Ми готові запропонувати Вам найкраще!
ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
(044) 233-09-03,  (096) 445-02-80,  ...показати всі контакти...     info@realexpert.ua
Коли немає зв'язку, пишіть на вайбер або телеграм! Посилання у Контактах.
Меню
ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ



Вас може зацікавити:

Як правильно вибрати дерево для даху

Каркас даху приватного будинку

Те, як довго прослужить дах будинку, у першу чергу залежить від міцності та довговічності його каркаса — кроквяної системи. Це основа покрівлі, і якщо з нею виникнуть проблеми, знадобиться коштовний капітальний ремонт. І тут, нажаль, немає різниці, наскільки якісно був зроблений покрівельний пиріг. Тому розрахунок кроквяної системи замовляйте у професіоналів, для її монтажу наймайте досвідчених покрівельників, а дерево для даху вибирайте прискіпливо.

І тут виникає складність: якщо проектування і монтаж можна цілком довірити грамотним фахівцям, хоча і їх вкрай бажано контролювати, то ліс для даху доведеться вибирати самостійно. Інакше ризикуєте отримати проблемну деревину за ціною першокласних пиломатеріалів. Втім, якщо знати, на що дивитися, вибрати гарне дерево нескладно.

Про що тут йдеться:

1. Відповідність вимогам нормативів

2. Як вибрати ліс для даху

2.1. Дошки або брус?

2.2. Види дощок для даху

2.3. Який брус краще підходить для даху

3. Вибір породи деревини для покрівлі

1. Відповідність вимогам нормативів

Вимоги до пиломатеріалів для покрівлі є відразу в декількох нормативах. Це ДСТУ, ДБН і цілий ряд вимог із пожежної безпеки. У цих нормативах чітко вказано, яке дерево використовувати для даху можна і в яких випадках.

Основні вимоги до деревини для несучих частин кроквяної системи такі:

  1. Вологість не більше 12%. Якщо ліс для покрівлі погано висушений, то він може розтріскатися і вигнутися під навантаженням. Особливо небезпечно гвинтове викривлення, коли брус або дошку скручує навколо осі. Такий дефект кардинально знижує міцність деревини.
  2. Обробка вогнезахистом – обов’язкова. Сухе дерево легко спалахує, тому всі дерев’яні конструкції в житлових будинках, крім тих, що втоплені у стяжці або оштукатуреній стіні, обробляють антипіренами. Це речовини, які значно збільшують час загоряння і змушують деревину загасати, якщо джерела вогню більше немає.
  3. Не повинно бути критичних вад деревини. На дереві для даху не повинно бути наскрізних тріщин, обзола, червоточини, гнилих і незрощених сучків, грибкових і бактеріальних опіків. А також інших дефектів, які сильно знижують міцність деревини та, відповідно, термін її служби.

Для громадських, комерційних, виробничих і багатоквартирних будівель виконання цих вимог обов’язково. При будівництві приватного будинку ви самі вирішуєте, яку деревину використовувати для даху. Теоретично, вона теж повинна відповідати цим критеріям, але на практиці це не перевіряють. Якщо, звичайно, будинок не будується під продаж.

Проте, рекомендуємо дотримуватися вимог нормативів. Вони виникли не з повітря, і під кожним пунктом є серйозні підстави.

Для огороджувальних елементів кроквяної системи, тобто для внутрішньої і зовнішньої обрешітки, вимоги не такі жорсткі. Навантаження на обрешітку мінімальне, тому для неї можна використовувати деревину з грибковими та бактеріальними ураженнями. Звичайно, місця уражень при цьому потрібно випалити хлоровими або подібними засобами. Вологість лісу для цих елементів також може бути більше — аж до 20%.

Незалежно від завдання, для якого буде використовуватися деревина, перед монтажем її потрібно обробити антисептиком. Це захистить дерево від ураження грибком і комахами на 1-7 років в залежності від типу антибактеріального складу, методу його нанесення і конструкції даху.

2. Як вибрати ліс для даху

Початок будівництва даху приватного будинку

При виборі постачальника дерева для даху враховуйте відгуки і репутацію. Відвідайте 2-4 склади, щоб особисто оцінити якість пиломатеріалів. В реальності один і той же сорт деревини може виглядати дуже по-різному, в залежності від того, де спиляли дерево і як його обробили.

Пиломатеріали для будівництва даху вибирайте самостійно — не довіряйте це виконробу і не вірте на слово продавцеві. Виконроби заробляють на програмах лояльності, за якими вони отримують відсоток від суми замовлення. Тобто вони зацікавлені в розміщенні замовлення не у кращого постачальника, а у того, який віддасть їм більший відсоток. Ще і у кого матеріали дорожче.

Коли визначилися з постачальником, дотримуйтесь трьох простих правил, які підкажуть, який ліс вибрати на дах вашого будинку:

  1. Ретельно огляньте кожен брус і дошку для несучих конструкцій. Вибирайте пиломатеріали із мінімумом сучків та інших дефектів. Для мауерлата, коника і крокв підходить тільки деревина, сучки у якій займають не більше 2/3 перетину.
  2. Перевірте розміри та вологість пиломатеріалів інструментально. Невеликі похибки допустимі, але вони не повинні перевищувати значення, наведені в нормативах.
  3. Простежте за завантаженням обраних пиломатеріалів. Інакше частина обраних дощок або брусів можуть замінити пиломатеріалами гіршої якості.

Якщо ви не збираєтеся пускати пиломатеріали в хід відразу після доставки, організуйте їх правильне зберігання. Для цього виберіть рівне місце на ділянці і зробіть на ньому настил. Далі викладіть пиломатеріали штабелями, розділіть ряди брусками перетином 20-25 мм.це потрібно для вентиляції деревини. Зверху дерево накрийте клейонкою, при цьому торці і бічні частини штабеля залиште відкритими.

2.1. Дошки або брус?

Для створення кроквяної системи завжди використовують і брус, і дошки. Але для різних завдань:

  • крокви роблять з дощок;
  • прогони – з бруса;
  • мауерлат – з бруса, рідше – з покладених одна на одну дощок;
  • коник – з бруса або дошки, залежить від розрахункового навантаження;
  • стійки – з бруса;
  • підкоси, ригелі, затягування, кобилки – з дощок;
  • лежні, балки перекриття – з бруса;
  • обрешітку – з бруса, дошки, фанери або OSB-плит.

Як видно зі списку, багато елементів кроквяної системи можна зробити як з бруса, так і з дощок. Який ліс краще для будівництва даху в цьому випадку?

Враховуйте властивості пиломатеріалів. Брус міцніше, але істотно важче і дорожче. Дошки трохи поступаються по міцності, проте дешевші. Крім того, дошки можна скріпити ребром до ребра, щоб отримати дуже міцні на вигин балки висотою 300-400 мм, в той час як брус може бути максимум 200 мм.

Якщо брус можна замінити однією, нехай і більш широкою дошкою, то краще використовувати її. Так ви і заощадите, і зменшите навантаження від кроквяної системи на стіни та фундамент.

2.2. Види дощок для даху

Дошки для даху бувають трьох основних видів: необрізні, обрізні та калібровані. Хоча, звісно, форм, видів та призначення пиломатеріалів значно більше. Пропонуємо ваші увазі цікаву статтю на цю тему.

У необрізних дощок кромки не обробляють на циркулярному верстаті, тому на них залишається обзол — шар кори. В обзолі можуть бути яйця комах, осередки грибка та бактеріальних уражень. Тому перед використанням необрізні дошки потрібно зачистити від кори до чистої деревини.

У обрізних дощок кромки оброблені. Хоча частково обзол на них може зберігатися, тоді його теж потрібно зчищати. Дошки без кори називають чистообрізними, і вони є найдорожчими у своїй категорії. Для кроквяної системи даху таке дерево використовують найчастіше — його не потрібно обробляти на будмайданчику.

Калібровані дошки – це чистообрізні дошки, які доведені на верстаті до еталонних розмірів. Справа в тому, що обрізні дошки дуже нерівномірні по ширині: різниця в кілька сантиметрів на різних кінцях — скоріше, правило, ніж виняток. У каліброваних дощок ця різниця є значно меншою, тому їх набагато простіше вивести в площину.

Дуже лячна дошка-лекало (лякало)

Який ліс краще для покрівлі будинку? Безумовно, калібрований. Проте коштують такі дошки дорого. Тому оптимальний варіант — це чистообрізні пиломатеріали, які вже на місці можна довести до еталонних розмірів на рейсмусі.

2.3. Який брус краще підходить для даху

Брус для даху теж буває трьох видів: цілісний, струганий, клеєний.

Цілісний брус – найдешевший варіант. Це стовбур дерева, спиляний з чотирьох сторін так, щоб вийшов брус приблизно квадратного перетину.

Струганий або калібрований брус отримують так само, як і калібровані дошки. Його зрізають на спеціальному верстаті так, щоб перетин пиломатеріалу відповідав еталонному. Стругані бруски – хороший варіант для обрешітки, оскільки вони дають рівну площину.

Клеєний брус – це кілька дощок або ламелей, які склеєні разом так, щоб волокна деревини були спрямовані в різні боки. Такий брус не вмощується, не розтріскується і не жолобиться. Але коштує він в рази дорожче звичайного цільного, тому в кроквяної системі його використовують рідко.

Який ліс краще використовувати для покрівлі? Як не дивно, найдешевший цілісний брус – оптимальний вибір. Зазвичай з нього роблять мауерлат, коник і балки перекриття. Тому його не потрібно з точністю до міліметра виводити в площину. Отже, струганий і, тим більше, клеєний брус – це просто невиправдані витрати.

3. Вибір породи деревини для покрівлі

Найчастіше, для улаштування кроквяної системи використовують:

  • Сосна – дешева, міцна, дуже поширена. Але деревина сосни дуже смолиста, схильна до розтріскування і містить багато сучків.
  • Ялина. Має легку, менш смолисту та менш сучкувату деревину, ніж у сосни. Але вона сильніше деформується під навантаженнями на вигин.
  • Модрина – дорога та довговічна порода дерева. Але у неї є серйозні проблеми із сортністю.

Для кроквяної системи краще вибирати ліс з сосни. Він повсюдно доступний і недорогий. А ще більша частина калькуляторів розрахована саме під соснові пиломатеріали.

Часто буває і таке, що деревина потрібних розмірів на складі відсутня. У такому випадку можна домовитись із менеджерами про замовлення на біржових торгах партії необробленої деревини саме під ваше замовлення (https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/kupyty-derevynu-dubu-na-auktsioni-ukrainskoi-universalnoi-birzhi/) та виготовлення брусів та дошок потрібних розмірів. Такий підхід дає можливість суттєво заощадити, але у більшості випадків тільки тоді, коли йдеться про значні об’єми будівництва.

ГОЛОВНА ГОЛОВНА   КОНТАКТИ КОНТАКТИ
Вас може зацікавити: