоматолог удосконалював свій винахід і створив механізм дії брекетів, що використовується і зараз.

До речі, в Україну брекети прийшли тільки після розпаду СРСР.

Елайнери

Історія елайнерів почалася ще в 1940 роках. Стоматолог Гарольд Кеслінг придумав позиціонер з каучуку, здатний незначно переміщати зуби. Доктор використовував його на заключних етапах виправлення прикусу, а також після лікування в якості ретейнера.

У 1960 роках була вперше застосована технологія термоформування для виготовлення кап. А на 10 років пізніше американський вчений винайшов технологію 3D-моделювання.

Однак, активне вивчення процесу почалося тільки в 1990 роках. Англійська Компанія Essex виготовляла модель з гіпсу. Її розпилювали на фрагменти, зміщували гіпсові зуби і фіксували на воску. За цією формою робили капи.

Революція відбулася в 1997 році, коли студенти Зіа Крісті та Келсі Вірст придумали технологію переміщення зубів на цифровій моделі. У тому ж році утворилася компанія Invisalign – перший і найбільш відомий виробник елайнерів. Invisalign запатентували технологію до 2008 року.

До закінчення терміну патенту технологія не використовувалася в Україні. Але після 2008 елайнери стали доступні і в нашій країні. Однак, ортодонтам доводилося їздити за кордон і замовляти капи, що робило процес дорогим і доступним далеко не кожному пацієнту.

У сучасних реаліях елайнери стали набагато бюджетніше: багато клінік замовляють капи у українських виробників або виготовляють їх самостійно.

Том Круз - вініри

Вініри

Термін «голлівудська посмішка» безпосередньо пов’язаний з історією вінірів. Раніше ідеальні зуби, дані не природою, були доступні тільки зіркам екранів.

1928 рік. Голівуд. Кіноіндустрія стрімко розвивається. Але ось біда: при зйомках крупним планом видно найдрібніші недоліки зовнішності акторів. Посмішка – не виняток.

Рішення знайшов Чарльз Пінкус – каліфорнійський стоматолог французького походження. Він запропонував закріплювати на зубах зірок екранів керамічні пластинки.

Через недосконалість технології «Hollywood Laminates» – саме таку назву отримали перші вініри – трималися неміцно. Вони встановлювалися на короткий період зйомок.

Довгі 50 років вініри використовувалися виключно в кіноіндустрії. Все змінилося на початку 80-х, коли на технологію звернули увагу дослідники Роберт Сімонсен і Джон Каламіа. Вони виявили, що при використанні композитних матеріалів і техніки травлення контактних поверхонь можливо зафіксувати вініри на довгий термін.

Сучасна стоматологія зробила крок далеко вперед. В кожному місці України є фахівці, що надають якісні послуги. Прикладом є клініка White & White Dental Studio , яка успішно працює в Харкові. Взагалі сучасна стоматологія, як окрема і дуже важлива галузь медицини стрімко розвивається. Тим не менш, завжди цікаво дізнатися, як все починалося.

ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ
Вас може зацікавити: